Jak usunąć plamy z trawy? 8 sprawdzonych sposobów na usunięcie plam z trawy

Aktywność na świeżym powietrzu szczególnie z naszymi milusińskimi, czasem wymaga pewnych poświeceń. Na ogół są to nasze ubrania, które ubrudziły się błotem lub trawą podczas np. gry w piłkę nożną, lub upadku na rowerze. Takie plamy są ciężkie do wywabienia, a szczególnie plamy z trawy.

Dlaczego plamy z trawy trudno sprać?

Trawa zawiera zielony barwnik tzw. chlorofil. Substancja ta ma silne działanie barwiące, wżera się w głąb tkaniny i naprawdę trudno ją usunąć. Dlatego plama z trawy jest tak trwała i wydaje się, że zupełnie nie do przeskoczenia przez tradycyjne metody. Jednak są sposoby na jej usunięcie, trzeba po prostu szybko działać. Ponadto pod żadnym pozorem nie wolno używać do jej spierania gorącej wody. Gdyż ta tylko pogorszy sytuację, a plama z trawy utrwali się na dobre. Zatem podpowiemy ci jak usunąć trawę z ubrań.

Jak usunąć plamę z trawy z ubrań?

Na plamy z trawy na ubraniach jest wiele sposobów, a produkty, jakie możemy do tego celu użyć mamy zupełnie pod ręką. Doskonale na tego typu plamy radzi sobie woda utleniona oraz kwasek cytrynowy. Takie plamy z trawy na jeansach usunie płyn do mycia naczyń. Pomocne są również alkohol, mleko oraz lakier do włosów. Pokażemy ci jak je stosować.

Plama z trawy na białych rzeczach - co zrobić?

Jak zmyć trawę z białych butów i bawełnianych ubrań ? Otóż w tym wypadku pomocna będzie woda utleniona. Plamę z trawy polewamy wodą utlenioną i pozostawiamy na ok. 30 minut. Po tym czasie wystarczy wypłukać buty lub uprać tkaninę w zimniej wodzie. Podobnie możemy postąpić, używając do tego celu alkoholu. Najlepszy jest spirytus, gdyż on jest najmocniejszy i najlepiej poradzi sobie z trawą.

  Jak usunąć plamy z długopisu? 9 sprawdzonych sposobów na plamy z tuszu

Czym usunąć plamę z trawy z białych butów?

Dobrym rozwiązaniem jest płyn do mycia naczyń lub mleko. Pocieramy powierzchnię butów ściereczka namoczoną w mleku. Podobnie możemy użyć płynu do naczyń zamiast mleka.

Inne sposoby na plamy z trawy

Lakier do włosów również zmyje plamy z trawy. Generalnie ten produkt jest na bazie alkoholu. W tym celu plamę należy spryskać i pozostawić do wyschnięcia. Gdy wyschnięta plama stworzy swego rodzaju skorupę na powierzchni, to wtedy należy ją usunąć np. zeszczotkować. Następnie posypujemy ją proszkiem do prania i na koniec pierzemy. Plama powinna całkowicie zniknąć.

Alkohol na plamy z trawy

O alkoholu już pisaliśmy, ale mamy tutaj dwie wersje. 70% alkohol lub amoniak nanosimy na plamę z trawy. Pozostawiamy tkaninę przez kilka minut i płuczemy zimną wodą. W drugiej  wersji to mieszamy ze sobą alkohol wodę i sól. Taki roztwór nanosimy na plamę i pozostawiamy na parę minut. Potem płuczemy zimną wodą.

Kwasek cytrynowy lub cytryna na plamę z trawy

Kwasek cytrynowy również dobrze poradzi sobie z plamą z trawy. Wystarczy poplamione miejsce pocierać kwaskiem, aż plama całkowicie zniknie. Tak samo zamiennie można użyć soku z wyciśniętej cytryny. Obydwa produkty mają identyczne działanie.

Co na zaschnięte plamy z trawy?

Plamy z trawy, które już wżarły się całkowicie w tkaninę, wydają się nie do usunięcia. Nic bardziej mylnego. Takie plamy również można usunąć, stosując kwasek cytrynowy, który wywabi zaschnięte plamy po trawie z ubrań, czy butów. Sposób użycia jest identyczny, jak przy świeżych plamach. Wystarczy pocierać plamę kwaskiem cytrynowym, aż zabrudzenie zniknie. Na koniec pierzemy ciuch w pralce lub myjemy buty zimną wodą. Podobnie możemy użyć cytryny, gdy w domu nie mamy kwasku cytrynowego. Sok z cytryny poradzi sobie równie dobrze.

  5 wskazówek jak łatwo i efektywnie sprzątać dom lub mieszkanie

Kolejnym dość skutecznym środkiem jest amoniak. Sposób użycia jest podobny jak z kwaskiem cytrynowym. Posypujemy zabrudzenie amoniakiem i pocieramy plamę do momentu jej zniknięcia. Ponadto można zwiększyć skuteczność amoniaku, dodając do niego wodę z dodatkiem soli. W ten sposób przemywane plamy powinny zniknąć na dobre

O czym należy pamiętać przy usuwaniu plam z trawy?

Po pierwsze należy uważać, aby nie zniszczyć tkaniny. Zatem nie pocieraj plamy zbyt mocno. Przed zastosowaniem danej metody na całej zaplamionej powierzchni, najpierw sprawdź działanie i wytrzymałość tkaniny na mniejszym i niewidocznym kawałku materiału. Pamiętaj, aby przy wywabianiu plam z trawy, używać tylko zimnej wody.