Ogrzewanie elektryczne domu lub mieszkania - poznaj koszty ogrzewania na prąd

Sezon grzewczy w naszym kraju trwa dość długo, dlatego też wybór odpowiedniej metody ogrzewania ma ogromne znaczenie. Obecnie możemy korzystać już nie tylko z pieców opalanych drewnem czy węglem, ale również z bardziej czystych, ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest ogrzewanie elektryczne, które może występować w różnych formach - od grzejników, poprzez ogrzewanie podłogowe aż po piece akumulacyjne. Czy jednak warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne domu? Jakie są koszty ogrzewania elektrycznego? Przekonajmy się.

Na czym polega ogrzewanie elektryczne?

Jak sama nazwa wskazuje, ogrzewanie elektryczne to wszystkie metody, w których urządzenia grzewcze zasilane są energią elektryczną. Jest to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim montaż systemów ogrzewania elektrycznego, niezależnie od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujemy jest prosty i intuicyjny. Podobnie jak sterowanie ogrzewaniem. Co więcej, ogrzewanie elektryczne mieszkania pozwala nam na precyzyjne sterowanie temperaturą, jest również czyste i ekologiczne. Nie mamy w tym przypadku do czynienia ze spalaniem paliw stałych, dzięki czemu jest również bezpieczniejsze. Niestety, ogrzewanie elektryczne domu ma również swoje słabsze strony. Jest to bowiem jeden z nielicznych rodzajów ogrzewania, w przypadku których mamy do czynienia z sytuacją, w której koszt zakupu i montażu instalacji jest stosunkowo niewielki zaś miesięczne wydatki na energię elektryczną są dość spore. Niemniej jednak nie brakuje osób, które stawiają na taki właśnie sposób ogrzewania swoich domów i mieszkań.

grzejnik elektryczny w domu

Rodzaje ogrzewania elektrycznego

Mówiąc o ogrzewaniu elektrycznym w mieszkaniu nie sposób nie wspomnieć, że istnieje kilka jego rodzajów, dzięki czemu możemy dopasować rozwiązanie nie tylko do swoich potrzeb i upodobań, ale również ograniczyć zużycie prądu a tym samym również koszty ogrzewania elektrycznego. Poznajmy więc nieco bliżej podstawowe metody ogrzewania z wykorzystaniem energii elektrycznej.
Pierwszym z nich są tradycyjne grzejniki elektryczne, które wykorzystując zjawisko konwekcji generują ciepło a następnie ogrzewają nim powietrze w pomieszczeniu. Istnieje szeroki wybór grzejników elektrycznych, wśród których wymienić możemy:

  • grzejniki aluminiowe, najbardziej energooszczędne, lekkie, nagrzewają się bardzo szybko;
  • grzejniki chromowane, prezentują się elegancko i nowocześnie, stanowią doskonałe rozwiązanie do łazienki jako suszarka oraz główne lub podstawowe źródło ciepła,
  • grzejniki stalowe, wyróżniają się wysoką wydajnością, świetnie magazynują ciepło, są solidne i trwałe.
  Kubik betonu - ile waży i ile kosztuje? Cena m3 betonu i jego waga

Drugim rozwiązaniem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, które jest jednym z częściej wybieranych sposobów. Polega na ułożeniu na posadzce mieszkania specjalnych oporowych kabli lub mat grzejnych, które nagrzewają się pod wpływem oporu prądu a następnie przekazują nagromadzoną w nich energię cieplną przez warstwę materiały wykańczającego podłogi na zasadzie promieniowania. Zaletą tego ogrzewania elektrycznego jest z całą pewnością brak widocznych grzejników oraz fakt, że równomiernie ogrzewa ono pomieszczenie oraz daje możliwość cieszenia się przyjemnie ciepłą podłogą.

Nie sposób nie wspomnieć również o piecach akumulacyjnych. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu mimo ogrzewania elektrycznego w domu możemy ograniczyć związane z tym wydatki. Jak to możliwe? To proste. Urządzenie to wykorzystuje prąd by generować i akumulować ciepło w nocy, kiedy u większości operatorów ceny energii są tańsze, po to, by przekazywać je do grzejników w ciągu dnia, kiedy ceny są wyższe.

