Nawożenie jęczmienia jarego - czym i kiedy to robić? Sprawdzone porady

Jęczmień jary to jedno z najpopularniejszych zbóż uprawianych w naszym kraju. Jest to zboże uprawiane głównie na cele paszowe i browarnicze, które charakteryzuje krótki okres wegetatywny oraz odporność na suszę, niskie temperatury oraz choroby. Jednak nawet ono potrzebuje odpowiednich warunków uprawy oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Niezwykle ważnym jest nawożenie jęczmienia jarego - od tego, czy będziemy nawozić nasze zboże zależy wysokość oraz jakość plonu. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowie naszym czytelnikom w jaki sposób przeprowadzać nawożenie jęczmienia jarego oraz w jakich terminach należy je wykonywać.

Najlepszy czas na nawożenie jęczmienia jarego

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących nawożenia jest przestrzeganie terminów, w których należy to robić. W przypadku jęczmienia jarego możemy wyodrębnić trzy takie terminy. Pierwszym z nich jest wczesna wiosna, jeszcze przed zasianiem zboża. Wykonujemy wówczas tzw. nawożenie podstawowe, które ma na celu poprawę właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby, a także zwiększenie zasobności gleby w składniki pokarmowe niezbędne dla rozwoju roślin.

Nawożenie to polega na zastosowaniu nawozów organicznych (obornik, gnojowica, kompost) lub mineralnych (fosforowych, potasowych, wapniowych, magnezowych) przed siewem lub wczesną wiosną. Kolejny rodzaj nawożenia to tzw. nawożenie startowe, które stosuje się gdy rośliny mają od 2 do 4 liści a więc najczęściej późną wiosną. Ostatnim terminem nawożenia jest czas, kiedy jęczmień jary zaczyna wykształcać kłosy. W tym czasie wykonuje się tzw. nawożenie dolistne.

W jaki sposób nawozić jęczmień jary?

Odpowiedni czas nawożenia zbóż jest tak samo istotny jak metoda, którą wykorzystujemy. W przypadku różnego rodzaju nawozów powinno być ono przeprowadzane nieco inaczej. Jeśli wykonujemy wiosenne nawożenie jęczmienia jarego obornikiem lub kompostem powinniśmy zadbać o dokładne przemieszane nawozu organicznego z glebą na kilka tygodni przed posianiem zboża. Wiosną, stosując nawozy mineralne wykorzystujemy obecnie specjalne maszyny, które dostarczają granulat równomiernie w pobliżu korzeni roślin. Nawożenie dolistne polega za to na opryskach.

  Glicynia - kiedy i jak sadzić? Sadzenie wisterii

Sprawdzone nawozy dla jęczmienia jarego

Mówiąc o tym, czym nawozić jęczmień jary nie sposób nie wspomnieć, że podobnie jak inne rośliny wymaga on zastosowania różnorodnych nawozów w zależności od okresu swojego wzrostu. Wczesną wiosną wykorzystujemy nawozy organiczne, część rolników decyduje się również na nawożenie jęczmienia jarego obornikiem granulowanym.

W przypadku nawożenia startowego warto wziąć pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie zboża na azot, który niezbędny jest podczas rozwoju liści i łodyg. Wówczas możemy zdecydować się na nawożenie jęczmienia jarego siarczanem amonu co daje bardzo dobre efekty w tej fazie wzrostu. W przypadku nawożenia dolistnego zaleca się stosowanie nawozów wieloskładnikowych, zawierających azot, fosfor, potas, siarkę, magnez, mikroelementy i biostymulatory.

jęczmień jary pole

Częstotliwość nawożenia jęczmienia jarego

Mówiąc o nawożeniu jęczmienia jarego warto wspomnieć nie tylko o terminach, w których należy o nie zadbać ale również odpowiedzieć na pytanie, czy są to prace, które należy powtarzać. Wielu początkujących rolników ma bowiem spore wątpliwości. Dlatego też wyjaśniamy - zarówno nawożenia początkowego, startowego, jak i dolistnego nie musimy powtarzać - wystarczy jednokrotna aplikacja danego typu nawozu by jęczmień jary miał dostateczną ilość składników odżywczych pozwalających mu na osiągnięcie wysokiej jakości plonu.

Nawożenie jęczmienia jarego wiosną

Wiosna to niezwykle ważny czas dla rozwoju większości zbóż, nie inaczej jest w przypadku jęczmienia jarego. Dostarczając roślinom niezbędnych składników odżywczych w tym czasie znacząco zwiększamy swoje szanse na duży i obfity plon. Pamiętajmy, że jęczmień jary należy do tych zbóż, które siejemy w pierwszych ciepłych tygodniach wiosny. Aby przygotować glebę pod rozwój zbóż nawożenie jęczmienia jarego wiosną należy rozpocząć na co najmniej 3-4 tygodnie przed planowanym terminem wysiewu.

Jak wspominaliśmy wyżej, stosujemy wówczas nawozy organiczne. Gdy jęczmień zacznie się rozwijać stosujemy nawozy azotowe, które dostarczą zbożu niezbędnych do rozwoju i wzrostu składników. Wiosna jest więc czasem intensywnej pielęgnacji jęczmienia jarego. Jeśli jednak zatroszczymy się o nasze uprawy w tym czasie możemy liczyć, że nasz wysiłek opłaci się póżniej.

  Nawożenie borówki amerykańskiej - czym i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Czy zimą należy nawozić jęczmień jary?

Wielu początkujących rolników, którzy nie mają doświadczenia z uprawą tego zboża zastanawia się czy konieczne jest nawożenie jęczmienia jarego zimą. Odpowiedź brzmi - nie. Jęczmień jary jest zbożem o krótkim okresie wegetatywnym, możliwe jest sianie go wiosną, dlatego też nie wymaga wzbogacania gleby jesienią lub w czasie zimowych miesięcy. Oczywiście, jeśli wykorzystamy jesień do zmieszania gleby z nawozami organicznymi zapewnimy roślinom lepsze warunki wzrostu, niemniej jednak wykonywanie prac polowych, w tym nawożenia nie jest konieczne aby uzyskać satysfakcjonujące plony.