Nawożenie fasolki szparagowej - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

Fasolka szparagowa to jedno z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw strączkowych w naszym kraju. Nie ma w tym nic dziwnego, jest nie tylko pyszna, ale również stanowi źródło błonnika oraz cennych minerałów. Uprawa fasolki szparagowej nie jest trudna, dlatego też wiele osób decyduje się na jej sadzenie we własnym ogródku. Aby jednak móc cieszyć się satysfakcjonującymi zbiorami musimy zadbać o odpowiednie nawożenie fasoli szparagowej. Jest to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji tej rośliny. Przyjrzyjmy się więc, jak powinno wyglądać.

Kiedy nawozić fasolkę szparagową?

Prawidłowe nawożenie fasolki szparagowej ma ogromne znaczenie dla jej prawidłowego rozwoju oraz ilości zebranego plonu. Kluczowe znaczenie ma przestrzeganie odpowiednich terminów nawożenia tych roślin. Pierwsze nawożenie wykonujemy przed siewem, około dwóch tygodni wcześniej. Rozsypujemy wówczas nawóz wieloskładnikowy, ponieważ w pierwszej fazie wzrostu azot będzie niezbędny nawet fasoli, która nie potrzebuje go zbyt wiele. Możemy również zdecydować się na nawożenie fasoli szparagowej obornikiem. Drugie nawożenie wykonujemy w fazie kwitnienia, kiedy pojawiają się pierwsze kwiaty. Podlewamy wówczas rośliny roztworem nawozu fosforowo-potasowego. Nawożenie należy kontynuować aż do końca zbiorów.

Nawożenie fasolki szparagowej - o czym warto wiedzieć?

Fasola szparagowa należy do roślin bobowatych, które mają zdolność wiązania azotu z powietrza dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi. Dlatego nie potrzebuje dużych dawek nawozów azotowych, które mogą nawet zaszkodzić jej rozwojowi. Zamiast tego, fasola szparagowa wymaga nawozów fosforowo-potasowych, które wspomagają kwitnienie i owocowanie. Dlatego też nawożenie fasoli szparagowej siarczanem amonu, który zawiera duże ilości azotu nie jest najlepszym pomysłem. O wiele lepiej sprawdzą się nawozy dedykowane do fasoli, jak również różnego rodzaju nawozy naturalne - kompost, obornik oraz nawozy roślinne.

  Budleja Dawida - jak i kiedy sadzić? Praktyczny poradnik

Idealne nawozy dla fasolki szparagowej

Decydując się na uprawę fasolki szparagowej warto zdać sobie sprawę z tego, że ważny jest nie tylko termin nawożenia rośliny ale również to, jakie preparaty będziemy stosować. Dobrym wyborem są nawozy naturalne, które sprawdzają się szczególnie przed wysiewem fasoli. Możemy wówczas zdecydować się na nawożenie fasoli szparagowej obornikiem. Wystarczy wymieszać go z warstwą gleby. Tak przygotowane podłoże będzie nie tylko pełne wartościowych składników mineralnych, ale również będzie posiadało dobrą strukturę ułatwiającą rozwój korzeni.

W początkowej fazie wzrostu fasoli szparagowej możemy zdecydować się na nawozy mineralne, które mają w swoim składzie azot, fosfor oraz potas. Azot jest bowiem pierwiastkiem niezbędnym do rozwoju zielonych części rośliny a więc liści i pędów. Gdy fasola zakwitnie potrzebuje przede wszystkim potasu oraz fosforu. Wówczas możemy wybrać nawozy w płynie, które są przeznaczone dla tych roślin.

fasola szparagowa

Jak powinno wyglądać nawożenie fasolki szparagowej?

Fasola szparagowa nie lubi nadmiernego nawożenia, ponieważ może to spowodować nadmierny wzrost pędów kosztem strąków. Dlatego należy stosować nawozy z umiarem i zgodnie z zaleceniami producentów. Sposób nawożenia dostosowujemy do rodzaju nawozu. Jeśli korzystamy z produktów w granulacie pamiętajmy o obfitym podlaniu fasoli, by składniki odżywcze mogły się rozpuścić i wniknąć w glebę. Nawozy płynne rozcieńczamy zaś naturalne, takie jak obornik czy kompost mieszamy z glebą. Pozwoli nam to w pełni wykorzystać właściwości nawozu bez szkody dla środowiska czy roślin.

Wiosenne nawożenie fasolki szparagowej

Nawożenie fasoli szparagowej wiosną jest niezwykle ważne dla prawidłowego wzrostu rośliny. Należy rozpocząć je jeszcze przed posadzeniem roślin. Na około dwa tygodnie mieszamy podłoże z wybranym nawozem mineralnym lub naturalnym. Następnie powtarzamy nawożenie gdy fasola wykiełkuje i zacznie się rozwijać. Czynność ponawiamy co 2-3 tygodnie.Fasola szparagowa ma także zapotrzebowanie na mikroelementy, takie jak bor, mangan czy molibden, które wpływają na zdrowotność roślin i zapobiegają niedoborom.

  Kiedy sadzić dalie i mieczyki? Praktyczne sadzenie

Możemy dostarczać je w formie nawozów dolistnych,które są łatwo przyswajalne przez rośliny i szybko usuwają objawy niedożywienia. Nawozy dolistne stosujemy w okresie intensywnego wzrostu roślin, co 7-10 dni, w ilości 2-3 kg na hektar. Ich stosowanie warto wdrożyć, jeśli zauważymy, że na liściach fasoli pojawiają się żółte plamy i przebarwienia.

Zimowe nawożenie fasolki szparagowej

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się czy należy przeprowadzać nawożenie fasolki szparagowej zimą. W błąd wprowadzają ich także sprzeczne informacje, jakie można znaleźć w sieci. Dlatego też pragniemy wyjaśnić, że fasolka szparagowa jest rośliną jednoroczną, którą należy sadzić lub siać każdego roku. Nie zimujemy jej. Po zakończeniu zbiorów i nawożenia liście fasolki szparagowej zaczynają żółknąć a roślina powoli usycha. Łęty z fasoli szparagowej możemy wyrzucić na kompostownik i wykorzystać jako naturalny nawóz w przyszłym roku.