Jak wybrać deski na ogrzewanie podłogowe? Kompletny poradnik

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu możemy cieszyć się estetyką pomieszczenia, komfortem cieplnym oraz mniejszym zużyciem energii. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o jego montażu. Wciąż jednak nie brakuje tych, którzy nie decydują się na to, ze względu na obawy dotyczące wykończenia podłogi. Pokutuje bowiem mit, jakoby na ogrzewaniu podłogowym mogły znajdować się jedynie płytki lub gresy. Tymczasem wielu z nas nie wyobraża sobie innej podłogi niż drewniana. Dlatego też pragniemy wyjaśnić raz na zawsze - deska na ogrzewanie podłogowe może być dobrym pomysłem. Kluczowe ma znaczenie wybór odpowiedniego drewna oraz parametrów desek. Jak powinny wyglądać? Przekonajmy się.

Dlaczego warto wybrać dobre deski na ogrzewanie podłogowe?

Nie da się ukryć, że drewniane podłogi to rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością od dziesiątek lat. Drewno jest ekologicznym, naturalnym materiałem, który charakteryzuje się trwałością a przy tym sprawia, że wnętrze wygląda na przytulne. Nic więc dziwnego, że chętnie je wybieramy. Jednocześnie jednak mamy świadomość, że deski posiadają również właściwości izolacyjne, przez co dość popularny jest mit jakoby nie nadawały się na ogrzewanie podłogowe, ponieważ uniemożliwią przekazywanie energii cieplnej z przewodów grzejnych do powietrza w pomieszczeniu. Warto mieć świadomość, że nie jest to prawdą. Istnieją bowiem deski podłogowe, które charakteryzują się małym oporem cieplnym, przez co nie będą miały wpływu na efektywność działania ogrzewania podłogowego. Co więcej, odpowiednio dobrane gatunki drewna, które będą poddane suszeniu i sezonowaniu jako deski na ogrzewanie podłogowe mogą posłużyć nam przez wiele lat - nie musimy obawiać się więc ich odkształcania czy powstawania nieestetycznych, widocznych szpar.

  Ile kosztuje dom szkieletowy? Cena projektu i budowy pod klucz

Jakie deski wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Wiemy już, że deska podłogowa z powodzeniem może być położona na posadzce z ogrzewaniem podłogowym i nie musi jej to zaszkodzić. Warto wiedzieć jednak, że nie powinna być to deska lita, wyprodukowana z jednego kawałka drewna a raczej deska warstwowa, która składa się z cienkich, połączonych ze sobą warstw. Tego rodzaju deski o wiele lepiej radzą sobie bowiem ze zmienną temperaturą i wilgocią, są odporniejsze na rozsychanie się oraz inne problemy. Co więcej, często wierzchnia ich warstwa może być poddawana cyklinowaniu, dzięki czemu po latach możemy odnowić podłogę i nadać jej ponownie piękny, świeży wygląd.
Mówiąc o deskach na ogrzewanie podłogowe nie sposób nie wspomnieć o gatunkach drzew, które najlepiej sprawdzają się w ich produkcji. Jeśli chodzi o rodzime drzewa, w tym przypadku najlepiej stawiać na deski wykonane z dębu. Drewno to posiada bowiem dobrą higroskopijność a także jest odporne na rozsychanie, ponieważ posiada niski współczynnik skurczu. Drugą propozycją, którą warto wziąć pod uwagę jest drewno egzotyczne a więc gatunków takich jak teak, merbau, doussie i jatoba. Nie poleca się zaś stosować drewna twardego, które jednocześnie charakteryzuje się dużą kurczliwością. Doskonałym przykładem może być klon kanadyjski czy też drewno bukowe, które całkowicie niezalecane jest przy ogrzewaniu podłogowym.

