Nawożenie trawnika - kiedy, czym i jak nawozić trawnik?

Trawnik to ozdoba naszej posesji lub ogródka. Gdy widzimy u naszego sąsiada zaniedbaną trawę, to nie świadczy to dobrze o jego działce. Wszystko sprawia wrażenie nieuporządkowanego areału ziemi i przypadkowości. Dlatego zadbana i soczysta trawa jest reprezentatywnym elementem naszego ogrodu, niezależnie na jakiej powierzchni ona rośnie. Sprawia ona wrażenie porządku i ładu w naszym ogrodzie. Zatem czy jest to duży areał murawy, liczący ok. kilkuset metrów kwadratowych powierzchni, czy może  kilka metrów kwadratowych, to systematyczne  nawożenie trawnika  gwarantuje jego efektowny wygląd przez cały okres wegetatywny, czyli do pierwszych przymrozków.

Nawożenie trawnika - po co robić ?

Jednym z etapów pielęgnacji trawnika jest jego nawożenie. Odpowiednio dobrany nawóz do trawy gwarantuje intensywny i ciemnozielony kolor murawy. Nasza darń staje się gęsta jak dywan, a przy tym odporna na mech i choroby.

Nawożenie trawnika jest szczególnie wymagane, gdy nasza murawa traci zdrowie i ładny wygląd, rośnie słabo i nierównomiernie, a źdźbła trawy usychają lub rozwijają się w niej grzyby i chwasty. Tego typu symptomy świadczą o niedoborze makro i mikroelementów, które dobrze dobrane nawozy pozwolą uzupełnić. Przed nawożeniem trawnika warto zbadać próbkę gleby przez Okręgową Stację Chemiczno- Rolniczą. Dzięki temu dowiemy się jakich składników brakuje w glebie naszej trawie.

Nawożenie trawnika -  kiedy zacząć?

Nawożenie trawnika przeprowadzamy w okresie wegetatywnym, czyli od marca do października. Systematyczne nawożenie trawnika należy stosować, gdy trawnik w widoczny sposób potrzebuje makro i mikroelementów. Konieczność nawożenia trawnika sygnalizują nam następujące symptomy:

  • Widać na nim dużo uschniętych i zdrewniałych źdźbeł
  • Na trawniku pojawiają się żółte przebarwienia
  • Trawa rośnie nierównomiernie- kępami
  • Na trawie widać oznaki chorobowe (np. pleśń)

W ciągu całego okresu wegetatywnego trawnik powinien być przynajmniej trzy razy nawożony: na wiosnę, latem i jesienią.

Nawożenie trawnika latem

W okresie letnim nasze trawniki są narażone na wysychanie, a szczególnie po koszeniu. Koszenie trawnika wiąże się z usuwaniem składników odżywczych i w efekcie na naszej murawie pojawiają się przebarwienia oraz placki po wypadającej darni. Oprócz samego nawożenia nawozami mineralnymi należy też zminimalizować skutki wysuszenia trawy.

Latem również rozwijają się chwasty, które nie tylko szpecą naszą murawę, ale też hamują rozwój trawy. Niektórzy walczą z nimi domowymi sposobami. Niemniej jednak niechciane rośliny szybko się rozsiewają oraz rosną, to często domowe sposoby mają ograniczone możliwości. Dlatego polecamy zastosowanie preparatów przeciw chwastom, których działanie wzmaga się wraz ze wzrostem temperatury oraz wilgotności powietrza. Tego typu preparaty chwastobójcze doskonale działają latem.

Opryski należy wykonać w odpowiednich warunkach, które gwarantują dobrą skuteczność. A więc:

  • temperatura powietrza nie może przekraczać 15 st. C
  • oprysk wykonujemy się przed koszeniem trawy. Trawę kosimy następnego dnia po oprysku, kiedy to są widoczne już pierwsze efekty działania preparatu chwastobójczego.

Nawożenie trawnika jesienią

Na jesień nawóz do trawy powinien być bogaty w potas i fosfor, żeby wzmocnić trawnik przed zimą. Nawożenie trawnika we wrześniu lub październiku, pozwala trawie  na korzystanie ze składników odżywczych we wczesnym okresie wegetacji wiosennej. Jesienią nawożenie wykonujemy przy temperaturze powyżej 10 st. C.

