Nawożenie papryki - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

Papryka to warzywo o jadalnych owocach, które pochodzi z Ameryki Południowej. Jest spokrewniona z takimi roślinami jak bakłażan, miechunka i pomidor. Stanowi ważny składnik wielu potraw, również w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielną uprawę papryki. Aby jednak móc cieszyć się tym pysznym warzywem musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację, której ważnym aspektem jest nawożenie. Z tego właśnie powodu przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy czym nawozić paprykę i kiedy to robić.

Nawożenie papryki - kiedy warto je przeprowadzać?

Nawożenie papryki jest niezbędne, aby zapewnić jej zdrowy wzrost i obfite plony. Papryka, podobnie jak inne rośliny, potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, które zmieniają się w zależności od fazy rozwoju. Wśród nich wymienić możemy azot, potas i fosfor, choć w okresie owocowania papryka potrzebuje również wapnia. Warto więc znać optymalne terminy nawożenia papryki, aby dostarczyć jej dostatecznej ilości danych składników odżywczych.

Zazwyczaj nawożenie papryki dzieli się na trzy etapy: przed sadzeniem, po sadzeniu i w okresie owocowania. Każdy z nich wymaga innego rodzaju nawozu i sposobu jego stosowania. Nawożenie przed sadzeniem to nic innego jak przygotowanie gruntu z zastosowaniem nawozów organicznych. Mamy tu na myśli nawożenie papryki obornikiem, choć dobrze sprawdzi się również kompost. Powinno być przeprowadzone jesienią tak, aby obornik mógł się odpowiednio rozłożyć i wzbogacić ziemię. Jeśli nie mamy takiej możliwości nawożenie przed sadzeniem przeprowadzamy wczesną wiosną. To bardzo ważne, ponieważ papryka jest rośliną, potrzebującą podłoża z dużą ilością próchnicy.

  Gdzie ustawić wiszący fotel ogrodowy? Sprawdź kilka rozwiązań!

Kolejnym etapem jest nawożenie w trakcie wzrostu krzewów papryki. Wówczas roślina wykazuje największe zapotrzebowanie na azot, odpowiadający za rozwój zielonych części rośliny. Wiele osób decyduje się na nawożenie papryki siarczanem amonu, choć możemy również wykorzystać mieszanki wieloskładnikowe. Zaczynamy nawożenie 2 tygodnie po posadzeniu papryk i powtarzamy je co ok 3-4 tygodnie aż do zawiązania się owoców. W okresie owocowania należy zadbać o dobre zaopatrzenie w wapń. Jest to bardzo istotne ze względu na częste występowanie u papryk tzw. “suchej zgnilizny wierzchołkowej”, która objawia się ciemnymi plamami w górnej części owocu. W tym okresie najczęściej stosuje się nawozy dolistne.

Prawidłowe nawożenie papryki - jak powinno wyglądać?

Aby nawożenie papryki przyniosło oczekiwany skutek musimy robić je w prawidłowy sposób. Nawozy organiczne takie jak kompost czy obornik mieszamy z warstwą gleby. Jeśli stosujemy nawozy mineralne w formie granulatu należy rozsypać je blisko rośliny i obficie podlać co pozwoli na ich rozpuszczenie się i wniknięcie składników odżywczych do gleby. Nawozy w formie płynnej rozcieńczamy z wodą i w zależności od rodzaju - podlewamy roślinę lub stosujemy w formie dolistnych oprysków. Pamiętajmy o tym, że papryka jest rośliną, która jest bardzo mało odporna na zasolenie, dlatego też pod żadnym pozorem nie należy przekraczać dawek nawozu, które skazane są przez producenta.

Jakich nawozów potrzebuje papryka?

Uprawiając paprykę możemy skorzystać z nawozów organicznych w formie kompostu, obornika, zielonego nawozu lub nawozów z odpadów kuchennych. Zaletą nawożenia organicznego jest poprawa struktury i żyzności gleby, zwiększenie aktywności mikroorganizmów i poprawa zdrowia roślin. Musimy jednak mieć świadomość, że uwalnianie składników odżywczych jest wówczas wolniejsze i mniej precyzyjne. Dlatego też wiele osób decyduje się na wieloskładnikowe nawozy mineralne, które dostarczają niezbędnych składników w optymalnych proporcjach co pozwala na uzyskanie wysokich plonów i lepszej jakości owoców.

  Nawożenie piwonii - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

papryka rosnie na krzaku

Co ile nawozić paprykę?

Częstotliwość nawożenia papryki to kolejna kwestia, która budzi wiele zapytań. Tymczasem jest to dość proste. Paprykę nawozimy przez cały okres wegetacyjny rośliny dostosowując rodzaj nawozu do etapu jej rozwoju. Nawożenie należy powtarzać co 3-4 tygodnie aż do zakończenia zbiorów. Warto jednocześnie obserwować roślinę pod kątem niedoborów. Jeśli pojawiają się żółte liście a roślina wygląda na osłabioną może potrzebować dodatkowego nawożenia np. formie dolistnej.

Nawożenie papryki wiosną

Nie da się ukryć, że nawożenie papryki wiosną ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju rośliny i ilości późniejszych plonów. Wiosna to czas, kiedy papryka rozwija liście i pędy a więc zielone części rośliny. Wówczas wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na azot, dlatego też większość osób wykorzystuje nawozy mineralne, które zawierają go w odpowiednich proporcjach. Pamiętajmy o tym, by nawożenie zacząć kilka tygodni po posadzeniu papryki i powtarzać je regularnie.

Nawożenie papryki zimą - czy jest konieczne?

Początkujące osoby, które zastanawiają się nad samodzielna uprawą papryki często pytają o nawożenie papryki zimą - wynika to najczęściej z braku wiedzy. Dlatego też spieszymy wyjaśnić, że papryka jest rośliną jednoroczną. Po zebranych zbiorach zaczyna stopniowo obumierać i usychać. Suche, nie owocujące krzewy należy więc po prostu wyrwać. Jeśli zamierzamy w kolejnym roku uprawiać paprykę w tym samym miejscu jesienią możemy zadbać o odpowiednie przygotowanie gruntu poprzez nawożenie obornikiem granulowanym lub kompostem. Dzięki temu wiosną nowe sadzonki będą miały dostateczną ilość składników odżywczych.