Ostatnim rodzajem ogrzewania elektrycznego jest piec centralnego ogrzewania. Podobnie jak w przypadku pieców na paliwo stałe w tym rodzaju ogrzewania energia elektryczna służy do wygenerowania ciepła, które ogrzewa wodę płynącą w instalacji centralnego ogrzewania. Jednocześnie może także podgrzewać wodę użytkową.

Koszt ogrzewania elektrycznego

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule naszego artykułu a więc ile kosztuje ogrzewanie elektryczne? W tym miejscu musimy jednak zaznaczyć, że ciężko jest podać jedną, konkretną odpowiedź na ten temat, ponieważ to, ile zapłacimy za ogrzewanie prądem zależy od szeregu czynników. Mowa tu między innymi o wielkości mieszkania lub domu, jak również wybranym rozwiązaniu. Inna będzie cena w przypadku korzystania z prądu jako głównego źródła energii, które podgrzewa też wodę użytkową, inna zaś jeśli zdecydujemy się jedynie na energooszczędne grzejniki w niektórych pomieszczeniach. Koszt ogrzewania elektrycznego uzależniony jest również od cennika operatora oraz tego, jaką posiadamy umowę i z której taryfy korzystamy. Warto również wspomnieć o dodatkowych czynnikach, które mogą sprawić, że ogrzewanie prądem będzie znacznie bardziej kosztowne. Mowa tu między innymi o braku izolacji termicznej budynku. W starym budownictwie, jeśli nie zadbamy o uszczelnienie okien oraz izolację ścian i dachy z pewnością zapłacimy za ogrzewanie tej samej powierzchni znacznie więcej niż w nowoczesnym domu pasywnym. Ten drugi jest bowiem projektowany w taki sposób by maksymalnie ograniczać utratę energii cieplnej.

  Dlaczego komfort cieplny jest tak istotny?

grzejnik elektryczny w salonie

Ogrzewanie elektryczne mieszkania

Niemniej jednak, możemy nieco przybliżyć orientacyjne koszty ogrzewania elektrycznego na przykładzie mieszkań o różnym metrażu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie są to sztywne koszty jakie możemy ponieść a wydatki mogą różnić się w skali roku nawet o tysiące złotych. Wszystko zależy bowiem od tego czy mieszkanie znajduje się w budynku pasywnym, niskoenergetycznym, energooszczędnym czy energochłonnym.

Zacznijmy do ogrzewania elektrycznego w mieszkaniu o metrażu  40m2 - 50m2. W przypadku gdy korzystamy z dwustrefowej taryfy u operatora prądu, która pozwala nam cieszyć się tańszą energią w nocy, za ogrzewanie elektryczne mieszkania zapłacimy ok 500 złotych w skali roku w budownictwie pasywnym i aż 5000 złotych jeśli lokal znajduje się w pozbawionym izolacji energochłonnym budynku. W przypadku mieszkania o metrażu 60m2 cena ogrzewania będzie wyższa o około 100 złotych w skali roku w budownictwie pasywnym i kilkaset złotych w ujęciu roku w budynkach energochłonnych. Przyjrzyjmy się jeszcze nieco większym mieszkaniom o metrażu 80m2. Jeśli będziemy instalować ogrzewanie elektryczne w budynku pasywnym rocznie zapłacimy za nie około 800 złotych w skali roku. W budynku energooszczędnym wydatek ten wyniesie 3,5 tysiąca złotych za rok zaś w budynkach energochłonnych koszt ogrzewania elektrycznego w mieszkaniu wyniesie aż 7,5 tysiąca złotych. Jak widać, różnice są więc znaczne.

Podsumowując ogrzewanie elektryczne jest niezawodne, efektywne, proste w montażu i obsłudze a przy tym także bezpieczne. Warto jednak mieć świadomość, że jest ono również jednym z bardziej kosztownych ogrzewań jeśli chodzi o miesięczne wydatki. Czy oznacza to, że nie warto w nie inwestować? Nic bardziej mylnego. Jeśli posiadamy dom pasywny lub dbamy o izolację swojego budynku wydatki związane z ogrzewaniem elektrycznym będą zbliżone do kosztów ogrzewania domu węglem.