Nawożenie trawnika po zimie

Pierwszy raz nawóz do trawy stosujemy wiosną. Nawożenie trawnika dostosowujemy do warunków pogodowych. Nawóz możemy stosować już po przegotowaniu ziemi pod trawę. Wiosną nawóz do trawy powinien być bogaty w azot, który stymuluje trawę do rozwoju. Jeżeli podłoże jest po zimie zbyt kwaśne, to wtedy stosujemy nawożenie trawnika wapnem. Przed pierwszym użyciem nawozu, warto

  Róże wielkokwiatowe - Kwieciste arystokratki ogrodowe

Wykonać pewne zabiegi pielęgnacyjne, które poprawią warunki glebowe naszej murawie. Takie jak:

  • usunięcie opadłych liści, które utrudniają dotarcie nawozu do trawy
  • usunięcie martwych źdźbeł trawy

Zatem wykonujemy nawożenie trawnika po wertykulacji i aeracji murawy, aby nasza trawa była napowietrzona i lepiej przyjmowała składniki odżywcze z nawozu. Przed nawiezieniem ziemi pod trawnik należy również wykonać zabieg dosiewania trawy mieszanką regeneracyjną, który ma na celu uzupełnienie jej ubytków po zimie.

Wiosna to również idealny okres na zakładanie trawnika. Nawożenie młodego trawnika realizujemy 1/3 dawki rocznego nawozu granulowanego przesiewnie, mieszając go z glebą. W ten sposób na wstępie zasilimy podłoże młodego trawnika w składniki odżywcze, stymulujące naszą darń do wzrostu. Wiosną możemy również wysiać na skoszoną trawę nawóz, zapobiegający porastaniu mchu na naszej murawie.

Koszenie trawnika wiosną i latem powinno być wykonywane kilka razy w miesiącu, ponieważ sprzyja ono rozkrzewianiu się trawy oraz powstawaniu gęstej darni.

W ten sposób latem nasz trawnik będzie wyglądał atrakcyjne i stanie się przyjaznym miejsce do odpoczynku, szczególnie dla tych, co lubią stąpać bosymi nogami po ziemi.

Nawożenie trawnika po wertykulacji

Trawnik najczęściej nawozimy w marcu lub na przełomie marca i kwietnia. Należy się przy tym upewnić, że wiosna zawitała do nas na stałe, ponieważ przy wiosennych przymrozkach nawóz może nie wniknąć głęboko w ziemię. Jeżeli po zimie na trawniku jest tzw. filc, czyli obumarła warstwa źdźbeł, liści i mchu, to należy przed nawożeniem wykonać zabieg wertykulacji. Wertykulacja polega na pionowym nacięciu podłoża przy użyciu wertykulatora i zgrabieniu wyciągniętego z trawnika filcu. Tak oczyszczoną darń musimy obejrzeć i uzupełnić ewentualne ubytki świeżymi nasionami. Tak przygotowana darń jest gotowa do nawożenia.

Nawożenie trawnika po siewie

Kiedy zakładamy młody trawnik lub uzupełniamy ubytki trawy na wiosnę, to warto zastosować nawóz, który posiada dużą ilość azotu. Dzięki temu będzie on lepiej stymulował wzrost młodej trawy. Młodą trawę warto obficie podlewać nawet 3 razy w tygodniu, o ile nie ma lub jest mało opadów deszczu.

Czym nawozić trawnik? Jaki nawóz wybrać?

Otóż wybór jest dość duży. Nawozy do trawników możemy podzielić ze względu na okres ich działania. I tak mamy:

  • Nawozy długo działające - powoli uwalniają składniki odżywcze do gleby, dzięki czemu rośliny są przez dłuższy czas racjonalnie odżywiane. Ich działanie trwa od 90 do 120 dni. Te nawozy minimalizują ryzyko przenawożenia roślin.
  • Nawozy granulowane- uwalniają składniki odżywcze przez 30 dni od rozsypania. Nadają się do stosowanie przez cały okres wegetacji. Nawozy granulowane i długo działające należy stosować na suchy trawnik, ponieważ granulki mogą przyczepić się do źdźbeł trawy. Nawozy rozsypujemy równomiernie, aby zapewnić jednakowy dostęp do składników odżywczych naszej murawie oraz jednolity kolor trawnika. Po rozsypaniu preparatów należy je obficie podlać, celem wniknięcia granulatu w darń.
  • Nawozy płynne - te działają najkrócej i należy je stosować co kilka lub kilkanaście dni. Przy ich stosowaniu należy dokładnie odmierzać ilość preparatu, aby zmniejszyć ryzyko przenawożenia roślin. Przenawożenie powoduje przebarwienie trawy oraz powstawanie pustych miejsc.

Nawozy granulowane należy odpowiednio przechowywać, ponieważ cechuje je duża absorpcja wilgoci z otoczenia, co w konsekwencji prowadzi do ich zbrylenia. Trzymamy je w miejscach suchych i zaciemnionych.

