Okna plastikowe czy aluminiowe - jakie wybrać?

Okna są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Nie tylko w znaczący sposób wpływają na aranżację, ale też mają za zadanie spełniać inne funkcje w naszym domu. Niewątpliwie okna są tym atrybutem, które dostarczają światło dzienne  do naszego domu. Niemniej jednak są również tym elementem, przez który może uciekać ciepło z naszego domu.

Współczesne modele okien mają za zadaniem chronić nasze mieszkanie lub dom przed przenikaniem ciepła z domu na zewnątrz, a przy okazji zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń. Niemniej jednak mamy do wyboru kilka ich rodzajów. Najbardziej popularnymi rozwiązanymi są okna PCV, montowane już od kilkudziesięciu lat w naszych domach, drewniane oraz okna aluminiowe.

Okna aluminiowe - dlaczego warto je wybrać?

Obecna moda na wielkie przeszklenia wymaga zastosowania elementów konstrukcyjnych okien, dających pełną stabilność i wytrzymałość takiego skrzydła okiennego.  Z tego też względu okna aluminiowe są obecnie na topie. Dają one duże możliwości projektowe tworzenia wielkogabarytowych szklanych konstrukcji. Aluminium świetnie nadaje się do takich zastosowań, jako materiał bardzo sztywny, lekki i odporny na rdzę. Przy tym występują w wielu kształtach i kolorach, dopasowując się do różnych stylizacji.

Ponadto  swoją surową konstrukcją i nowoczesnym designem doskonale wpisują się do industrialnych i modernistycznych aranżacji budynków i wnętrz.

Niemniej jednak aluminium charakteryzuje się gorszymi parametrami izolacji cieplnej. Co w dużej mierze ogranicza jego zastosowanie. Nawet okna aluminiowe z wkładką z tworzywa, umieszczoną pomiędzy częściami aluminiowych profili, nie podnoszą ich parametrów izolacyjnych.

Dlatego gdy mówimy o ciepłym i energooszczędnym domu, to lepszym rozwiązaniem są okna PCV ze wzmocnieniami aluminiowymi.

  Budowa domu szkieletowego - jak przebiega? Krok po kroku

Okna PCV - zalety i wady

Okna PCV są najczęściej wybieranymi oknami do naszych domów i mieszkań. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, solidnością i bardzo dobrą izolacją termiczną oraz akustyczną. Nie wymagają częstej konserwacji jak okna drewniane. Ten rodzaj okien jest łatwy w czyszczeniu. We wnętrzu profili znajdują się komory tzw. pustki powietrzne. Im jest ich więcej, tym okno charakteryzuje się lepszymi właściwościami izolacyjnymi. Wysokiej jakości okna PCV  posiadają aż 8 komór wypełnionych materiałem termoizolacyjnym.

Okna PCV mają również wady, pomimo tak wielu zalet. Plastikowe profile są wrażliwe na zmiany temperatur i z czasem żółkną pod wpływem ekspozycji na słońce. Ponadto nie nadają się na duże okna profilowe, zajmujące całą powierzchnie ściany. Ten rodzaj okien nie stosuje się w konstrukcjach wielkogabarytowych.

Okna PCV z nakładką aluminiową

Ten rodzaj okien jest bardzo trwały, estetyczny i energooszczędny. Okna PCV z nakładką aluminiową łączą w sobie właściwości typowych okien PCV oraz aluminiowych. Tego typu okna posiadają dobre właściwości izolacyjne, a przy tym doskonale nadają się jako konstrukcje wielkogabarytowe. Przy tym mamy do wyboru wiele wzorów i kolorów tych okien. Co daje szerokie możliwości aranżacyjne dla architektów i projektantów wyposażenia wnętrz.

Dzięki zastosowaniu aluminium po zewnętrznej stronie okna chroni je przed korozją, działaniem promieni słonecznych oraz nadaje mu sztywności. Niemniej jednak mają one też swoje wady. Gdy rama takiego okna ulegnie uszkodzeniu, to nie nadaje się ona do renowacji, jak w przypadku okien drewnianych.

Okna aluminiowe czy PCV - które wybrać?

Okna plastikowe PCV od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Charakteryzują się niską ceną, dużą wytrzymałością i solidnością, a przy tym mają dobrą izolację termiczną. Często wybierane są do domków jednorodzinnych i mieszkań. Niemniej jednak wybierając okna, należy kierować się rodzajem budynku i parametrami. Dlatego okna PCV dobrze się sprawdzają w klasycznej wielkości okien.

  Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe? Praktyczny poradnik

Natomiast gdy mówimy o oknach tarasowych na całą wielkość ściany, to najlepszym rozwiązaniem są okna aluminiowe. Profile aluminiowe gwarantują stabilność takiego skrzydła okiennego i dają dużą dowolność w projektowaniu powierzchni wielkogabarytowych. Obecnie dość popularne okna PCV  z nakładką aluminiową dają również możliwość ogromnych przeszkleń powierzchni, czy tworzenia narożników.

Zatem obecnie modne wielkie okna tarasowe projektowane są na bazie okien aluminiowych lub PCV z aluminiową nakładką. Natomiast przy standardowych wielkościach okien wystarczą zwykłe PCV.

A może jednak okna drewniane?

Drewno to najstarszy materiał konstrukcyjny na okna. Obecnie wypierany przez tworzywa sztuczne i aluminium, jednak zdobywa coraz to większe zaufanie wśród prawdziwych koneserów domów z tzw. duszą. Nie każdy lubi surowe nowoczesne wnętrze, a szuka czegoś z klimatem.

Współczesne okna drewniane nie ustępują właściwościami izolacyjnymi oknom PCV. Niemniej jednak drewno, ten naturalny surowiec, jest dość drogie. Co przedkłada się na cenę takiego okna.

Warto przy tym podkreślić, że jak zdecydujemy się na drewniane wersje, to nie będziemy żałować. Takie okna przetrwają lata, a nawet pokolenia. Tego typu okna można restaurować, malować, przez co przedłużamy ich żywotność. Co nie można powiedzieć o oknach PCV, czy aluminiowych.

Obecnie dość popularny naturalizm i ekologiczne rozwiązania skłaniają nas do zamontowania drewnianych okien, szczególnie jak budujesz dom z drewnianych bali lub w stylu kanadyjskim.