Pompy ciepła powietrze-woda do domu – na jaką warto się zdecydować?

Wybór pompy ciepła do domu wbrew pozorom wcale nie jest prosty. Bogata oferta tego typu urządzeń może wprowadzać nieco zamieszania i utrudniać podjęcie decyzji, dlatego warto zasięgnąć wiedzy i poznać 3 rodzaje pomp ciepła powietrze-woda: split, monoblok oraz konstrukcje hybrydowe. Czym cechują się poszczególne urządzania oraz jakie są ich zalety i zastosowania?

Pompa ciepła powietrze-woda – split, monoblok czy hybrydowa?

Pompy ciepła powietrze-woda różnią się pod względem budowy, przeznaczenia i najważniejszych cech użytkowych. Pierwszym typem jest pompa ciepła split, czyli urządzenie składające się z dwóch jednostek – zewnętrznej odpowiadającej za odbieranie ciepła z powietrza i wewnętrznej, która to ciepło oddaje. Konstrukcje typu split są tańsze w zakupie od pomp ciepła monoblok, ale koszt ich instalacji i eksploatacji jest nieco wyższy. Pompy split nie zajmują dużo powierzchni, ale wymagają wydzielenia miejsca wewnątrz (najczęściej w kotłowni, garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym). Modele split są bez wątpienia najpopularniejszymi typami pomp ciepła powietrze-woda instalowanymi w domach jednorodzinnych.

Alternatywą są układy typu monoblok, czyli pompy w postaci jednego urządzenia zamkniętego w hermetycznej obudowie. Pompa ciepła monoblok jest droższa lecz za jej montaż zwykle płaci się mniej niż za założenie urządzenia typu split. W pompach monoblok nie trzeba też uzupełniać czynnika chłodniczego, a do ich montażu nie są wymagane specjalne uprawnienia f-gazowe.

Ostatnim typem pompy ciepła jest konstrukcja hybrydowa, która łączy pompę z kotłem grzewczym, zazwyczaj gazowym. Instalacje grzewcze z pompami hybrydowymi są bardzo ekonomiczne, dlatego że wykorzystują to źródło ciepła, którego użycie jest w danym momencie najtańsze – kocioł kondensacyjny, kiedy cena gazu spada lub pompę, gdy cena gazu rośnie.

  Ogrzewanie indukcyjne - czy to się opłaca? Poznaj koszty i ekonomiczny sens takiego rozwiązania

Jak dobrać moc pompy ciepła powietrze-woda?

Rodzaj wybranej pompy ma kluczowe znaczenie w jej późniejszej eksploatacji, ale podstawowym parametrem wyboru jest moc urządzenia, gdyż to od niej zależy późniejszy komfort termiczny.

Racjonalny wybór pompy powietrze-woda ma kluczowe znaczenie

Powyższe wyliczenia są oczywiście szacunkowe, gdyż mocy pompy nie określa się wyłącznie na podstawie powierzchni domu, ale też innych zmiennych. Wiele zależy od wieku i konstrukcji budynku, zastosowanych w nim technologii i materiałów, lokalizacji oraz całkowitego zapotrzebowania na energię. W celu dokładnego obliczenia niezbędnej mocy pompy należy przeprowadzić audyt energetyczny, który określi ostateczne zapotrzebowanie obiektu na ciepło. Na podstawie takiego audytu specjalista zarekomenduje konkretne modele pomp dopasowane do specyfiki obiektu i mieszczące się w założonym budżecie.

Dodatkowe funkcjonalności pompy ciepła – na co warto postawić?

Im nowocześniejsza będzie pompa, tym lepiej. Wybrane urządzenie powinno umożliwiać programowanie temperatury, chłodzenie powietrza latem, automatyczną regulację przepływu wody oraz tryb cichej pracy. Warto zwrócić uwagę również na sprawność urządzenia w niższych temperaturach i na jego klasę energetyczną. Im ta klasa będzie wyższa, tym lepiej – i chociaż zwykle wiąże się to z wyższą ceną pompy – urządzenie wyższej klasy działa oszczędniej, a jego użytkowanie w dłuższej perspektywie czasu jest bardziej opłacalne.

Pod uwagę warto brać przede wszystkim modele działające z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32, który jest wydajniejszy od swojego poprzednika – gwarantuje efektywniejszą pracę pompy i możliwość ogrzewania wody do wyższej temperatury.

Pompa ciepła w ogrodzie

Istotna będzie też jakość wykonania pompy ciepła i w tym kontekście lepiej nie iść na kompromisy. Wybrana pompa powinna cechować się solidną konstrukcją i mieć antykorozyjną powłokę, która przedłuży jej żywotność. Nie bez znaczenia jest też poziom głośności – im ciszej, tym lepiej dla nas i dla sąsiadów.

Droższa czy tańsza pompa? Czy warto oszczędzać?

Rynek oferuje zarówno droższe, jak i tańsze pompy ciepła powietrze-woda, ale ważna jest świadomość, że nadmierne oszczędności wcale nie muszą być korzystne w kontekście finansowym. Wybór najtańszego rozwiązania pozwala początkowo zaoszczędzić, ale ostatecznie ogranicza możliwości instalacji grzewczej. Co istotne, zmniejszenie wydatku na pompę ciepła wcale nie musi się wiązać z wyborem najprostszego urządzenia – zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z jednego z dostępnych dofinansowań pomp, np. z programu Czyste Powietrze Plus. Dzięki dotacji nie trzeba rezygnować z jakości urządzenia na rzecz jego niższej ceny, a to pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania domu.

  Czy usługi elektryczne są drogie?

Jeżeli wybór pompy stanowi wyzwanie, najlepiej skorzystać z profesjonalnej porady autoryzowanego dystrybutora pomp ciepła powietrze-woda KAISAI. Specjalista weźmie pod uwagę nie tylko indywidualne potrzeby inwestora, ale też specyfikę jego domu i zaproponuje najefektywniejsze urządzenia.