Nawozy płynne mają tę cechę, że mogą się rozwarstwiać. Następuje tzw. wytrącanie się składników mineralnych z płynu, w trakcie ich długiego nieużywania. Rozwarstwiony nawóz może nie spełnić swojej funkcji, albo doprowadzić do przebarwień trawnika. Co prawda nie należy ich zaraz wyrzucać. Czasem wystarczy wstrząsnąć butelką z nawozem płynnym, żeby substancja ponownie była jednorodna. Nawozy płynne przechowujemy w temperaturze pokojowej. Za niska lub za wysoka temperatura może doprowadzić do utraty ich własności odżywczych.

  Jak i kiedy przycinać tuje? Sprawdź kompletny poradnik!

Na rynku znajdziemy wiele nawozów do trawników, które różnią się od siebie dodatkowymi składnikami, mającymi wpływ na rośliny. Zatem jaki nawóz na trawnik zastosować, zależy tak naprawdę od efektów, jaki chcemy otrzymać.

Jak nawozić trawnik? Krok po kroku

Najlepszym czasem na założenie trawnika jest wiosna. Optymalnym miesiącem jest kwiecień, kiedy to ziemia jest obeschnięta, a temperatury na dworze przekraczają powyżej 10 st. C. Trawnik też można założyć późnym latem, czyli od połowy sierpnia do końca września. Zatem od czego zacząć.

1. Określenie przeznaczenia trawnika

Zanim zaplanujesz założenie trawnika, weź pod uwagę jego przeznaczenie. Określ czy trawnik ma pełnić funkcje dekoracyjne, czy bardziej rekreacyjne. Trawnik dekoracyjny na ogół nie służy temu, aby po nim chodzić i deptać.

Ponadto miejsce na trawnik ma znaczenie. Trawa lubi dużo słońca, dlatego należy unikać miejsc zakładania trawnika pod drzewami.

Na podstawie tych informacji wyznacz teren, na którym wysiejesz trawę. Trawnik należy oddzielić od nasadzeń innych roślin i nie wysiewać trawy w kącikach i przy ścianie domu. Dzięki temu nie będziesz mieć trudności z jej koszeniem.

2. Uporządkuj miejsce pod trawnik

Przed założeniem trawnika, należy uporządkować teren. Starannie usuwamy wszystkie zanieczyszczenia, czyli pozostałości po pracach budowlanych, kamienie, zeschłe drzewa i stare rośliny. Dobrze przygotowany teren to sposób na uniknięcie zachwaszczenia i chorób grzybowych. Oczyszczenie terenu jest równie ważne dla użytkowników trawnika. Pozostawione kamienie mogą być groźne dla bawiących się dzieci, jak i zniszczyć ostrze kosiarki.

3. Usuwanie chwastów

Chwasty to zmora ogrodu. Dlatego przed wysianiem trawy, należy usunąć perz, mniszek lekarski, czy powój. Te rośliny są trudne do usunięcia z działki i bardzo uciążliwe. Z zagadnieniem odchwaszczania dobrze poradzą sobie środki ochrony roślin w formie płynu.  W sklepie ogrodniczym możemy dostać preparaty chwastobójcze, dedykowane do trawników. Te środki stosowane są na listnie, czyli liście chwastu pobierają środek i ulegają deformacji, a tym samym hamowany jest ich wzrost. Po zastosowaniu herbicydów na chwasty należy wstrzymać się z uprawą ziemi na 3-4 tygodni.

4. Sprawdzenie gleby i poprawa jej stanu

Przed wysianiem trawy, należy sprawdzić jej stan i odczyn. Gleba gliniasta wymaga wymieszania w odpowiednich proporcjach z piaskiem i żwirem o uziarnieniu od 0 do 4 mm. W ten sposób rozluźnione podłoże pozwoli roślinom dobrze się rozrastać. Podłoże zbyt piaszczyste wzbogacamy torfem. W ten sposób zwiększymy poziom próchnicy w glebie.

Trawa potrzebuje odczynu lekko kwaśnego w granicach pH 5,5- 6,5. Gdy ziemia jest za kwaśna, to łatwo porasta mchem, który potem trudno usunąć. Taką ziemię odkwaszamy za pomocą nawozu wapniowego. Gleba zbyt zasadowa wymaga zakwaszania nawozem siarkowym lub kwaśnym torfem. Ziemię pod obsianie trawy przygotowujemy tydzień przed wysianiem.

