Nawożenie borówki amerykańskiej - czym i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Borówka amerykańska to jeden z tych krzewów, które cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Jej uprawa nie jest trudna, a owoce nie tylko pyszne ale również będące źródłem witamin. Aby jednak móc cieszyć się satysfakcjonującymi zbiorami borówek amerykańskich musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację roślin. Kluczowym elementem, o którym pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać jest nawożenie. Kiedy nawozić borówki i w jaki sposób to robić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Kiedy należy nawozić borówki amerykańskie?

Borówki amerykańskie to krzewy, które mają nieco inne wymagania niż większość roślin, które uprawiamy w swoich sadach i ogrodach. Wynika to z faktu, że ich system korzeniowy jest rozległy lecz jednocześnie płaski i płytki.  Dlatego też wierzchnia warstwa gleby powinna być bogata w składniki mineralne i odżywcze. To jednak nie wszystko, borówki amerykańskie potrzebują bowiem również gleby o odczynie kwaśnym. Należy o to zadbać już na etapie sadzenia - jeśli gleba w naszym terenie gleba nie spełnia odpowiednich wymagań należy wykopać dół o głębokości około 40 centymetrów i wypełnić ją podłożem o kwaśnym odczynie.

To dobry moment na nawożenie borówki obornikiem lub kompostem. Wystarczy bowiem jedynie zmieszać podłoże z nawozem. Poza tym istnieją trzy najważniejsze terminy nawożenia borówek. Pierwszy z nich to wiosna, pod koniec kwietnia, zanim zawiążą się pąki kwiatowe borówki należy intensywnie nawozić aby nowe pędy mogły rozwinąć się w prawidłowy sposób.  Następnie borówki amerykańskie nawozimy w momencie gdy zawiązują się owoce. Ostatnie nawożenie powinno odbywać się pod koniec lata lub na początku jesieni. Jest to czas, dzięki któremu rośliny mogą wzmocnić się przed zimą.

  Kiedy sadzić dalie i mieczyki? Praktyczne sadzenie

W jaki sposób nawozić borówki amerykańskie?

Sposób nawożenia borówek amerykańskich powinien być uzależniony od rodzaju nawozu, który stosujemy. Jeśli decydujemy się na nawożenie borówek amerykańskich obornikiem lub kompostem należy wymieszać go z glebą, w której sadzimy roślinę. W  przypadku nawozów w formie granulatu podsypujemy borówkę amerykańską ilością, którą wskazuje producent a następnie obficie podlewamy krzewy. Jest to niezbędne aby nawóz skutecznie rozpuścił się i przeniknął do gleby, skąd system korzeniowy pobierać będzie składniki odżywcze i mineralne. Istnieją również nawozy płynne oraz te w formie koncentratów. Tego typu produkty rozcieńczamy z wodą w proporcjach, które wskazuje producent i podlewamy krzewy borówek.

Co najlepiej sprawdza się przy borówkach amerykańskich?

Borówki amerykańskie należą do grona roślin, które mają różne zapotrzebowanie na nawozy w zależności od pory roku. Podczas okresu wzrostu i kwitnienia a więc wiosną borówki amerykańskie potrzebują większej ilości azotu. Wówczas warto postawić na nawożenie borówki siarczanem amonu. Osoby, które preferują nawozy naturalne mogą zdecydować się na nawożenie borówki amerykańskiej obornikiem. Latem, gdy owoce nawiązują się i dojrzewają warto nieco zmniejszyć ilość azotu, który powoduje nadmierny rozwój pędów i postawić na nawozy, które zawierają w swoim składzie magnez i potas. Jesienią borówki amerykańskie potrzebują wzmocnienia przed zimą. Idealne będą więc nawozy, które zawierają potas i fosfor. Jesienią nie stosujemy już nawozów azotowych.

borowki amerykanskie

Co ile nawozić borówki amerykańskie?

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą borówek zastanawia się nie tylko kiedy nawozić borówki, ale także jak często to robić. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - borówki amerykańskie nawozimy 3 razy w sezonie. Wiosną  na przełomie kwietnia i maja, latem oraz jesienią na przełomie września i października. Za każdym razem możemy stosować nawóz 2-3 razy w kilkudniowych odstępach. Warto jednak obserwować roślinę i jej rozwój by uniknąć przenawożenia borówki. Jeśli pojawia się zbyt wiele bocznych pędów oznacza to, że stosujemy zbyt dużo nawozu. Jeśli liście bledną, żółtą i opadają - borówka amerykańska ma zdecydowanie za mało składników odżywczych.

  Kiedy i jak sadzić rabarbar? Kompleksowy poradnik sadzenia rabarbaru

Nawożenie borówek amerykańskich wiosną

Wiosna to okres niezwykle istotny dla rozwoju borówki amerykańskiej. Od tego, czy krzewy będą miały odpowiednią ilość składników odżywczych zależy ile pąków kwiatowych wykształcą. To zaś przekłada się na owocowanie. Nawożenie borówek amerykańskich wiosną należy zacząć od kwietnia, gdy pojawiają się pąki. Pamiętajmy o tym, że możemy kilkukrotnie powtórzyć nawożenie roślin w kilkudniowych odstępach.

Nawożenie borówek amerykańskich zimą - czy jest konieczne?

Wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z uprawą tych owoców zastanawia się czy nawożenie borówek amerykańskich zimą jest konieczne. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - wprost przeciwnie. Borówki amerykańskie nie są krzewami, które wegetują zimą. Możemy wręcz uznać, że pozostają całkowicie nieaktywne zimą chcąc przetrwać trudne dla nich miesiące. Dlatego też kluczowe znaczenie ma zapewnienie im odpowiedniego wzmocnienia jesienią na przełomie września i października. Nawożenie powinno zawierać odżywki zawierające sporo potasu zaś niewiele azotu.