Ogrzewanie mieszkań w bloku - jakie są rodzaje?

Sezon grzewczy w naszym kraju jest dość długi. Nie dziwi więc fakt, że każdy z nas chce mieć pewność, że w tym czasie nie będzie narażony na działanie niskich temperatur a w mieszkaniu będzie przyjemnie i komfortowo. O ile mieszkańcy domów jednorodzinnych mają spore możliwości wyboru jeśli chodzi o wybór metody ogrzewania, o tyle osoby mieszkające w blokach najczęściej skazane są na rozwiązania wybrane przez administrację lub te, które są możliwe do instalacji w danym miejscu. Mimo to ogrzewanie mieszkań może przebiegać w różny sposób. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej jakie rodzaje ogrzewania mieszkania są dostępne dla mieszkańców bloków.

Ogrzewanie miejskie - na czym polega?

Zacznijmy od wyjaśnienia jak wygląda ogrzewanie mieszkania w bloku. Przede wszystkim, w przypadku budynków wielorodzinnych nie istnieje fizyczna możliwość, by każde z mieszkań dysponowało własnym, indywidualnym źródłem ciepła. Z tego właśnie powodu w większości aglomeracji stosuje się ogrzewanie miejskie. Czym jest? Mówiąc najprościej, jest to sieć rur, które dostarczają ciepło pochodzące z elektrociepłowni. Przedsiębiorstwa te zajmują się wytwarzaniem energii elektrycznej co wiąże się również z generowaniem sporej ilości energii cieplnej. Ogrzewa ona wodę, która następnie rurociągami transportowana jest do poszczególnych budynków gdzie za pomocą pomp jest rozprowadzana do grzejników znajdujących się w mieszkaniach.

Ogrzewanie miejskie ma wiele mocnych stron. Przede wszystkim jest całkowicie bezobsługowe dla mieszkańców bloków, opłata za nie jest zazwyczaj wliczona w czynsz, poza tym jest niezawodne i skuteczne. Pionowy przesył ciepła pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w całym budynku. Niestety, jak każde rozwiązanie, ogrzewanie miejskie nie jest wolne od wad. Wśród nich wymienić możemy ograniczoną dostępność. Wciąż nie we wszystkich rejonach miasta istnieje infrastruktura pozwalajca na korzystanie z niego. Zdarza się również, że w niektórych budynkach nie jest możliwe zainstalowanie takiego ogrzewania (choćby ze względu na ich zabytkowy charakter). Osoby, które miały okazję mieszkać w mieszkaniu ogrzewanym siecią miejską często narzekają również na to, że nie mają możliwości podjęcia indywidualnej decyzji o ogrzewaniu się. Sezon grzewczy jest odgórnie ustalany przez elektrociepłownię, w związku z czym może zdarzyć się tak, że choć temperatury będą już niskie, grzejniki w mieszkaniu pozostaną zimne.

  Fotowoltaika na gruncie - jakie są wymagania i przepisy?

Rodzaje ogrzewania mieszkania

Jak widzimy, choć ogrzewanie miejskie ma sporo zalet nie zawsze jest dostępne. Na szczęście odpowiedzi na pytanie “jakie jest ogrzewanie w bloku?” jest znacznie więcej. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje ogrzewania mieszkania, które wykorzystuje się w blokach mieszkalnych. Wśród nich znajdują się zarówno zbiorowe rozwiązania wykorzystujące tradycyjne spalanie paliw stałych, ekonomiczne metody ogrzewania, jak również indywidualne rozwiązania, które również możemy spotkać pytając o ogrzewanie mieszkania w bloku. Dzięki temu mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą zimą cieszyć się komfortem cieplnym niezależnie od tego, w jakim mieście lub części miasta położony jest ich budynek.

Ogrzewanie centralne w bloku

Od lat 60 tych ubiegłego roku rozpoczął proces ujednolicania metod ogrzewania w budynkach wielorodzinnych. Miało to na celu wypracowanie nie tylko efektywnego ogrzewania całego bloku ale również zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Sytuacje, w których ktoś zaprószył ogień lub miał awarię piecyka bywały bowiem częste. To właśnie wtedy zaczęto stawiać na centralne ogrzewanie w bloku. Do dziś pozostaje ono najpopularniejszym rozwiązaniem. Jak działa centralne ogrzewanie w bloku mieszkalnym? To bardzo proste. W budynku znajduje się źródło ciepła, które generuje energię ogrzewającą wodę. Następnie, za pomocą pomp jest ona rozprowadzana do grzejników znajdujących się w mieszkaniach gdzie przekazuje swoje ciepło i schłodzona, ponownie trafia do źródła ciepła, które ponownie ją ogrzewa. Jeśli chodzi o to, co może być źródłem ciepła mamy sporo możliwości. Wciąż popularne są piece węglowe, choć coraz częściej wymienia się je na piece na pellet czy ekogroszek. To rozwiązanie tanie lecz dość kłopotliwe, ponieważ wymaga stałego uzupełniania paliw kopalnych. Źródłem ciepła w przypadku centralnego ogrzewania w bloku może być również piec na gaz lub olej opałowy. Możliwości jest więc naprawdę sporo.

