Paroizolacja - co to jest i jak działa?

Gdy budujesz dom energooszczędny, to paroizolacja jest niezbędnym elementem ocieplenia takiego domu. Odpowiednio zastosowana folia paroizolacyjna zmniejszy koszty związane z ociepleniem domu, a także uchroni przed przykrymi niespodziankami w przyszłości. Paroizolacja ma za zadanie regulowanie ilości wilgoci w pomieszczeniu, tym samym zapobiegając przed rozwojem grzybów i pleśni na elementach konstrukcyjnych i ociepleniu domu.  

Paroizolacja - co to jest?

Paroizolacja układana jest w przegrodach zewnętrznych w miejscach, gdzie może przedostawać się wilgoć, która stanowi czynnik degradujący materiał termoizolacyjny np. wełnę mineralną, a w dalszej części konstrukcję szkieletową ocieplenia.

Współczesne budynki są ocieplane wełną mineralną, która układana jest w specjalnych konstrukcjach szkieletowych. Cała otulina wełniana znajduje się na stylu przestrzeni ogrzanej (wewnątrz budynku) i nieocieplonej (zewnątrz budynku). W okresach chłodniejszych dni, kiedy to włączamy już ogrzewanie, ciepłe powietrze na styku z zimnym zaczyna się wkraplać. Wilgoć zbiera się na otulinie wełnianej ocieplenia, co w konsekwencji prowadzi do zawilgocenia wełny, a tym samym rozwoju różnych drobnoustrojów, takich jak pleśnie, czy grzyby. Te zaś powoduje stopniową degradację konstrukcji dociepleniowej, a także murów i stropów budynku. Paroizolacja ma za zadanie ochronić całą warstwę izolacyjną i konstrukcyjną budynku przed właśnie takim zjawiskiem fizycznym, naturalnie zachodzącym w przyrodzie.

Aby zapobiec takiemu zjawisku, zakłada się paroizolacje w trakcie ocieplania lub budowy konstrukcji stropowych budynku. Paroizolacja to warstwa szczelnej folii z tworzywa sztucznego, która zapobiega dostawaniu się wilgoci z wewnątrz do ściany zewnętrznej lub stropu. Chroni przed zawilgoceniem warstwy dociepleniowej i wrażliwych elementów konstrukcji budynku przed zawilgoceniem, a w konsekwencji przed rozwojem pleśni i grzybów. Niemniej jednak, aby mogła skutecznie spełniać swoją funkcję, musi być prawidłowo i szczelnie zamocowana.

Jak działa paroizolacja?

Paroizolacja ma za zadaniem chronić przegrodę przed wnikaniem do jej wnętrza wilgoci, która znajduje się w pomieszczeniach. Wbrew pozorom w naszym domostwie jest sporo wilgoci. Para wodna intensywnie wydziela się podczas brania kąpieli, w trakcie prania lub gotowania. Para wodna naturalnie jest w powietrzu wdychanym przez ludzi i zwierzęta. Ponadto emitowana jest przez rośliny, czy akwarium. Jak wykazują badania statystycznie, w ciągu doby czteroosobowa rodzina przekazuje do powietrza ok. 14 litrów wody, która osadza się na ścianach, elementach konstrukcji i przenika na zewnątrz.

Folia paroizolacyjna nie pozwala na przepuszczanie pary wodnej do przegrody. Umieszcza się ją od strony wewnętrznej, czyli ogrzewanego pomieszczenia. Dlatego szczelnie się ją okrywa stropy, ściany tam, gdzie kładziemy ocieplenie, a także w miejscach tzw. przejść (mostków termicznych), czyli przy oknach, drzwiach wejściowych, kominie, gniazdkach elektrycznych itp.

  Okna plastikowe czy aluminiowe - jakie wybrać?

Jej zadaniem jest również odprowadzenie nadmiaru wilgoci, powstałej podczas normalnego użytkowania domu do dalszych warstw poszycia. Spełnia rolę elementu wspomagającego działanie wentylacji. Izolacja paroszczelna znajduje zastosowanie m.in.  przy budowie stropów, ocieplaniu budynków, izolowaniu podłogi oraz w innych elementach konstrukcji.

