Kiedy i jak sadzić sukulenty? Sadzenie krok po kroku

Sukulenty, czyli pustynne gatunki roślin cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Są nie tylko niewymagające, ale również prezentują się doskonale i pozwalają na tworzenie ciekawych, pięknych kompozycji, które mogą zdobić nie tylko nasze domy, ale również trasy i ogródki. Aby jednak mogło tak być trzeba wiedzieć kiedy sadzić sukulenty oraz jak się nimi zajmować. Mamy nadzieję, że krótki poradnik, który dla ciebie stworzyliśmy pomoże ci w prawidłowej uprawie tych roślin.

Kiedy sadzić sukulenty?

Każda osoba, która zajmuje się uprawą roślin ozdobnych wie doskonale, że termin sadzenia roślin ma ogromny wpływ na jej rozwój. Nic więc dziwnego, że pytanie kiedy sadzić sukulenty jest jednym z tych, które pojawiają się najczęściej. Tymczasem w przypadku nowych roślin, które sadzimy z sadzonki nie ma to aż tak dużego znaczenia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku sukulentów, które chcemy rozsadzić np. na dwie nowe, świeże rośliny. Wówczas powinniśmy zrobić to wczesną wiosną, zanim roślina rozpocznie okres intensywnego wzrostu.

Jak sadzić sukulenty?

Kluczową odpowiedzią na pytanie jak sadzić sukulenty jest wybór odpowiedniego podłoża. Rośliny te potrzebują bowiem gleby, która będzie bogata w składniki odżywcze a jednocześnie przepuszczalna. Doskonale sprawdzi się więc mieszanka torfu ze żwirem. Jedynie w przypadku gdy zamierzamy zająć się uprawą jedynie kaktusów możemy postawić na piasek ze żwirem. Sukulenty sadzimy dość płytko, zaledwie od 2 do 3 cm w głąb podłoża.

sukulent

Jak sadzić sukulenty z nasion?

W większości przypadków sukulenty sadzimy z sadzonek, nie jest to jednak jedyna możliwość. Z powodzeniem możemy bowiem wykorzystać również nasiona tych roślin. Wysiew przeprowadzamy wiosną, najlepiej stosować świeże nasiona. Co więcej, powinniśmy zadbać o to, by nie zostały przesuszone przed wysiewem ani w trakcie wzrostu. Nasiona sukulentów wysiewamy w niewielkich doniczkach wysypując je na podłoże i dociskając do niego lekko. Następnie przysypujemy je jeszcze jedną cienką warstwą podłoża. Należy pamiętać o regularnym nawilżaniu nasion najlepiej poprzez ustawianie doniczek do wody.

  Laurowiśnia - kiedy i jak sadzić? Czy nadaje się na żywopłot?

Jak sadzić sukulenty w doniczce?

Nie da się ukryć, że sukulenty w dużej, płaskiej donicy prezentują się niezwykle efektownie, szczególnie gdy połączymy ze sobą kilka gatunków roślin. Jak jednak to zrobić? Jak sadzić sukulenty w doniczce? Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie naczynie, które posiada otwory drenażowe. Następnie, na jego dnie wsypujemy dość pokaźną warstwę drenażu czyli np. kamieni. Przykrywamy je agrowłókniną, na którą wysypujemy podłoże. Dopiero wówczas przystępujemy do sadzenia naszych sadzonek. Dbajmy by rośliny wysokie znajdowały się pośrodku naczynia, zaś płaskie lub posiadające zwisające pędy na jego brzegach.

sukulenty w doniczkach

Jak sadzić sukulenty w ogrodzie?

Warto w tym miejscu wspomnieć, że istnieją odmiany sukulentów, które dobrze czują się również na zewnątrz i są w stanie przetrwać zimę. Jak sadzić sukulenty w ogrodzie? Przede wszystkim powinniśmy wybierać te odmiany, które są w stanie przetrwać zimę. Pamiętamy również o tym, by nie sadzić ich zbyt blisko siebie, ponieważ szybko się rozrosną. Sadzić je powinniśmy późną wiosną, kiedy nie będą grozić im już przymrozki a jednocześnie będą miały dość czasu by się ukorzenić. Wybieramy stanowiska nasłonecznione oraz przepuszczalną glebę. Sadzonki umieszczamy dość płytko w ziemi.

Jak sadzić sukulenty w szkle?

Kompozycje sukulentów w szkle to hit ostatnich sezonów, który możemy przygotować samodzielnie. Jak sadzić sukulenty w szkle? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Aby stworzyć własny mini las musimy posiadać sadzonki różnych sukulentów - o różnej wielkości i kolorystyce. Następnie dokładnie oczyszczamy szklane naczynie i przystępujemy do stworzenia odpowiedniego podłoża. Musi się ono składać z kilku warstw. Pierwsza z nich to kamienie, które stanowią drenaż i zapobiegają kontaktowi korzeni z wodą. Następnie wysypujemy specjalny ganulat, który chroni przed rozwojem pleśni. Ostatnią warstwą, która powinna przykryć korzenie wybranych sadzonek jest zaś ziemia ogrodowa lub specjalna mieszanka dla sukulentów.