  Jak szukać i znaleźć wodę na działce?

ogrzewanie w bloku

Ogrzewanie z sieci

Mówiąc o rodzajach ogrzewania mieszkań nie sposób nie wspomnieć o ogrzewaniu z sieci. Jak wspominaliśmy jest ono jedną z najbardziej ekonomicznych a jednocześnie wygodnych dla mieszkańców metodą. Co ważne, sieć może transportować nie tylko wodę, ale również gaz, który jest stosunkowo tani, dzięki czemu opłaty za ogrzewanie nie są wysokie. Ogrzewanie z sieci ma jednak jeden minus - bywa problematyczne w sytuacji, w której zastanawiamy się nad montażem ogrzewania podłogowego czy istnieje konieczność wymiany grzejnika w jednym z mieszkań. Wymaga to bowiem spuszczenia wody znajdującej się w instalacji grzewczej, w skutek czego jest to uciążliwe i problematyczne dla wszystkich mieszkańców budynku.

Ogrzewanie gazowe w bloku mieszkalnym

Gaz jest jednym z tych paliw, które są coraz bardziej powszechne w ogrzewaniu zarówno bloków, jak i budynków jednorodzinnych. Zapewnia czyste spalanie, nie zanieczyszcza również tak mocno atmosfery jak np. węgiel. Jak jednak wygląda ogrzewanie gazowe w bloku mieszkalnym? Wszystko zależy od tego, czy dany blok posiada podłączenie do sieci gazowej. Jeśli tak, gaz transportowany jest do specjalnego kotła, w którym jest spalany w wyniku czego ogrzewa się woda doprowadzana systemem centralnego ogrzewania do mieszkań. Jednocześnie ogrzewanie gazowe w bloku ogrzewa również wodę użytkową. To jednak nie wszystko. Przyłączenie gazociągu do bloku może również służyć do doprowadzania gazu np. do płytek kuchennych w mieszkaniach. Co jednak w przypadku gdy budynek nie może być podłączony do sieci? Wówczas istnieje możliwość korzystania z kotłów gazowych i specjalnego zbiornika, w którym gromadzony będzie gaz. Co ważne, nie może on znajdować się w tym samym budynku co mieszkania, dlatego też nie wszędzie istnieje możliwość instalacji takiego ogrzewania gazowego w bloku.

Centralne ogrzewanie indywidualne

To dość ciekawe rozwiązanie, które nie zdarza się często. Wynika to z faktu iż w sytuacji, w której budynek wyposażony jest we wspólną instalację CO nie mamy możliwości odłączenia się od niej bez zgody wspólnoty mieszkaniowej. Nie mniej jednak istnieje taka możliwość. Istnieją bowiem budynki, w których centralne ogrzewanie indywidualne jest rozwiązaniem dla każdego mieszkania. Jak wygląda to w praktyce? Każde mieszkanie posiada własny, niewielki kocioł CO - najczęściej na gaz, ponieważ jest to opał, który nie powoduje problemów takich jak zabrudzenia, sądzę czy konieczność wybierania popiołu i z powodzeniem może być zainstalowany w mieszkaniu. Wówczas mamy do czynienia z niewielką instalacją zamkniętą w obrębie jednego mieszkania. Kocioł CO znajdujący się w mieszkaniu ogrzewa również wodę użytkową. Jednym elementem wspólnym jest sieć gazowa, która dostarcza gaz do poszczególnych kotłów w każdym mieszkaniu w bloku.

  Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki - co lepsze i bardziej opłacalne?

kaloryfer

Alternatywy

W trosce o ekologię oraz obniżenie kosztów, jakie muszą ponosić mieszkańcy część spółdzielni mieszkaniowych decyduje się na skorzystanie z alternatyw, które mogą stanowić zarówno główne, jak i uzupełniające źródło ciepła w bloku.

Pierwszą z nich są pompy ciepła czyli urządzenie, które wymuszając przepływ ciepła z miejsc o niższej temperaturze do tych o temperaturze wyższej. Zadaniem pompy ciepła jest pozyskanie energii cieplnej ze środowiska. Niestety, w naszym klimacie pompa ciepła może stanowić przede wszystkim wsparcie dla tradycyjnych metod ogrzewania, szczególnie w przypadku dużych budynków wielorodzinnych. Podobnie jest z drugą alternatywą czyli panelami fotowoltaicznymi. Coraz częściej możemy zobaczyć budynki, na dachach których zamontowane są panele solarne, niemniej jednak energia, jaką mogą wytworzyć również może jedynie zmniejszyć koszty ogrzewania i nie zastąpi standardowych rozwiązań.