Ile kosztuje dom szkieletowy? Cena projektu i budowy pod klucz

Własny domek na peryferiach miasta lub na wsi, cichy zakątek do odpoczynku- o tym marzy każdy mieszczuch, zmęczony miejskich zaduchem i hałasem. Niemniej jednak budowa takiego domu to poważna inwestycja. Najpierw musimy kupić działkę budowlaną, załatwić wszelkie urzędowe formalności, a potem zebrać materiały budowlane i znaleźć dobrą ekipę, która nam wybuduje ten wymarzony dom. To wszystko wymaga czasu, pieniędzy i nerwów. Bo taka inwestycja do łatwych nie należy i w trakcie jej realizacji zawsze może pójść coś nie tak.

Pierwszym etapem jest zakup działki budowlanej. Jeżeli już mamy miejsce na postawienie domu, to czas zastanowić się jakiego typu dom chcemy zbudować. Jeżeli mamy ograniczone fundusze i zależy nam bardzo na czasie, to dom szkieletowy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dom szkieletowy - jak się go buduje?

Budowa domu szkieletowego jest zależna od rodzaju wybranej konstrukcji. Mamy do wyboru trzy rodzaje najczęściej budowanych domów szkieletowych:

 • Dom kanadyjski - cały dom stawiany jest na placu budowy od samego początku. Wymaga on sprawnej i wydajnej pracy, przy dobrych warunkach pogodowych. Jeżeli prace budowlane przedłużą się, to może się to odbić w przyszłości na komforcie jego użytkowania.
 • Dom skandynawski - Ten rodzaj domu szkieletowego montuje się z gotowych części i półfabrykatów. Cechą charakterystyczną tego domu jest oparcie konstrukcji na całych, nieprzeciętych pionowych belkach, dodatkowo wzmocnionych legarami stropowymi.
 • Dom niemiecki - posiada najcięższą konstrukcję z wymienionych typów domów. Ten rodzaj domu szkieletowego uważany jest za najbardziej solidny, a zarazem najdroższy.

Budowę domu szkieletowego zaczynamy podobnie jak w przypadku domów murowanych. Pierwszym etapem budowy jest postawienie fundamentów. Na ogół występują one w formie betonowej płyty lub drewnianych ław fundamentowych z pustką podpodłogową. Po wykonaniu fundamentów możemy rozpocząć budowę domu szkieletowego. Zaczynamy od drewnianej konstrukcji, kładziemy izolację termiczną, akustyczną, przeciwwilgociową i przeciwwiatrową. Gdy dom już jest postawiony w stanie surowym zamkniętym, to przychodzi czas na prace elewacyjne, poprowadzenie przewodów i instalacji oraz wykończenie wnętrza. Całość prac budowlanych zamyka się w 3 lub 4 miesiące.

  Rodzaje fundamentów pod dom - jakie są? Sposoby wykonania fundamentów

Projekt domu szkieletowego - cena i wybór odpowiedniego projektu

Za projekt domu szkieletowego zapłacimy średnio do 2000 zł do 4000 zł. Przy ty warto podkreślić, że sam projekt takiego domu wpływa na koszty jego budowy. Cena domu szkieletowego zależy od zaprojektowanych przekrojów belek konstrukcyjnych, zaplanowanej szerokości ław fundamentowych i ich rozplanowania w projekcie. Fundamenty mogą być tylko pod ścianami nośnymi lub wspierać wszystkie elementy konstrukcyjne domu szkieletowego. Na koszt budowy domu szkieletowego również wpływają takie elementy projektu jak:

 • liczba kondygnacji domu. Na tym etapie musimy zdecydować, czy nasz do ma być piętrowy, parterowy, z poddaszem zaadoptowanym do celów mieszkalnych.
 • ilość ścian i otworów okiennych. Gdy zależy nam, aby dom był wybudowany w technologii energooszczędnej, przy tym chcemy mieć duże przeszklenia, to okna powinny być najwyższej jakości, co również wpłynie na koszt naszego projektu.
 • rodzaj dachu. Dach prosty dwuspadowy jest najtańszy
 • rodzaje instalacji grzewczej np. gazowa, elektryczna itp.

