Ogrzewanie gazowe domu i mieszkania - wady i zalety tego rozwiązania oraz koszt instalacji

Wybór odpowiedniej metody ogrzewania domu ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu, bezpieczeństwa jak również finansów. Obecnie coraz więcej osób odchodzi od węgla na rzecz ogrzewania domów w sposób mniej wymagający, czystszy a przy tym wydzielający mniejsze ilości zanieczyszczeń. Jednym z ciekawych pomysłów jest ogrzewanie gazowe domu. Z roku na rok rozwiązanie to wybiera coraz więcej osób. Dlaczego? Jakie zalety i wady ma ogrzewanie gazem? Sprawdźmy.

Centralne ogrzewanie gazowe - o co chodzi?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest centralne ogrzewanie gazowe. Mówiąc najprościej, jest to instalacja, która podobnie jak kocioł na węgiel czy piec na drewno ma za zadanie podgrzać wodę, która następnie przepływa przez system centralnego ogrzewania oddając swoje ciepło poprzez grzejniki do niego podłączone. Różnica polega na tym, że źródłem ciepła jest kocioł spalający gaz. Gaz ten może być dostarczany zarówno z gazociągu, jak i z butli stojącej na terenie posesji. Najbardziej efektywnym rodzajem kotłów do ogrzewania domu gazem są kotły kondensacyjne, które są w stanie osiągnąć niemal stuprocentową sprawność, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia ilości spalanego gazu.

Ogrzewanie gazowe z butli

Ogrzewanie domu gazem jest najbardziej opłacalne w sytuacji, gdy mamy możliwość przyłączenia się do sieci gazowej. Nie da się jednak ukryć, że sieć gazociągów w naszym kraju nie obejmuje jeszcze wszystkich miejscowości. Co więcej, często w przypadku pojedynczych domostw, które znajdują się w sporym oddaleniu do sieci gazowej jej zarządca może stwierdzić, że przyłącze jest nieopłacalne lub niemożliwe do wykonania. Czy w takiej sytuacji nie możemy opalać domu gazem? Nic bardziej mylnego. Rozwiązaniem są pojemne butle z gazem, które możemy postawić na swojej posesji. Co ważne, nie musimy ponosić kosztu zakupu butli na własność, ponieważ wiele firm zajmujących się sprzedażą gazu i paliw oferuje możliwość dzierżawy. Zbiornik powinien zostać postawiony zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi odległości od zabudowań a następnie podłączony do źródła spalania.  Większość dostępnych na rynku butli gazowych to pojemne zbiorniki, które zapewniają zapas gazu nawet na kilka miesięcy spalania. Korzystanie z nich nie jest więc uciążliwe, choć niestety generuje dodatkowe koszty - związane z koniecznością transportu gazu czy dzierżawienia zbiornika.

  Jak wybrać deski na ogrzewanie podłogowe? Kompletny poradnik

ogrzewanie gazowe domowe

Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu

Wiele osób zastanawia się, czy ogrzewanie na gaz jest rozwiązaniem, z którego mogą korzystać tylko posiadacze domów jednorodzinnych, czy też istnieje możliwość posiadania takiego ogrzewania również w mieszkaniu. Mamy dla nich dobrą wiadomość - nic nie stoi na przeszkodzie by korzystać z ogrzewania gazowego w mieszkaniu.
Kotły spalające gaz mają mniejsze wymiary niż piece, co więcej, nie wymagają składowania opału, nie wydzielają dymu i szkodliwych substancji a po procesie spalania nie pozostaje popiół czy żużel. Dlatego też kotłownia dla kotła gazowego jest pomieszczeniem czystym, które może służyć nam np. również jako pralnia czy suszarnia ubrań.
Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że małe kotły gazowe o mocy nie większej niż 30 kW mogą być zainstalowane wszędzie i nie wymagają osobnego pomieszczenia w postaci kotłowni. Taki kocioł gazowy może zostać zainstalowany w kuchni, w łazience a nawet w przedpokoju. Co równie ważne, producenci dają nam wiele możliwości zainstalowania kotła w taki sposób, by nie ograniczał on naszej przestrzeni. Przykładem mogą być bardzo popularne obecnie kotły podwieszane na ścianach czy pod sufitem.