Rodzaje paroizolacji - jakie są?

Na rynku mamy kilka rodzajów foli paroizolacyjnych. Na ogół występuje w kolorze żółtym. Niemniej jednak mamy też folie białe, niebieskie lub czerwone. Nie kolor ma tutaj znaczenie, a same właściwości takie paroizolacji, które określają jej typ i przeznaczenie.  Zatem wyróżniamy następujące rodzaje foli paroizolacyjnych.

1. Folia paroizolacyjna polietylenowa

Ten rodzaj folii oznaczony symbolem PE jest najchętniej wykorzystywanym elementem przy paroizolacji budynków. Nie ma ona doskonałych właściwości, jej współczynnik Sd wynosi od kilkudziesięciu do stu metrów, co oznacza, że w ciągu doby przepuszcza ok. 0,5 grama pary wodnej na metr kwadratowy. Występuje w kolorze żółtym i białym. Jej popularność wynika przede wszystkim z niskiej ceny. Niemniej jednak nie spełnia ona swoich funkcji, jeżeli w budynku nie ma odpowiedniej wentylacji. Gdy system wentylacji nie działa poprawnie, to wilgoć zatrzymuje się między folią a np. płyta kartonowo- gipsową, co w konsekwencji prowadzi do pojawiania się pleśni na ścianach, przebarwień lub odpadanie tynku. Widoczne to jest szczególnie w łazience ze słabą wentylacją, gdzie na ścianach pojawiają się zmiany, świadczące o występowaniu zarodników pleśni.

2. Folia paroizolacyjna aktywna

Ten rodzaj izolacji paroszczelnej oznaczony jest symbolem PP. Do wyprodukowania takiej folii używa się polipropylenu i wykonuje się ją z dwóch warstw: nośnej i filmu funkcyjnego. Jej współczynnik Sd wynosi kilkanaście metrów, w ciągu doby przepuszcza ok. 6 gramów pary wodnej. Dla odpowiedniego działania powinna być zamocowana pod samym pokryciem dachowym. Spełnia swoją funkcję nawet przy niedrożnej wentylacji budynku.

3. Folia paroprzepuszczalna aluminiowa

To najtrwalsza i najlepsza na rynku izolacja paroszczelna. Jej Sd wynosi ok. stu metrów kwadratowych. Z jednej strony pokryta jest aluminium, które odbija światło. Ułożona ekranem aluminiowym do wewnątrz budynku będzie odbijała światło oraz energię cieplną. Ten rodzaj folii jest w stanie zatrzymać około 90 % energii cieplnej w budynku. Zatem nie tylko chroni przed wilgocią, ale też wspomaga termoizolacje samego budynku i obniża rachunki za ogrzewanie. Ten rodzaj paroizolacji idealnie nadaje się do budowy domów pasywnych i energooszczędnych.

  Dywan na ogrzewanie podłogowe - jaki wybrać? Praktyczny poradnik

Zastosowanie paroizolacji - jakie jest?

Dawniej domy były zdecydowanie mniej szczelne. Wymiana powietrza za pośrednictwem wentylacji oraz innych elementów infrastruktury budowlanej np. okien, drzwi i kominów oraz innych nieszczelności zachodziła bardziej swobodnie, niż to ma miejsce obecnie. Nikt tym się oczywiście nie przejmował, bo ogrzewanie w tym czasie było dość tanie i nie wpływało to aż tak na rachunki za energię cieplną.

Obecnie wzrost cen ogrzewania, przy tym zastosowanie bardziej ekologicznych źródeł ciepła wymaga stosowanie bardziej szczelnych rozwiązań, takich jak szczelne okna, drzwi, ocieplanie ścian budynków i stropów, czyli wszystkich tych elementów, przez które może uciekać nasze ciepło z domu. To zaś powoduje, że tradycyjna wentylacja nie wystarcza do odprowadzenia wilgoci z pomieszczeń, która właśnie skrapla się na powierzchniach termoizolowanych ścian i stropów oraz okien.