5. Spulchnianie i wyrównywanie ziemi

Trawnik wymaga odpowiednio przygotowanej powierzchni. Dla uzyskania odpowiednich parametrów trawnika należy glebę przekopać na głębokości ok. 20 cm. Przy małej powierzchni trawnika można to zrobić łopatę. Duży teren należy przekopać glebogryzarką.

Po przekopaniu terenu należy go wyrównać przy pomocy grabi. Przy okazji usuwamy pozostałości brył ziemi i roślin. Na koniec wałujemy całość, aby zagęścić górną warstwę podłoża i podlewamy cały teren woda, aby zidentyfikować wszelkie nierówności.

6. Nawożenie trawnika

Podczas przygotowania gleby do siewu, można już zastosować pierwsze nawożenie. Przed wysiewem stosujemy uniwersalny nawóz w granulkach. Ziemia powinna mieć odczyn kwaśny, a także być lekko wilgotna i przepuszczalna. Wtedy substancje odżywcze będą docierały do jej głębszych warstw. Z wysianiem nasion poczekajmy z tydzień.

  Odpowiednie rośliny pod koroną drzew i krzewów

7. Dobór nasion

Rodzaj wysianej mieszanki będzie zależał od usytuowania terenu, czyli czy nasz trawnik jest w słonecznym miejscu, czy bardziej w cieniu. Istotne też są funkcje, jakie będzie spełniała nasza murawa. Trawnik może być reprezentacyjny, czyli tworzyć dekoracyjny krajobraz naszego ogrodu, po którym się nie chodzi lub rekreacyjny, gdzie służy nam do wypoczynku. Gdy nie jesteśmy do końca zdecydowani, jaki charakter ma mieć nasza murawa w ogrodzie, to zawsze możemy wybrać wersję uniwersalną.

W zależności od ostatecznej decyzji wybieramy odpowiedni rodzaj trawnika, a tym samym też właściwy dobór traw. Trawa rekreacyjna wykazuje stosunkową odporność na deptanie i sprawdzi się w ogrodach działkowych. Jeżeli zależy ci na aspektach estetycznych, to warto wybrać trawnik dywanowy, który podkreśli piękno rabat.

8. Wysiew trawy

Trawę wysiewamy w ciepły, wilgotny i bezwietrzny dzień. Przed wysiewem należy nieco poruszyć wierzchnią warstwę gleby np. grabiami. Podczas tego zabiegu należy pilnować, aby nie zrobić zagłębień i nierówności. W ten sposób stworzymy lepsze warunki do przykrycia nasion.

Nasiona wysiewamy równomiernie, zaleca się wysiew nasion ok. 35- 50 gramów na metr kwadratowy działki. Najlepsza metoda wysiewu to metoda krzyżowa. Polega ona na tym, że działkę dzielimy na tzw. kwadraty i wysiewamy wzdłuż i wszerz, dzięki temu równomiernie pokryjemy cały obszar. Po wysiewie podłoże delikatnie zgrabiamy, a następnie przesypujemy warstwą  ziemi o grubości ok. 1 cm. Kolejnym krokiem jest wałowanie powierzchni i podlewanie rozproszonym strumieniem wody.

9. Nawożenie trawnika po siewie

Pierwsze nawożenie trawnika wykonujemy 2 tygodnie po siewie. Dzięki temu zapobiegniemy ubytkom w trawniku, wspomożemy wzrost trawy oraz uzupełnimy składniki pokarmowe.

Po nawożeniu posiewnym z kolejnym nawożeniem musimy poczekać 3-4 tygodni, aż trawnik się zazieleni. Kiełkowanie trawy średnio następuje po dwóch tygodniach. Przez kilka tygodni po zasianiu najlepiej go nie deptać. Mniej więcej do pierwszego koszenia.

10. Koszenie trawnika

Trawę można zacząć kosić, gdy osiągnie wysokość około 10 cm. Wtedy przycinamy ją na wysokość ok. 4-6 cm. Przycinanie przyśpiesza wypuszczanie młodych źdźbeł, co sprzyja rozkrzewianiu się naszego trawnika. W pierwszym roku założenia trawnika warto uruchamiać kosiarkę nawet dwa razy w tygodniu.

Nie możemy również zapomnieć o regularnym podlewaniu młodego trawnika, szczególnie jest to ważne w upalne dni. Warto też przeprowadzić aerację trawnika, czyli jego napowietrzanie. W ten sposób nasz trawnik będzie wyglądał efektownie i będzie wolny od chwastów, mchów i chorób.

Zakładanie i pielęgnacja młodego trawnika wymaga poświecenia czasu i dużej dozy cierpliwości. Dlatego wielu świeżo upieczonych ogrodników często decyduje się na gotową trawę z rolki.