Cena fundamentu pod dom szkieletowy

Na koszt domu szkieletowego wpływa również cena fundamentu. Fundamenty kładziemy na samym początku i mamy tutaj wiele wariantów do wyboru, w zależności od wielkości i przeznaczenia samego domu. Pod domy szkieletowe wyróżniamy następujące typy fundamentów:

 1. 1 punktowe z betonowych bloczków to rodzaj fundamentów lekkich, najłatwiejszych i najszybszych do wykonania. Idealne na letni, parterowy dom szkieletowy. Cena bloczków betonowych wacha się miedzy 3-5 zł za sztukę, czyli koszt bloczków to kilkaset złotych. Do tego trzeba dodać koszty robocizny. Podłoże pod bloczki musi być stabilne i w miarę równe. Najlepiej utwardzić je klińcem i tłuczniem.
 2. Fundamenty punkowe z rur szalunkowych i ram drewnianych są solidniejsze i bardziej skomplikowane od poprzednich. Wykonuje się je na podłożu gruntowym niedokładnie rozpoznanym lub na dużych nierównościach. Koszt budowy takich fundamentów nie jest wysoki. Po stronie wykonawcy leży nie tylko przygotowanie samych fundamentów betonowych, ale też usztywnienie całości ramy drewnianej.
 3. Zbrojona płyta fundamentowa jest najdroższa, a zarazem najsolidniejszą formą fundamentów pod dom szkieletowy. Wylewka musi sięgnąć ok. 30 cm w głąb ziemi. Ten rodzaj fundamentów stosuje się na podłożu o niskiej nośności i do większych konstrukcji.
  Ogrzewanie podłogowe w sypialni - jakie wybrać? Zdrowe czy nie?

Jeżeli chodzi o fundamenty to mamy tutaj niższe koszty w przypadku domów sezonowych (letniskowych), niż tych całorocznych. Pod letniskowe położymy każdy rodzaj fundamentu. Natomiast dom całoroczny wymaga ciężkich fundamentów ze zbrojonej płyty fundamentowej.

Koszt budowy domu szkieletowego - ile może wynieść?

Wiele osób zastanawia się, ile taki dom kosztuje. Otóż ostateczny wariant cenowy takiego domu zależy, na jaki standard wykończenia się zdecydujemy. Zatem do wyboru mamy:

 • Stan konstrukcyjny- stawiany jest w ok. 3 tygodnie. To najtańsza opcja, ponieważ inwestor bierze na siebie większość prac budowlano- wykończeniowych. Koszt budowy takiego domu wynosi 1500 zł/ m2
 • Stan surowy zamknięty- dom wykończony od zewnątrz. Należy dom wykończyć od wewnątrz. Koszt budowy takiego domu wynosi 2000 zł/ m2
 • Stan deweloperski- Dom wykończony na zewnątrz i wewnątrz. Pozostaje wykończenie pod klucz.  Cena za m2 takiego domu wynosi 2600 zł.
 • Budowa domu pod klucz- ta wersja jest najczęściej wybierana. Dom jest gotowy do zamieszkania. Cena wynosi ok. 3000 zł/ m2.

Wyżej wymienione stawki mają charakter orientacyjny. Na ostateczne koszt wpływa wielkość samego domu, czyli współczynnik cena- m2. Cena domów szkieletowych będzie również zależała od sposobu wykończenia.

Biorąc pod uwagę, że najbardziej popularne są domy o wielkości od 100 do 150 m2, to cena za taki dom pod klucz będzie się wahała od 280 tys. do 400 tys. zł.

Domy szkieletowe - cena budowy pod klucz

Najtańsze domy szkieletowe to domki letniskowe, które służą nam do komfortowego spędzania wakacji nad jeziorem i na łonie przyrody. Taki domek letniskowy o wielkości ok. 40 m2 z pełnym wyposażeniem i podciągniętymi instalacjami może kosztować od 30 tys. zł do 50 tys. zł. Mamy też oczywiście droższe wersje z ogrzewaniem i ociepleniem ścian i podłóg, co zwiększa komfort w nim przebywania nawet w chłodne jesienne dni. Dodatkowa atrakcja np. kominek, czy koza zwiększa wartość takiego domku. Dlatego cena takiego domku letniskowego z wyposażeniem może wynieść nawet 90 tys. zł.

  Gotowe garaże betonowe - czy to będzie dobra idea?

Domy szkieletowe całoroczne są zdecydowanie droższe. Najtańsza modele można nabyć już od 150 tys. zł. Niemniej jednak jak chcemy w nim mieszkać na stałe, to lepiej zainwestować w wersje dwa lub trzy razy droższe.

W ofercie domków całorocznych znajdziemy kompleksowe ocieplenie, okna PCV dwuszybowe, stalowe drzwi z zamkiem antywłamaniowym oraz pełne wyposażenie w instalacje elektryczne, hydrauliczne i gazowe. Stąd ich ceny zaczynają się od 2500 za m2. Standardowy dom szkieletowy pod klucz, wyposażony we wszelkie udogodnienia może kosztować ok. 350 tys. zł do 400 tys. zł, w zależności od jego wielkości. Taniej zakupimy go w stanie deweloperskim, bo  od 200 tys. do 300 tys. zł. Warto tutaj podkreślić, że nie zależnie od tego, czy budujemy dom klasyczny murowany, czy szkieletowy, to koszt wykończenia wnętrza takiego domu będzie taki sam. Mniej więcej przy obecnych cenach wykończenie domu pod klucz, to koszt szacowany jest od 100 tys. zł do 150 tys. zł.