Budowa domu szkieletowego - jak przebiega? Krok po kroku

Budowa domów szkieletowych cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Domy kanadyjskie charakteryzują się istotnymi zaletami, wynikającymi ze specyfiki samej budowy i funkcjonalności. To, co najczęściej przekonuje inwestorów to czas stawiania takiego domu oraz koszty. Zobacz, jak przebiega budowa domu szkieletowego.

Czym jest dom szkieletowy?

Domy szkieletowe kojarzone są z krajami Ameryki Północnej. Niemniej jednak tego typu budownictwo możemy również spotkać w Niemczech i Skandynawii. Sama budowa domu różni się znacząco od tradycyjnej technologii budowlanej. Konstrukcja takiego budynku oparta jest na drewnianych belkach i deskach o różnych wymiarach, które są wsparte na legarach i połączone gwoździami. W ten sposób powstaje drewniany szkielet domu, stąd sama nazwa dom szkieletowy lub dom kanadyjski. Całość jest przytwierdzona do fundamentów, dzięki temu budynek jest stabilny i wytrzymały.

Ścianą nośną może być np. płyta OSB, na której układa się wiatroizolację oraz zabezpiecza wełną fasadową. Na koniec całość pokrywa się tynkiem mineralnym. Ściany wewnętrzne wykonywane są z konstrukcji karton- gipsowych. Sama technologia domu kanadyjskiego (szkieletowego) pozwala na dostosowanie go do wymogów domu energooszczędnego. System domów szkieletowych najlepiej sprawdza się w przypadku budowy niewielkich obiektów, takich jak domki jednorodzinne lub letniskowe, czy altany działkowe.

Zalety i wady domów szkieletowych

Główną zaletą domu kanadyjskiego jest czas stawiania takiego domu. Domy szkieletowe są budowane nieporównywalnie szybciej, niż tradycyjne domy murowane. W tym przypadku mamy brak konieczności wykonywania prac mokrych, typu murowanie, tynkowanie. Jedynymi pracami murarskimi jest wylanie fundamentów. Taki dom, podobnie jak murowany, wymaga solidnych betonowych fundamentów. To, co je wyróżnia to łatwość rozprowadzenia instalacji, znacznie większa niezależność od warunków atmosferycznych. Dlatego taki dom powstaje w zaledwie kilka miesięcy.

Domy szkieletowe są tańsze od tradycyjnych domów murowanych. Koszt budowy takiego domu jest niższy o ok. 15% do 30 % od budowy domu murowanego. Jeżeli mówimy już o kosztach, to dom szkieletowy jest tańszy w eksploatacji i utrzymaniu.

  Pianka PUR jako materiał izolacyjny i wygłuszający w budownictwie

Dominującym materiałem budowlanym w przypadku domów szkieletowych jest drewno i materiały drewnopochodne. To wpływa na sam klimat w takim domu. Drewno jako ekologiczny materiał, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Drewno w połączeniu z materiałami izolacyjnymi zapewnia pełen komfort cieplny o każdej porze roku, tym samym zmniejszając koszty ogrzewania.

Niemniej jednak każda technologia budowy ma swoje wady i zalety. Wadą takiego systemu jest sama specyfika budowy, która wymaga starannego dokładnego wykonania poszczególnych jego elementów, co wiąże się z nabytą wiedzą i doświadczeniem. Problem polega na tym, że zwykły murarz nie wykona domu w takiej technologii, jeżeli nie ma w tym kierunku odpowiednich umiejętności i kwalifikacji.

Co prawda sytuacja się zmienia i wraz z potrzebami rynku pojawia się coraz więcej fachowców mających odpowiednie atrybuty do budowy takich domów.

Pomimo dużej popularności domów szkieletowych, to nadal panuje opinia,  że tego typu budynki są nietrwałe, akustyczne, a przy tym łatwopalne. Tak naprawdę odpowiednio wykonany dom szkieletowy, jest równie trwały, jak dom murowany.

Budowa domu szkieletowego - jak przebiega? Krok po kroku

Krok 1 - prace początkowe

Przy budowie domu szkieletowego wymagane jest pozwolenie na budowę. Następnie wybieramy konkretny projekt i firmę wykonawczą. Na etapie projektu domu trzeba uwzględnić rodzaj izolacji, wentylację oraz instalację, które będą zamontowane w domu.

Następnie przystępujemy do budowy fundamentów. Fundamenty stawia się podobnie, jak w przypadku domu murowanego. Prawidłowe wykonanie fundamentów gwarantuje odpowiednią realizację dalszych prac.

Fundamenty buduje się ok. 2 tygodni i od wewnętrznej strony są zabezpieczane środkiem chroniącym przed przenikaniem wilgoci. Od zewnątrz ociepla się go styropianem i folią kubełkową. Teren wokół fundamentów jest wyrównywany i przygotowuje się stop pod komin i słupy.

