Jaka blachodachówka będzie najlepsza do Twojego domu? Poradnik od Florian Centrum

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów pokryć dachowych. Wśród nich warto wyróżnić m.in. blachodachówkę. Czym cechują się tego rodzaju pokrycia i jak dobrać odpowiedni model do parametrów danego budynku?

Czym się kierować przy wyborze blachodachówki?

Pokrycia dachowe różnią się od siebie wyglądem, jakością wykonania i parametrami technicznymi. Zastanawiasz się, jaką blachodachówkę wybrać? Warto skupić się na takich czynnikach jak:

  • trwałość materiału - warto wybierać pokrycie dachowe z trwałej blachy powlekanej, odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • trwałość koloru - jakościowa blachodachówka nie powinna blaknąć pod wpływem promieniowania UV,
  • grubość blachy - lepiej wybierać produkty grubsze, które nie ulegają odkształcaniu,
  • gwarancja - producenci blachodachówek oferują gwarancję na swoje produkty, których okres jest zależny między innymi od zastosowanych powłok ochronno-dekoracyjnych
  • rodzaj powłoki ochronnej - blachodachówki modułowe pokrywa się powłoką poliestrową lub poliuretanową,
  • wygląd - blachy ocynkowane mogą być nie tylko funkcjonalne, lecz także estetyczne; na rynku dostępne są modele w szerokiej gamie kolorów i powłok dekoracyjnych.

Blachodachówka – rodzaje

Wybierając rodzaj pokrycia dachu, warto przeanalizować opcje dostępne na rynku. Dostępne są:

  • blachodachówki panelowe - to gotowe elementy zapewniające łatwość montażu,
  • blachy na rąbek stojący - pozwalają na stworzenie funkcjonalnego pokrycia dachowego na powierzchniach o nachyleniu mniejszym niż 8 stopni,
  • blacha trapezowa - to pokrycie dachowe wykorzystywane zwłaszcza w obiektach użytkowych,
  • blachodachówka karpiówka - przypominają ułożenie rybich łusek.

Oczywiście na rynku znaleźć można także klasyczne blachy powlekane, które docina się do wymiarów podawanych przez klienta w trakcie składania zamówienia. Są tańsze niż modele modułowe, ale ich montaż trwa dłużej.

  Dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę dla firm - z czego skorzystać?

Blachodachówka – cena

Cena blachodachówki zależy od stopnia skomplikowania dachu i powierzchni dachu. Nie bez znaczenia jest też jakość wykonania i typ pokrycia dachowego. Modele modułowe są nawet dwa razy droższe. Aby pokryć średniej wielkości dach, należy przygotować co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Koszt ten obejmuje także usługi montażowe.

Mat czy połysk – jaka blachodachówka będzie najlepsza?

Na rynku dostępne są blachodachówki o różnym wykończeniu powierzchni. Wśród nich można wyróżnić matowe i z połyskiem. Wybór odpowiedniej zależy od wizji klienta i stylistyki danego budynku.

Blacha matowa może być jednak nieco wytrzymalsza. Modele z połyskiem z czasem matowieją, a odbijane przez nie promienie słoneczne mogą być problemem dla kierowców i mieszkańców okolicznych budynków. Najczęściej więc klienci sięgają po matową blachodachówkę.

Blachodachówka modułowa czy w arkuszach?

Arkusze blachy są zdecydowanie tańsze niż modele modułowe. Docina się je na wymiar, po zmierzeniu powierzchni i określeniu kształtu dachu. Montaż takich produktów trwa jednak znacznie dłużej niż w przypadku całych paneli. Jest on też bardziej skomplikowany, co przekłada się na cenę usług montażowych.

Blachy na dach w formie modułów mocuje się szybko i łatwo. To gotowe elementy o uniwersalnej konstrukcji. Można je umieścić na zarówno jedno-, jak i dwuspadowych. Blachodachówka panelowa prezentuje się estetycznie, ale jest droższa niż modele w dużych arkuszach.

Dach z blachodachówki – jakie niesie za sobą korzyści?

Blachodachówki są lżejsze niż dachówki ceramiczne. Obrabia się je dość łatwo, a nowoczesne technologie znacznie ułatwiają montaż. Pokrycia dachowe z blachy stalowej są tańsze, dlatego tak często wykorzystuje się je na budynkach przemysłowych i komercyjnych.

Blachodachówki ze stali powlekanej można znaleźć m.in. u Florian Centrum. To jakościowe produkty, które pozwalają zabezpieczyć budynek przed czynnikami atmosferycznymi na kolejne lata. Gwarantują szczelność dachu i estetyczny wygląd. Blachodachówki te są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych.

  Domy na sprzedaż w Pyskowicach z kredytem 2% - sprawdź, dlaczego warto się nimi zainteresować