Jak usunąć plamy z czekolady? Usuwamy czekoladę z kanapy, ubrań i tapicerki

Czekoladę, ten słodki afrodyzjak, kochają chyba wszyscy.  Ta chyba najpopularniejsza na świecie słodycz podbiła serca milionów ludzi i została poznana w najdalszych rejonach naszego globu. Niemniej jednak ta smaczna i rozpływająca się w ustach brązowa tabliczka budzi zarówno zachwyt swoim smakiem, jak i rozgoryczenie, gdy widzimy ją na ubraniu, dywanie lub kanapie.

Plamy z czekolady wydają się trudne do usunięcia, szczególnie na jasnych ubraniach. O ile na ciemnych ich tak nie widać, to plama z czekolady na białej bluzce wygląda koszmarnie. Nam czasami się zdarzy upuścić kawałek tej słodkiej chwili na dywan lub ubranie, a co dopiero dzieciom. To, co najczęściej każdą mamę irytuje  to, jak widzi swojego milusińskiego z buzią wysmarowana w czekoladzie i wycierającego rączki w ubranie. Drogie mamy podpowiemy wam co w takiej sytuacji zrobić.

Jak usunąć plamy z czekolady na ubraniu?

Dzieci brudziły się i brudzą. Dlatego dotyka to nie tylko nas, ale i też z tym problemem borykały  się  nasze matki, babki i prababki. Zatem kiedy zdarzy się już taki wypadek, warto sięgnąć po sprawdzone metody naszych przodków. Sposób na plamy po czekoladzie miały również nasze babki, a o to kilka z nich:

  • Ubranie namocz w roztworze octu i wody. W tym celu do szklanki wody dodaj 2 łyżki octu. Potem ubranie normalnie wypierz.
  • Plama z czekolady na białej bluzce  da się usunąć mlekiem i mydłem. W tym celu namocz bluzkę w ciepłym mleku i zostaw ją tak na 15 minut. Po tym czasie upierz ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.
  • Do usuwania plamy z czekolady można użyć również gliceryny. 1 łyżeczkę ciepłej wody należy wymieszać z połową łyżeczki gliceryny. Następnie nanosimy na plamę i pocieramy ją delikatnie, aż zacznie ona znikać. Kiedy już zniknie, pierzemy ubranie w ciepłej wodzie z mydłem. Ten sposób jest dobry do usuwania plam po czekoladzie ze sztucznych tkanin.
  • Stare plamy z czekolady, a także z włókien syntetycznych można usunąć żółtkiem zmieszanym z odrobiną gliceryny. Taką miksturę nanosimy na plamę i pozostawiamy przez 10 minut. Po tym czasie pierzemy normalnie ubranie w pralce.
  5 wskazówek jak łatwo i efektywnie sprzątać dom lub mieszkanie

Jak usunąć plamy z czekolady na kanapie?

Jak usunąć plamy z czekolady  na tapicerce naszego zestawu wypoczynkowego ? Otóż metoda jest prosta. Po pierwsze nie usuwamy świeżych plam. W tym wypadku stare plamy z czekolady, które już zaschły łatwiej  będzie usunąć. Najpierw taką plamę delikatne szczotką zeskrobujemy, nie używamy gąbki, aby jej ponownie nie namoczyć.

Kiedy już z wierzchu pozbędziemy się plamy z czekolady, to przygotowujemy roztwór 1 szklanki zimnej wody z 1 łyżką płynu do naczyń. Namaczamy czystą ściereczkę w roztworze i delikatnie przykładamy do plamy. Przy tym lekko dociskamy. Kiedy ściereczka jest zabrudzona, to ją moczymy w roztworze i ponownie przykładamy i dociskamy do tapicerki. Czynność wykonujemy do momentu, aż plama zniknie. Na koniec bierzemy czystą gąbkę i miejsce przepłukujemy samą wodą, aby usunąć pozostałości płynu do naczyń.

Jak usunąć plamy z czekolady z dywanu?

Z dywanem postępujemy podobnie jak z kanapą. Czekamy, aż plama zaschnie. Stare plamy z czekolady łatwiej usunąć niż świeże. Zeskrobujemy plamę z czekolady tępą stroną noża, bądź innym narzędziem. To, co zostało na dywanie, czyścimy roztworem wody i denaturatu lub innego spirytusu w proporcji jeden do jeden.

 Jak sprać czekoladę z białej bluzki?

Soda oczyszczona na plamy z czekolady również jest dobrym rozwiązaniem, a szczególnie na plamy z czekolady na białej bluzce. Dwie łyżeczki sody mieszamy z jedną łyżką wody. Taką powstałą papkę nakładamy na plamę. Pozostawiamy ją na 10 minut. Następnie zmywamy zimną wodą. Ubranie pierzemy w wodzie z mydłem. Można zaprać plamę wodą z mydłem,  a potem ubranie wyprać normalnie w pralce.

Zatem plamy z czekolady, pomimo że wydają się bardzo groźne i nie do przejścia, to jednak jest wiele domowych sposobów na ich trwałe usunięcie. Wystarczy użycie podstawowych składników, które mamy w naszym domu i odrobinę wiedzy naszych matek i babek. Zatem spokojnie zajadaj się czekoladą i nie myśl o plamach, bo łatwo je zlikwidujesz.