Nawożenie buraka cukrowego - czym i kiedy to robić? Poradnik dla początkujących rolników

Burak cukrowy jest rośliną okopową, która stanowi drugie na świecie źródło cukru, po trzcinie cukrowej. Co ciekawe, Polska jest jednym z czołowych producentów tego warzywa. Burak cukrowy jest rośliną o bardzo długim okresie wegetacji, które wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego. Jednocześnie jest to roślina, która jest podatna na wiele chorób oraz szkodników. Dlatego też niezbędnym aspektem uprawy jest odpowiednie nawożenie buraka cukrowego. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat nawozów, które należy stosować oraz ich terminów.

Kiedy nawozić buraki cukrowe?

Nawożenie buraków cukrowych jest kluczowym czynnikiem wpływającym na plon i jakość korzeni. Buraki cukrowe mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, zwłaszcza na potas, fosfor, azot, sód, siarkę i bor. Aby zapewnić optymalne odżywianie tej rośliny, należy zastosować nawożenie podstawowe, przedplonowe i dolistne.

Nawożenie podstawowe najczęściej wykonuje się jesienią przed uprawą przedplonu, czyli roślin, które kiełkują jesienią, rosną a następnie są orane przed sadzeniem buraków by stanowić naturalny nawóz. To właśnie określamy mianem nawożenia przedplonowego. Ten rodzaj nawożenia powinien mieć miejsce wczesną jesienią. Nawożenie dolistne polega na dostarczeniu burakom cukrowych składników mineralnych poprzez opryskiwanie liści roztworami nawozowymi.

Jest to szczególnie ważne w przypadku mikroelementów, takich jak bor, mangan, magnez, cynk, żelazo i miedź, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania rośliny. Nawożenie dolistne powinno być wykonywane we wczesnych fazach rozwojowych buraków, gdy roślina ma dużą powierzchnię liści i jest w stanie sprawnie pobrać składniki przez liść. Mowa tu więc o wiosennych miesiącach takich jak kwiecień-maj.

  Cięcie brzoskwini - jak i kiedy to zrobić? Poradnik praktyka

Jak nawozić buraki cukrowe?

Nawożenie buraków cukrowych jest złożonym i wieloetapowym procesem, który wymaga dokładnej analizy potrzeb pokarmowych rośliny i właściwości gleby. Dlatego też zaczynając uprawę warto wykonać test gleby, który pozwoli określić niedobory poszczególnych składników. Sposób nawożenia powinno być dopasowane do rodzaju nawozu, który stosujemy. Nawożenie podstawowe może polegać na stosowaniu nawozów organicznych.

Wykonujemy wówczas nawożenie buraków cukrowych obornikiem lub obornikiem granulowanym. Polega to na zaoraniu obornika w ziemi. Przemieszanie go z glebą sprawia, że szybciej rozkłada się on i dostarcza go podłoża niezbędnych składników. Podobnie postępuje się w przypadku przedplonów. Nawozy dolistne wykonuje się za pomocą specjalnych maszyn, które pozwalają na równomierne rozpylenie drobinek płynnego nawozu.

Czym nawozić buraki cukrowe?

Lista nawozów, które możemy stosować w przypadku buraków cukrowych jest naprawdę długa. Wybieramy z niej rozwiązania, które dopasowane są do potrzeb roślin w danym momencie. Jesienią stosujemy przede wszystkim nawozy organiczne takie jak obornik czy kompost. W przypadku przedplonu bardzo często wykorzystuje się składniki mineralne, które bogate są w azot.

Stosuje się np. nawożenie buraków cukrowych siarczanem amonu. Azot wspomaga szybki wzrost zielonej części rośliny co jest w przypadku przedplonu bardzo ważne. Jeśli zaś chodzi o rozwój buraków cukrowych i nawożenie dolistne najczęściej zaleca się stosowanie nawozów specjalistycznych, które zawierają odpowiednio bor, mangan, magnez, cynk i inne mikroelementy.

buraki

Jak często nawozić buraki cukrowe?

Częstotliwość nawożenia buraków cukrowych to kolejna kwestia, która budzi pytania początkujących w uprawie tych roślin. W przypadku nawożenia podstawowego oraz przedplonowego nie ma konieczności powtarzania nawożenia - zarówno w przypadku nawożenia organicznego, jak i mineralnego. Jeśli zaś chodzi o nawożenie dolistne sprawa jest nieco bardziej skomplikowana - wszystko zależy bowiem od jakości gleby oraz stanu roślin. Jeśli obserwujemy niedobory, np. pojawiające się przebarwienia na liściach wówczas nawożenie należy powtórzyć.

  Laurowiśnia - kiedy i jak sadzić? Czy nadaje się na żywopłot?

Nawożenie buraków cukrowych wiosną

Wiosna to niezwykle ważny czas w uprawie buraków cukrowych. Dlatego też nawożenie buraków cukrowych wiosną jest niezwykle istotne. Powinno opierać się nie tylko na zaoraniu przedplonu ale również dostarczeniu odpowiednich składników odżywczych takich jak potas, fosfor i azot oraz mikroelementów za pomocą nawozów mineralnych w formie granulatu oraz dolistnej. Tak przeprowadzone nawożenie zapewni burakom dobrą kondycję oraz wysokie plony.

Nawożenie buraków cukrowych zimą

Wielu początkujących rolników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą buraka cukrowego sugeruje się mylnymi informacjami, które znajdują w sieci i zastanawia się czy nawożenie buraka cukrowego zimą jest konieczne. Wynika to z faktu, że przed uprawą buraka cukrowego stosuje się przedplon. Nie jest on jednak nawożeniem buraka cukrowego a bardziej przygotowaniem gruntu pod wzrost tej rośliny. Sam burak cukrowy jest bowiem rośliną, którą sadzimy wczesną wiosną a zbieramy późną jesienią.