Glicynia - kiedy i jak sadzić? Sadzenie wisterii

Glicynia to roślina o pięknych kwiatostanach ozdobnych, która atrakcyjnie prezentuje się na tle ogrodowego krajobrazu. Najbardziej popularne w naszym kraju odmiany to glicynia chińska (zwana też japońską) i glicynia kwiecista, które zachwycają efektownymi pędami i bujnym kwitnieniem, zwisającymi na pergolach ogrodowych.

Uprawa glicynii nie jest zbyt trudna, trzeba zapewnić jej odpowiednie stanowisko i podparcie, aby rozwijała swoje pędy i tworzyła efektowne sploty. Glicynia amerykańska jest mniejsza, ale jeszcze łatwiejsza w uprawie, bo cechuje ją mrozoodporność.

Glicynia (wisteria) - co to za roślina?

Glicynia jako roślina o wyjątkowym wdzięku posiada jeszcze kilka nazw. A mianowicie znana jest pod nazwą wisteria lub słodlin. Idealnie nadaje się do dekoracji ogrodu. Pochodzi z rejonów Chin, Japonii i USA. Jej charakterystyczną cechą są zdrewniałe pędy, które wiją się wzdłuż podpór np. ustawionej pergoli. To, co w niej szczególnie zachwyca to grona kwiatów o motylkowatych płatkach, zwisających w dół. Kwiaty mają barwę fioletową, różową, niebieską i białą. Glicynia najczęściej jest uprawiana na altanach, pergolach, na solidnych wspornikach i ścianach.

Odmiany wisterii - jakie są rodzaje glicynii?

Glicynia ma wiele odmian, różniących się długością i wielkością oraz kolorem kwiatostanów. Najbardziej popularne gatunki to:

  • Glicynia chińska - rośnie do 20 metrów długości. Grona nieco krótsze, ale dość gęsto osadzone. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Potrafi powtórzyć kwitnienie latem. Nie jest odporna na mróz. Z tego też względu przy wyższych spadkach temperatur może przemarzać. Glicynia chińska to nie jedna odmiana, mamy np. blue sapphire o niebieskich kwiatach i słodkim zapachu, czy texas white o białych kwiatach.
  • Glicynia japońska - inaczej zwana glicynią kwiecistą dorasta do 8 metrów wysokości. Ta roślina posiada długie grona o wielolistkowej strukturze i rzadko rozsianymi kwiatami. Rozwija się w okresie maja i czerwca. Ta roślina pnącza jest bardziej odporna na mróz, niż odmiana chińska. Ta glicynia występuje również jako drzewo Royal Purple, posiadające długie, wcześnie rozwijające się kwiatostany.
  • Glicynia amerykańska - łatwa w uprawie i odporna na mróz. Dorasta do 10 metrów długości. Kwitnie w okresie wiosny oraz lata. Słabiej rośnie niż glicynia chińska, czy japońska. Można ją kształtować w drzewo.
  Jaka ziemia do wrzosów jest odpowiednia? Poradnik ogrodnika

rozowa wisteria

Glicynia - kiedy sadzimy?

Najlepszym okresem na sadzenie glicynii jest wczesna wiosna. Kolejnym terminem jest również jesień. Glicynia wymaga właściwego wyboru stanowiska. Sadzonki sadzimy na miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Glicynia lubi glebę próchniczną, przepuszczalną o odczynie pH 6-7. Dobrze jak jest wilgotna, czyli nie może być sucha, ani zbyt mokra. Warto zwrócić uwagę na nawożenie glicynii. Rośliny nie nawozimy nawozami z dużą dawką azotu, ponieważ to może przyśpieszyć wzrost pędów, a osłabić kwitnienie.

Jak sadzić glicynię?

Glicynię można kupić i posadzić jako sadzonkę. I tutaj możemy kupić ją jako krzew. Dla krzewu trzeba zabezpieczyć odpowiednio podpory np. altanę, pergolę lub siatkę, która będzie ukryta pod gęstymi pędami rośliny. Można też odpowiednio przycinać pędy i wiązać je pionowo do podpór.

Glicynię również można sadzić szczepioną na pniu. To rozwiązanie jest idealne do małych ogrodów. Glicynie sadzimy na południowej stronie ogrodu.

Jak sadzić nasiona glicynii?

Glicynię można siać z nasion. Przez pierwsze 24 godziny nasiona namaczamy w ciepłej wodzie. Po tym czasie najlepiej siać ją w doniczce w dobrej torfowej ziemi. Młode siewki przez 3 lata przechowujemy w domu, gdyż nie są one odporne na mróz. Niemniej jednak glicynia z nasion rośnie wolniej.  Wyhodowana z nasion glicynia zakwitnie dopiero po 7 latach.

Z nasion wisteria długo wschodzi. Generalnie trzeb mieć dużo cierpliwości. Z nasion wisterię najpierw wysadzamy do donic i trzymamy w ciepłym pomieszczeniu. Przed wysianiem do donic, warto nasiona namoczyć w letniej wodzie przez dobę lub trochę dłużej. Wtedy szybciej one wykiełkują. Nasiona wkładamy do żyznej ziemi o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Nadaje się do tego ziemia ogrodowa lub do kwiatów doniczkowych, zmieszana z żyznym torfem. Przez pierwsze lata wisterię trzymamy w donicach w ciepłym miejscu, dopiero jak sadzonki urosną, wtedy możemy wysiać je do gruntu, na słoneczne miejsce. Donice z wisterią najlepiej trzymać w słonecznym miejscu

  Jak i kiedy przycinać geranium? Praktyczny poradnik

Wisterię najlepiej sadzić na południowej stronie, gdzie będzie ona miała więcej słońca. Najlepiej osłonić ją od wiatru. Warto przyszykować dla niej odpowiednią konstrukcję, na której będzie ona wspinała się. Może to być mur, ściana, altana, pergola lub specjalna brama. Warto ukierunkować na wstępnie kierunek rozwoju wisterii, przyczepiając pędy rośliny do odpowiednich podpór. Glicynia (wisteria) lubi mieć podłoże stale lekko wilgotne. Nie lubi długich susz, jak i zbyt dużo wody. Dlatego należy zapewnić jej podłoże przepuszczalne, aby nadmiar wody był na bieżąco wchłaniany, a gleba stale wilgotna.

kwiaty glicynii

Glicynia chińska - jak i kiedy sadzić?

Najbardziej spektakularna odmiana. Osiąga 20 metrów długości a kwiatostany od 15 cm do 35 cm długości. Sadzimy ją na słonecznym stanowisku w glebie, zapewniając jej żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne podłoże o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Podobnie jak większość odmian, glicynię chińską sadzimy wiosną lub jesienią. Wisterię sadzimy gdy jest ona w spoczynku, czyli jeszcze przed jej okresem wegetacji lub zaraz po nim. Generalnie najlepszymi terminami są wiosna, albo jesień.

Czy glicynie się przycina?

Cięcie glicynii to jeden z ważniejszych zabiegów, który powoduje, że nasza roślina lepiej się rozkrzewia i tworzy piękny gobelin na podporze. Zabieg wykonuje się kilka lat po posadzeniu. Dorosłe glicynie przycina się wczesną wiosną i wczesną jesienią. Najważniejsze jest cięcie sanitarne, czyli usuwanie przemarzniętych, suchych i chorych pędów.

Glicynia jest krzewem ozdobnym, który nadaje się zarówno do dużych, jak i małych ogrodów.