jak usunąć plamy z żywicy? Skuteczne sposoby na usunięcie żywicy

Lubisz chodzić po lesie lub przytulać się do drzew? Ta pełna relaksu przygoda może czasem źle się skończyć dla naszego ubrania. Pamiątka z lasu w postaci plamy z żywicy na ulubionej bluzce lub spodniach może popsuć ci humor. Zastanawiasz się jak to zlikwidować i czy się da to zrobić?

Czym usunąć żywicę z ubrania?

Usuwanie żywicy na ubraniu nie jest niemożliwe, ale też jest nieco skomplikowane, ponieważ próba wywabienia takie plamy może zniszczyć nasze ubranie.   W tym wypadku czas ma znaczenie, ponieważ im szybciej zabierzemy się za usuwanie takiej plamy, tym bardziej mamy sukces gwarantowany. Plamy po żywicy twardnieją i im dłużej pozostają na ubraniu, tym bardziej wchodzą we włókna materiału. A wtedy możemy już nic nie zrobić.

Czas, który poświecimy na usuwanie żywicy, zależy od tego, ile razy czynność będzie trzeba powtórzyć. Ponadto nieraz zabrudzenia da się usunąć w całości, a niestety czasami pozostaną pewne plamy. Usuwanie żywicy wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności, aby sobie nie zrobić krzywdy. Zdrowie jest najważniejsze.

Czym rozpuścić żywicę na ubraniu?

Plamę żywicy możemy usunąć poprzez rozpuszczanie jej lub doprowadzanie do plastycznej konsystencji. Wtedy łatwiej ją usunąć. Możemy tego dokonać na kilka sposobów.

Pierwszy sposób to za pomocą suszarki do włosów rozgrzewamy plamę żywicy. Przy tej czynności należy być ostrożnym, ponieważ można spalić tkaninę. Kiedy plama zacznie się topić, wtedy bierzemy bawełnianą ściereczkę i aceton, aby usunąć plamę z żywicy. Zamiast suszarki można użyć gorącego żelazko. Po zdjęciu plamy pierzemy ubranie.

  Jaka kabina prysznicowa najlepsza do czyszczenia?

Innym sposobem na rozpuszczenie plamy z żywicy jest gorąca woda. Podgrzewamy wodę w garnku. Gdy woda już jest prawie wrząca, to do filiżanki lub kubka nalej wodę. Włóż do środka fragment ubrania, na którym jest żywica. Pozostaw do momentu, aż plama zacznie się rozpuszczać pod wpływem ciepła. Po tym czasie wyjmij ubranie i gąbka lub pędzlem pocieraj tkaninę, aż plama zacznie odchodzić od tkaniny.

Czym wyczyścić żywicę ze spodni?

Ta metoda jest dość prosta. Umieszczamy lód na plamie z żywicy i czekamy, aż zamarznie. Następnie zeskrobujemy plamę nożem, oczywiście uważając, by nie uszkodzić odzieży. Kiedy usuniemy plamę, pierzemy spodnie w pralce.

Jak usunąć żywicę z jasnych ubrań?

Ta metoda idealnie się nadaje do jasnych kolorów. Na ciemnych nie zalecam jej stosowania, ponieważ może spowodować wyblaknięcie koloru w miejscu plamy. Przygotuj pastę, mieszając wodę z sodą oczyszczoną. Najlepiej najpierw zrobić test na tylnej lub niewidocznej części odzieży, aby przekonać się, czy tkanina nie blaknie. Na plamę nakładamy niewielką ilość pasty  za pomocą ściereczki lub wacika. Pozostawiamy na godzinę. Po godzinie pierzemy ubranie w pralce.

Jak usunąć plamy z żywicy z kurtki?

Plamę z żywicy z kurtki można usunąć za pomocą rozpuszczalnika do farb. Rozpuszczalnik nakładamy bezpośrednio na plamę, zachowując szczególną ostrożność. Należy poczekać ok. 5-10 minut, aby rozpuszczalnik zadziałał. Po czym kurtkę pierzemy w pralce.  Gdy żywica nie wniknęła zbyt głęboko w materiał, to pranie powinno całkowicie usunąć żywicę.

Plamę z żywicy na kurtce można również usunąć alkoholem.  W tym celu zwilżamy wacik np. spirytusem i pocieramy plamę, aż do jej usunięcia. Alkohol stosujemy bezpośrednio na plamę. Po usunięciu plamy, kurtkę pierzemy.

Jak usunąć plamy z żywicy z wełny i jedwabiu?

Wełna i jedwab są delikatnymi tkaninami i wymagają delikatnego podejścia. Metoda jest bardzo łatwa. Do tego celu potrzebujemy jajko. Oddzielamy żółtko od białka, Białko nakładamy na plamę i pozostawiamy na kilka minut. Po paru minutach wypierz ubranie jak zwykle.

  Jak usunąć kamień z prysznica? Z kabiny, wanny, baterii i płytek

Jak usunąć plamy z żywicy z białych tkanin?

Białą bluzkę lub skarpetki, na których znajduje się żywica, można potraktować chlorem. Chlor nadaje się tylko do białych rzeczy, ponieważ inne kolory może odbarwić. Do czynności potrzebujemy rękawiczek ochronnych (chlor jest żrący), wacik i chlor. Wacik zwilżamy chlorem. Nanosimy go wacikiem na plamę. Gdy plama nie schodzi, to w wodzie rozpuść trochę chloru i namocz plamę na kilka godzin. Po tym czasie wypierz ubranie w wodzie z mydłem.

Kolejnym sposobem na białe ubrania jest zmywacz do paznokci lub aceton. Te rozpuszczalniki są dość agresywne na tkaniny i mogą je przebarwiać. Dlatego używaj tej metody tylko do białych materiałów. Zanim zaczniesz czyścic plamę acetonem, zrób test na niewielkim skrawku tkaniny. Zwilż wacik w acetonie i pocieraj nim plamę.  Potem wypierz ubranie jak zwykle.

Co jeszcze można zastosować na plamy z żywicy?

Oliwa z oliwek również może usunąć plamy z żywicy. Należy nanieść oliwę na plamę i pozostawić na kilka minut. Następnie szpatułką usuwamy plamę lub ją zdrapujemy. Po wykonaniu czynności pierzemy ubranie.

Plamy po żywicy usunie również krem przeciwsłoneczny  z filtrem UV. Za pomocą wacika nałóż trochę kremu na plamę i wycieraj, aby ją usunąć. Następnie wypierz ubranie. Po praniu sprawdź, czy plama zeszła. Jeżeli nie to czynność powtórz.

Na usuwanie żywicy mamy wiele domowych sposobów. Nie musisz inwestować w specjalne środki chemiczne, aby się ich pozbyć. Wystarczy domowe produkty, odrobina cierpliwości i ostrożności.