Krok 2 - Montaż elementów

Gdy fundamenty są już gotowe, to montuje się elementy gotowe. Ściany ustawiane są na podkładzie izolacyjnym za pomocą dźwigu. Moduły instaluje się z dużą precyzją i wzajemnie się je łączy. Gdy ściany już stoją, to można montować konstrukcje dachu. Najpierw stawia się rusztowanie i nakrywa się je membraną izolacyjno- wiatrową. Dopiero wtedy można układać właściwe poszycie, czyli np. blacho dachówkę.

  Ocieplenie podłogi - jak powinno wyglądać? Poradnik krok po kroku

Krok 3 - montaż stolarki drzwiowej i okiennej

W zależności od preferencji można zamontować okna i drzwi drewniane lub energooszczędne z PCV (okna) i płyt (drzwi).

 Krok 4 - Montaż części wewnętrznych

Po montażu stolarki okiennej i drzwiowej wykonuje się strop, ścianki działowe i schody. Ściany nośne stanowią konstrukcję opartą na systemie słupów zakotwiczonych w fundamencie. Ściany działowe są stawiane z profili drewnianych, a pomiędzy profilami umieszcza się wełnę mineralną lub drzewną.

Na koniec są wykańczane płytami karton- gips lub okładziną drewnianą. Strop składa się z konstrukcji belkowej. Jako wieniec stosuje się belki oczepowe, między którymi rozkłada się belki konstrukcji stropu. Wolne przestrzenie są wypełniane wełną mineralną. Na nie montuje się płyty wiórowe lub włóknowo- cementowe. Jak mamy zrobioną konstrukcje stropu, to możemy wykonywać posadzkę.

Krok 5 - Rozprowadzenie instalacji

Instalacje elektryczne i grzewcze rozprowadza się wewnątrz ścian i w stropach. Kable elektryczne prowadzone są w specjalnych otulinach, z niewielkim naddatkiem przewodów na wypadek ruchów konstrukcji. Na tym etapie instaluje się również ogrzewanie podłogowe. W domkach kanadyjskich najlepiej sprawdza się ogrzewanie nadmuchowe, które szybko nagrzewa cały dom.

Krok 6 - Izolacja termiczna domu

Cały dom jest ocieplany wełną mineralną. Wypełniane są nią stelaże ścian zewnętrznych, dach i układ między elementami konstrukcji. Ociepla się także poddasze użytkowe.

Krok 7 - Prace wykończeniowe

Następnie montuje się płyty karton- gips. Szpachluje się je i maluje. Niektórzy wykładają ściany boazerią. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnia, czy łazienka, montuje się pyty karton- gips wodoodporne. W kotłowni zaś ognioodporne. Ściany zewnętrzne są okrywane poszyciem w postaci płyt OSB. Na to układa się wiatroizolację i wełnę fasadową. Całość pokrywa się tynkiem fasadowym. Elewacja może być pokryta drewnem lub płytami.

Krok 8 - Pokrywanie impregnatem

Na koniec nakłada się środek impregnujący na wszystkie widoczne elementy drewniane fasady.

  Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe wybrać? Praktyczny poradnik

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas budowy domu szkieletowego?

Dom szkieletowy do złudzenia przypomina dom murowany. O jego trwałości decydują: jakość wykonania oraz dobór materiałów. Ekipa budowlana musi mieć doświadczenie i wiedzę w zakresie budowy domów szkieletowych.

  • Co do materiałów, to drewno musi być odpowiednio wy sezonowane. Nie można stosować materiałów zastępczych o zbliżonej jakości. Do budowy konstrukcji domów szkieletowych używa się drewna suszonego komorowo oraz czterokrotnie struganego i frezowanego. W ten sposób jest ono chronione przed ogniem i korozją biologiczną.
  • Impregnuje się elementy drewna litego oraz narażone na działanie czynników zewnętrznych.
  • Po zakupie materiału do budowy należy je odpowiednio przechowywać, aby nie zawilgotniało.
  • Układ warstw ścian domów szkieletowych powinien gwarantować możliwość wietrzenia i odparowywania wilgoci. Dlatego układanie poszczególnych warstw nie jest przypadkowe. Na zewnątrz znajduje się warstwa wykończeniowa, następnie wiatroizolacja, poszycie zewnętrzne, izolacja termiczna, paroizolacja oraz wykończenie wewnętrzne.
  • Wełna mineralna układana jest  ściśle, aby nie powstawały puste przestrzenie. W przypadku układania styropianu, pomiędzy wiatroizolacją a styropianem powinna zostać szczelina wentylacyjna, aby nie nastąpiło zawilgocenie płyt poszycia. Istotną rolę stanowi również odpowiednio wykonana wentylacja połaci dachu, poddasza i przestrzeni podpodłogowej.
  • Często przy budowie domów szkieletowych dochodzi do niedokładnego ułożenia paroizolacji i zastosowania niewystarczającej ilości warstwy izolacji akustycznej.  Szczególną ostrożność należy zachować na styku tynku ze stolarką oraz obróbkami blacharskimi. Te łączenia muszą być całkowicie szczelne.

Artykuł powstał we współpracy z CASTOR Domy Drewniane