Nawożenie malin - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania!

Maliny to jedne z pyszniejszych owoców, którymi możemy cieszyć się latem i jesienią. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich uprawę ws swoich ogródkach. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Niemniej jednak krzewy te wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, o których nie możemy zapomnieć. Jednym z nich jest nawożenie malin. Przeprowadzone prawidłowo zapewni nam zdrowie krzewów oraz obfite plony. Jak jednak powinno wyglądać? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Nawożenie malin - kiedy warto je przeprowadzać?

Nawożenie malin może wydawać się proste i zbliżone do innych gatunków krzewów owocowych, jednak nie do końca jest to prawdą. Maliny są bowiem roślinami bardzo źle reagującymi na przenawożenie. Wystarczy, że w mieszankach, które będziemy stosować znajdzie się zbyt dużo azotu podanego jesienią, by roślina nie zdrewniała w nowych przyrostach dostatecznie co sprawi, że nie poradzi sobie zimą, w trakcie niskich temperatur. Warto więc przeprowadzić analizę składu gleby by upewnić się czego potrzebują nasze maliny.

Pomocne może być także obserwowanie rośliny. Niedobory azotu i potasu objawiają się żółknącymi liśćmi oraz krótkimi przyrostami. Czas nawożenia malin powinien być dostosowany w zależności od tego czy mamy do czynienia z nowymi sadzonkami, czy też wieloletnimi krzewami. Ich zapotrzebowanie bywa bowiem inne - w początkowych latach maliny nawozimy częściej, kilkuletnie krzewy wymagają regularności. Nawożenie wykonuje się trzy razy do roku - wiosną, latem oraz jesienią.

Prawidłowe nawożenie malin - jak powinno wyglądać?

Oprócz regularności nawożąc maliny musimy również pamiętać o tym, że niezwykle istotna jest także prawidłowa technika nawożenia krzewów. Powinna być ona dostosowana do rodzaju nawozu, który wykorzystujemy. Przykładowo, decydując się na nawożenie malin obornikiem, co jest dobrym rozwiązaniem przed posadzeniem sadzonek wybieramy obornik przekompostowany przez minimum pół roku i mieszamy go z glebą.

  Laurowiśnia - kiedy i jak sadzić? Czy nadaje się na żywopłot?

Nawożenie malin obornikiem granulowanym oraz syntetycznymi mieszankami polega na podsypaniu sadzonek granulatem i podlaniu malin. Z kolei płynne nawozy organiczne oraz syntetyczne rozcieńczamy z wodą we wskazanych przez producenta proporcjach. Pamiętajmy o negatywnych skutkach przenawożenia. Ze względu na nie powinniśmy trzymać się zalecanych dawek. Większa ilość nawozu wcale nie wpłynie pozytywnie na rozwój naszych krzewów.

Jakich nawozów potrzebują maliny?

Wybór odpowiednich nawozów do malin jest niezbędny dla ich prawidłowego wzrostu. Warto jednak mieć świadomość, że nie istnieje jeden uniwersalny nawóz, który możemy stosować od wiosny aż do jesieni. Potrzeby roślin zmieniają się bowiem z czasem. Wiosna to czas intensywnego wzrostu oraz powstawania nowych przyrostów. Dlatego też maliny potrzebują wówczas nawozów, w których znajduje się sporo azotu.

Wiele osób decyduje się na nawożenie malin siarczanem amonu, który jest jego bogatym źródłem. Nawozy azotowe stosujemy jednak jedynie na początku wzrostu sadzonek. Latem o wiele lepiej sprawdzą się nawozy organiczne. Dobrym rozwiązaniem jest nawożenie malin obornikiem granulowanym, który dostarcza roślinom cennych składników nie działając zbyt agresywnie. Latem i jesienią wybieramy także nawozy mineralne, w składzie których znajdziemy potas, sód czy fosfor. Dzięki temu nowe przyrosty nie będą się rozwijały a te, które powstały wiosną zdążą zdrewnieć przed zimą.

maliny na krzaku

Co ile nawozić maliny?

Częstotliwość nawożenia malin powinna być dostosowana do wieku roślin. Młode sadzonki mają bowiem inne potrzeby niż kilkuletnie krzewy. Przed posadzeniem malin warto wzbogacić ziemię obornikiem na kilka tygodni przed sadzeniem roślin lub jesienią. Po posadzeniu krzewów dbamy o to, by przez cały okres ich wzrostu nawozić je co 3-4 tygodnie. Młode maliny możemy nawozić preparatami z azotem również latem. Jeśli zaś chodzi o starsze rośliny, które już owocują, nawożenie przeprowadzamy trzy razy do roku. Wiosną stosując nawóz azotowy, na początku czerwca i jesienią po zakończonych plonach. Latem i jesienią stosujemy nawozy mineralne.

  Fioletowe Kwiaty w Ogrodzie: Tworzenie Nastrojowej Przestrzeni

Nawożenie malin wiosną

Nawożenie malin wiosną jest niezwykle istotne dla ich prawidłowego rozwoju, ponieważ to wiosną pojawiają się nowe przyrosty, kwiaty i zawiązki owoców. Warto więc zadbać o nie szczególnie. Wybierając nawóz sprawdźmy uprzednio stan gleby oraz obserwujmy roślinę. Nawozy należy stosować zgodnie z wytycznymi producenta i nie przekraczać wskazanych dawek. Większa ilość nawozu wcale nie będzie miała bowiem pozytywnego wpływu na stan roślin.

Nawożenie malin zimą - czy jest konieczne?

Wiele osób, które nie ma doświadczenia w uprawie malin zastanawia się, czy nawożenie malin zimą jest konieczne dla zachowania dobrej kondycji roślin. Odpowiedź brzmi - nie. Malin oraz innych krzewów owocowych nie musimy nawozić zimą. Jest to niezbędne jedynie w czasie trwania okresu wegetacyjnego roślin. Zimą malina nie pobiera z gleby składników odżywczych, nie rośnie, nie wydaje plonów. Dlatego też nie musimy troszczyć się o to, by były one obecnie w ziemi. O wiele lepiej przysłużymy się roślinom wzmacniając je jesienią.