Ogrzewanie indukcyjne - czy to się opłaca? Poznaj koszty i ekonomiczny sens takiego rozwiązania

Wybór sposobu ogrzewania swojego domu jest bardzo poważną decyzją, która wielu osobom spędza sen z powiek. To całkowicie zrozumiałe, ponieważ chcemy połączyć efektywne ogrzewanie z minimalną ilością pracy, jaką trzeba włożyć w obsługę kotła. Jednocześnie nie chcemy przepłacać a coraz częściej zależy nam również na tym, by korzystać z ekologicznych źródeł energii. Biorąc to wszystko pod uwagę część osób poszukuje nowych rozwiązań. Jednym z tych, na które warto zwrócić uwagę jest bez wątpienia ogrzewanie indukcyjne domu. Czym jest i na czym polega? Czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca? Pora się o tym przekonać.

Ogrzewanie indukcyjne - na czym polega?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest ogrzewanie indukcyjne. Wiele osób wciąż nie wie o nim zbyt wiele. Przede wszystkim jest to rodzaj ogrzewania elektrycznego, które może być zasilane zarówno z sieci energetycznej, jak i poprzez panele fotowoltaiczne. Kocioł indukcyjny nie różni się swoimi wymiarami od kotłów do spalania paliwa stałego. W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia ze spalaniem lecz ze zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej. W piecu znajduje się rdzeń lub cewka. W przypadku pieców rdzeniowych magnetyczny rdzeń zasilany jest prądem przemiennym o małej częstotliwości co pozwala na wytworzenie energii cieplnej, która ogrzewa znajdującą się w kotle wodę, następnie systemem rur jest ona transportowana do grzejników. Jeśli zaś chodzi o piece bezrdzeniowe, w ich wnętrzu znajduje się wzbudnik oraz cewka cylindryczna. Prąd przebiegając przez nie wytwarza pole magnetyczne. Ciepło powstaje w wyniku przepływu prądu indukcyjnego na rezystancji wsadu.

Ogrzewanie indukcyjne domu - wady i zalety

Jak każdy rodzaj ogrzewania tak również ogrzewanie indukcyjne domu ma swoje wady i zalety. Zacznijmy jednak od mocniejszych stron, których w przypadku tego rodzaju ogrzewania jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim jest to ekologiczna i czysta metoda ogrzewania domu. Nie tylko nie zanieczyszczamy powietrza dymem, który powstaje w wyniku spalania paliw stałych, ale również nie musimy wybierać popiołu czy czyścić pieca. Kotłownia pozostaje całkowicie czysta. Kolejnym plusem jest również fakt, że jest to ogrzewanie praktycznie bezobsługowe. Nie musimy uzupełniać paliwa. Nie potrzebujemy również miejsca na składowanie pelletu czy węgla, co również stanowi spory atut. Zaletą ogrzewania indukcyjnego domu jest również jego duża wydajność, kocioł indukcyjny jest w stanie ogrzać budynek o każdej kubaturze. Ten rodzaj ogrzewania pozwala również na precyzyjne sterowanie temperaturą.

  Jaka blachodachówka będzie najlepsza do Twojego domu? Poradnik od Florian Centrum

Przejdźmy jednak również do wad ogrzewania indukcyjnego. Pierwszą z nich są koszty kotła indukcyjnego, który jest droższy od tradycyjnych kotłów na paliwo stałe. Musimy więc przygotować się na nieco większy wydatek. Drugim minusem może być fakt, że ogrzewanie indukcyjne niezbyt dobrze sprawdza się w przypadku budynków, które nie posiadają dobrej izolacji cieplnej. Wówczas miesięczne koszty ogrzewania indukcyjnego mogą być bardzo wysokie.

Ekonomiczny sens stosowania kotłów indukcyjnych

O ogrzewaniu indukcyjnym wiemy więc już naprawdę sporo, przyjrzyjmy się więc temu jaki jest ekonomiczny sens stosowania kotłów indukcyjnych. Czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca? Jakie są koszty ogrzewania indukcyjnego? Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, ponieważ zużycie prądu kotła indukcyjnego uwarunkowane jest szeregiem czynników - od wielkości mieszkania poprzez jego izolację aż po warunki pogodowe czy rodzaj grzejników, z jakich korzystamy. Zużycie prądu w piecu indukcyjnym CO nie będzie uciążliwe dla osób, które korzystają z instalacji fotowoltaicznych i choć częściowo będą wykorzystywać tę energię do zasilania swojego pieca. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości musimy przygotować się na to, że koszty ogrzewania indukcyjnego są nieco wyższe niż w przypadku kotłów na węgiel czy pellet. Obecnie, rocznie w przypadku domu o powierzchni 150 m2 będzie to więc około 9-10 tysięcy złotych w ciągu roku.

Ogrzewanie indukcyjne - opinie użytkowników

Wiemy już czy opłaca się ogrzewanie indukcyjne. Co jednak o nim samym sądzą osoby, które zdecydowały się na montaż tego właśnie rozwiązania? Przeglądając opinie dostępne chociażby na forach internetowych możemy określić, że są one w znacznej mierze bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają wydajność kotłów oraz łatwość ich obsługi. Sporo pozytywnych głosów dotyczy również faktu, że jest to ogrzewanie całkowicie bezobsługowe, co zapewnia maksymalny komfort domowników. Pojawiają się co prawa również opinie osób, które nie do końca zadowolone są ze swojego ogrzewania indukcyjnego domu jednakże najczęściej doskonale zdają sobie one sprawę z tego, że wynika to ze zlej izolacji termicznej budynku.

  Ogrzewanie elektryczne domu lub mieszkania - poznaj koszty ogrzewania na prąd

Podsumowując, ogrzewanie indukcyjne to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kotłów na paliwo stałe, która z pewnością będzie stawała się coraz bardziej popularna. Dlatego też osoby, które poszukują ekologicznego ogrzewania swojego domu jak najbardziej powinny wziąć je pod uwagę.