drewaniana podloga

Deska barlinecka na ogrzewanie podłogowe

Jednym z rozwiązań, które możemy zastosować jest deska barlinecka na ogrzewanie podłogowe. Czym jest ten rodzaj desek? Mówiąc najprościej, są to deski, które składają się z kilku warstw naturalnego drewna, które łączone są ekologiczną spoiną klejową. Dzięki temu, że jest to deska trójwarstwowa jest ona mniej podatna na kurczenie czy odkształcanie się. Deski barlineckie mogą być wykonywane z każdego rodzaju drewna. Wśród najczęściej wykorzystywanych gatunków możemy wymienić między innymi: dąb, buk, klon, brzozę, jesion, drewno egzotyczna a także różne rodzaje drewna z drzew owocowych. Wybierając deskę barlinecką na ogrzewanie podłogowe powinniśmy jednak stawiać na gatunki, które cechuje mały opór cieplny oraz niski współczynnik skurczu. Na szczęście, większość producentów oznacza deski odpowiednimi symbolami oraz zamieszcza informację o tych parametrach oraz temperaturach, jakie tolerować będzie ich produkt. Zaletą deski barlineckiej jest również system łączeń, który pozwala na szybki i sprawny montaż podłogi.

  Ogrzewanie olejowe - na czym polega? Koszty, wady i zalety

Deska dwuwarstwowa na ogrzewanie podłogowe

Kolejnym materiałem, który możemy wykorzystać na ogrzewaniu podłogowym jest deska warstwowa. Tańszym rozwiązaniem jest deska dwuwarstwowa, która składa się z grubszej warstwy drewna o dobrej przenikalności cieplnej oraz warstwy ozdobnej, która również ma dobre właściwości a przy tym prezentuje się elegancko i może zostać poddana np. cyklinowaniu. Jest to np. deska bambusowa lub wykonana z innego rodzaju drewna egzotycznego. Deski dwuwarstwowe zazwyczaj są dość cienkie a ich grubość nie przekracza 1 cm. Dzięki temu nie izolują ciepła i pozwalają na równomierne jego rozmieszczenie w pomieszczeniu.

podloga z drewna

Deska trójwarstwowa na ogrzewanie podłogowe

Jeśli zależy nam na maksymalnej trwałości podłogi na ogrzewaniu podłogowym oraz chcemy by drewno było jak najmniej narażone na odkształcenia, zsychanie się i pękanie wybierzmy deskę trójwarstwową na ogrzewanie podłogowe. To wysokiej jakości produkty, które składają się z trzech cienkich, połączonych ze sobą ekologicznie warstw drewna. Plastry poszczególnych warstw są bardzo cienkie, dlatego też nie musimy obawiać się, że nie będą przewodziły one ciepła. Bardzo ważną rolę w przypadku produkcji desek trójwarstwowych na ogrzewanie podłogowe odgrywa sezonowanie i suszenie drewna po to, by warstwy połączone ze sobą nie pracowały zbyt intensywnie. Nie bez znaczenia jest również fakt kolejność układania warstw drewna. Pierwszą stanowi odporna i wytrzymała warstwa wierzchnia pod nią znajdują się zaś gatunki drewna o niższej gęstości, które lepiej przepuszczają ciepło.

Jaki klej do desek stosować na ogrzewaniu podłogowym?

Mówiąc o montażu desek na ogrzewanie podłogowe nie sposób nie wspomnieć również o materiałach, które będziemy do tego celu wykorzystywać a mianowicie o klejach. Od tego jaki produkt wybierzemy również zależy trwałość oraz estetyka naszej podłogi. Przede wszystkim zaleca się unikania klejów, które mają w swoim składzie wodę, ponieważ mogłyby one doprowadzić do wniknięcia wilgoci w deski przez co rozpulchniłyby się one a następnie skurczyły co powoduje powstawanie widocznych szczelin a nawet może doprowadzić do ich odklejenia. Nie zaleca się również wykorzystywania kleju rozpuszczalnikowego z dwóch powodów. Ciepło może doprowadzić do wydzielania się szkodliwych oparów, co więcej, kleje rozpuszczalnikowe po wyschnięciu tworzą sztywną warstwę, która nie jest odporna na pracujące pod wpływem ciepła drewno. Może więc ona kruszyć się i pękać. Jakie kleje warto więc wybierać kładąc deski na ogrzewanie podłogowe? Odpowiedź jest prosta. Najlepszym rozwiązaniem są jedno i dwuskładnikowe kleje poliuretanowe, które charakteryzują się bardzo dobrą odkształcalnością, dzięki czemu ewentualne kurczenie się desek podłogowych nie narusza ich struktury.