Dlatego energooszczędny typ budowy domów wymusił zastosowanie paroizolacji, w celu zapobieganiu tworzenia się wilgoci na ścianach, podłogach i stropach budynku. Z tego też względu jest ona powszechnie stosowana do ocieplania dachów tzw. paroizolacja stropów i zagospodarowywania poddaszy. Ale i nie tylko. Na etapie ocieplania budynku, folię paroizolacyjną kładzie się pod wełnę mineralną od strony wewnętrznej oraz przy wszystkich elementach budynku na styku, gdzie mamy do czynienia z tzw. mostkami termicznymi, czyli w miejscach montażu okien, drzwi itp.

Warto tutaj podkreślić, że folię paroizolacyjną stosuje się również przy wykonywaniu podłogi, czyli tworzy się tzw. izolację między gruntem a betonową podłogą, a także między nieocieploną piwnicą a ocieplaną kondygnacją budynku, w celu nieprzenikanie wilgoci na stylu warstw ciepłego i chłodnego powietrza.

Paroizolacja stanowi barierę dla powietrza. Z tego też względu stosuje się ją w budownictwie szkieletowym i w drewnianych stropach. W tym wypadku poprawia szczelność takiej przegrody. Izolacja paroszczelna jest szczególnie wymagana przy budowie domów pasywnych i energooszczędnych, wyposażonych w wentylację mechaniczną. Obecnie w budynkach dąży się do ograniczenia kosztów ogrzewania, dlatego taka paroizolacja zatrzymuje ciepłe powietrze w domu i wspomaga działanie izolacji termicznej samego budynku.

Dlaczego należy stosować paroizolację?

Obecnie wszystkie budynki na etapie już budowy są ocieplane, co wiąże się z ich większą izolacją termiczną. Wymiana powietrza jest zdecydowanie ograniczona, co powoduje, że jak ciepłe powietrze zetknie się z zimnymi elementami przegrody lub izolacją termiczną, następuje efekt tzw. skraplania. Woda wnika w elementy konstrukcji budynku i izolacji, co powoduje nie tylko utratę właściwości tychże elementów, ale też ich degradacja, czyli gnicie. Mokra wełna zwilży drewno konstrukcyjne dachu, które zacznie niszczeć, a mokry beton będzie się kruszył. Aby zapobiec takiemu zjawisku, zastosowanie paroizolacji jest wymaganym elementem w trakcie budowy i termoizolacji budynku.

  Ogrzewanie ścienne - na czym polega i kiedy warto z niego skorzystać?

Zalety stosowania paroizolacji

Zastosowanie paroizolacji ma ogromny wpływ na bilans cieplny budynku oraz kondycję poszczególnych elementów konstrukcji i termoizolacji budynku. Poprawne i dokładne wykonanie paroizolacji niesie za sobą następujące korzyści:

  • ogranicza straty ciepła w budynku, tym samym zmniejsza koszty utrzymania domu;
  • zwiększa komfort użytkowania domu, utrzymując stałą i optymalną temperaturę powietrza w budynku;
  • chroni przed rozwojem drobnoustrojów takich jak: grzyby, czy pleśni
  • wpływa na wydłużenie żywotności konstrukcji dachu;
  • ułatwia odprowadzenie nadmiaru wilgoci w powietrzu.

Ile kosztuje zakup i montaż paroizolacji?

Koszt paroizolacji w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanej foli paroizolacyjnej, co bezpośrednio wiąże się z jej jakością wykonania. Najtańsza folia polietylenowa (PE) kosztuje od 3 zł za metr kwadratowy. Aluminiowa folia paroizolacyjna kosztuje od 5 zł za metr kwadratowy. Najdroższa jest folia paroizolacyjna aktywna, jej koszt sięga około 10 zł za metr kwadratowy.

Paroizolacje budynku należy zlecić profesjonalistom. Taki montaż paroizolacji kosztuje średnio około 6 zł za metr kwadratowy. Co prawda ceny usług się zmieniają, a tym samym różnią się w zależności od regionu. W dużych miastach te koszty mogą być jeszcze wyższe. Niemniej jednak montowanie izolacji paroszczelnej warto zlecić fachowcom, ponieważ niedokładnie założona folia paroizolacyjna może nie spełniać swoich funkcji.