Ogrzewanie gazowe - wady i zalety

Jak każdy rodzaj ogrzewania, tak również ogrzewanie na gaz posiada swoje mocniejsze i słabsze strony. Poznajmy więc największe zalety i wady tego rozwiązania. Pierwszym, niewątpliwym atutem ogrzewania gazowego jest fakt, że jest ono praktycznie bezobsługowe. Temperaturą możemy sterować automatycznie, nie potrzebujemy dokładać opału czy czyścić pieca. Jedynymi zadaniami poza oczywiście wykonaniem przyłącza i podłączenia centralnego ogrzewania do kotła są okresowe przeglądy, które przeprowadza się raz do roku. Druga zaleta łączy się z pierwszą a jest nią oczywiście czystość. Zapomnij o sadzy, gryzącym dymie, konieczności wybierania żużlu czy popiołu z pieca. Kocioł na gaz jest rozwiązaniem czystym, które nie brudzi i nie pyli pomieszczenia. Dzięki temu oraz braku konieczności składowania opału pomieszczenie, w którym się znajduje możesz wykorzystać również jako składzik czy pralnię. To spory atut szczególnie jeśli nie dysponujesz dużą ilością miejsca. Warto wspomnieć również o tym, że konstrukcja kotłów gazowych nie jest skomplikowana a urządzenie nie jest wyposażone w bardzo zaawansowaną elektronikę. Sprawia to, że jest bezawaryjne a ewentualne naprawy nie są kosztowne.

  Gotowy czy indywidualny projekt domu wybrać?

Przejdźmy jednak do wad ogrzewania gazowego. Największą z nich jest wciąż ograniczona dostępność do gazociągów, które przesyłają gaz ziemny. Tymczasem jest to najtańsze rozwiązanie. Decydując się na gaz z butli generujemy już większe koszty. Co więcej, nawet jeśli sieć gazowa jest dostępna musimy mieć świadomość, że procedury związane z przyłączeniem się do niej są dość czasochłonne. Musimy bowiem złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej oraz wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej a także podpisać umowę.

Minusem ogrzewania gazowego jest również dość kosztowna jego instalacja. Za sam projekt ogrzewania zapłacimy kilkaset złotych, następny koszt to zakup kotła, który może kosztować nawet kilka tysięcy złotych oraz wykonanie przyłączy, które również najczęściej wykonuje się w tej cenie. Potrzebne będzie również połączenie kotła z systemem centralnego ogrzewania co powinien przeprowadzić specjalista. Dodatkowo jeśli w naszej okolicy nie ma gazociągu ponosimy wydatek związany z zakupem lub dzierżawą zbiornika na gaz. Inwestycja może zwrócić się po czasie, jednak musimy pamiętać, że nie jest to najtańsze dostępne ogrzewanie i może to potrwać.

boiler gazowy

Czy ogrzewanie gazowe jest drogie? Poznaj koszty

Wiemy już jakie wady i zalety ma ogrzewanie gazowe. Pora więc przejść do kwestii, która dla większości osób jest najbardziej interesująca a więc ile kosztuje ogrzewanie gazowe. Koszt instalacji omówiliśmy w powyższym akapicie przyjrzyjmy się więc teraz comiesięcznym opłatom. W tym miejscu warto zaznaczyć, że podane przez nas informacje mają charakter poglądowy a ceny ogrzewania gazowego różnią się od szeregu czynników. Wśród nich wymienić musimy nie tylko cenę gazu, ale również wielkość domu czy mieszkania oraz ilość pomieszczeń i grzejników. Niezwykle duże znaczenie odgrywa również izolacja budynków - w szczelnych domach gazu spali się mniej niż w energochłonnych.
Niemniej jednak, zakładając, że cena gazu to 1.2 – 1.3 zł.a nasze zapotrzebowanie na gaz wynosi 110 kWh/m2 musimy liczyć się z tym, że rocznie za gaz niezbędny do ogrzania mieszkania zapłacimy ok 5 700 złotych w przypadku kotła tradycyjnego oraz 5 tysięcy złotych jeśli postawimy na bardziej oszczędny kocioł kondensacyjny.