Ślimaki w ogrodzie - jak się ich pozbyć? 13 najlepszych sposobów zwalczania ślimaków

Wbrew pozorom ślimaki pełnią ważną funkcję w ogrodzie, a mianowicie oczyszczają go z odpadków i rozkładających się resztek organicznych. Póki jest ich mało, to nie sprawiają zbytniego problemu. Sprawa się bardziej komplikuje, gdy ich się robi za dużo. Wtedy to stanowią one znaczące zagrożenie dla naszych plonów w ogrodzie. Zatem podpowiemy ci jak się pozbyć nadmiaru ślimaków z twojego ogrodu.

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie, a co sprzyja ich rozwojowi?

Ślimaki pełnia ważną rolę w ekosystemie, ponieważ rozkładają materię organiczną. Przyczyniają się do powstawania gleby żyznej i próchnicznej, na której rozwijają się nasze plony ogrodowe. Najbardziej pożyteczne są winniczki, ponieważ one zjadają jaja innych ślimaków oraz usuwają opadłe owoce i czyszczą ogród z wszelkiego rodzaju odpadków.

Niemniej jednak może się zdarzyć tak, że ich populacja będzie nadmiernie się rozrastała. Na ogół tak się dzieje gdy mamy dość wilgotne lato dużo miejsc cienistych i wilgotnych. To, co lubią ślimaki to wysoka trawa, cień, wilgoć i duża ilość rozkładających się resztek pokarmowych.

Czego nie lubią ślimaki ? Suchej ziemi, skoszonej trawy, gdzie nie mogą się ukryć oraz mocnego słońca. Ponadto dobrym sposobem na nie jest wapno gaszone, które parzy ich delikatne ciała. Nie lubią rozsypanej kory, skorupek jajek, trocin, czy pyłu z kominka, ponieważ trudno im po takich nawierzchniach poruszać się i często się ranią.

Ślimaki również nie znoszą pewnych gatunków roślin, które również rosną w naszych ogrodach. Do nich należą: czarny bez, floks (płomyk wiechowaty), karawanik pospolity, nasturcja wielkokwiatowa, orlik pospolity, leśne parzydło, macierzanka piaskowa, wilczomlecz i bieluń dziędzierzawę. Na grządkach warzywnych odstrasza je majeranek, biała gorczyca, hyzop lekarski, szałwia, tymianek, cebula i czosnek.

Jednym ze sposobów na ślimaki jest rozkładanie na grządkach gałązek czarnego bzu, krwawnika lub wrotyczu.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?

Ślimaki bez skorupy są prawdziwym zagrożeniem w ogrodzie, jeśli występują w nadmiernych ilościach. Żerują przez cały okres wegetatywny, a największe szkody wyrządzają wiosną, kiedy to uszkadzają młode siewki i pędy roślin. Rośliny uszkodzone przez ślimaki są słabe, chorują, a w konsekwencji obumierają.

  Nawożenie drzewek owocowych - czym i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Zatem jak pozbyć się tych szkodników ? Otóż utrzymanie ładu i porządku w ogrodzie to podstawa ich nadmiernej eliminacji. Ślimaki bez skorupy lubią zaciszne miejsca, wysokie trawy, gdzie mogą się schować. Zatem sterty drewna, śmieci wielkogabarytowe to idealne miejsce dla ich rozmnażania się.

Dlatego należy regularnie kosić trawę i usuwać wszelkiego rodzaju chwasty. Regularnie przewietrzamy glebę  poprzez spulchnianie w słoneczne dni. Wtedy jaja ślimaków są wydobywane na powierzchnię i wysychają. Ogródek podlewamy rano, aby przez dzień wszystko przeschło. Ślimaki bez skorupy żerują w nocy między godziną 21 a 1 rano. Wilgotny i świeżo podlany na wieczór ogród jest dla nich idealnym miejscem pobytu.

Do ogrodu warto zaprosić naturalnych wrogów tych szkodników, aby okresowo regulowały ich ilość w naszym ogrodzie. Do wrogów tych ślimaków należą: ropuchy, jaszczurki, chrząszcze biegacze, jeże i ptaki. W tym celu możemy zbudować budki lęgowe dla ptaków, zimą dostarczać im pokarmu i świeżej wody.

Jeżeli posiadamy kompostownik w ogrodzie, to może on stać się naturalna wylęgarnia tych szkodników. W tym wypadku warto polewać go gnojówką z piołunu.

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie - 13 sprawdzonych metod

Zwalczanie mechaniczne

Metod odławiania ślimaków jest wiele. Najprościej jest łapanie ślimaków i wyprowadzanie ich poza nasz ogród. Co prawda jest to nieco utrudnione w przypadku brązowych ślimaków, ponieważ te żerują w nocy. Dla ich odławiania możemy wykonać naturalne pułapki z zanętami. W tym wypadku wykładamy w ogródku plastry ziemniaka, buraka, liście kapusty. Na wilgotnej ziemi układamy kawałki papy, liści łopianu lub szmat. W takich miejscach one właśnie lubią się chować za dnia. Prostą pułapką na ślimaka może być odwrócona do góry dnem podstawka na kwiaty, kawałek czarnej folii przytwierdzony do ziemi i przykryty kawałkiem filcu. W ten sposób zgromadzone tam ślimaki zbieramy i wynosimy poza ogród.

Sposób na piwo

Moim zdaniem to najlepsza metoda i bardzo skuteczna. W sklepach ogrodniczych możemy kupić plastikowe domki z daszkiem na ślimaki z zanętami. Takie pułapki instalujemy w miejscach najczęściej przebywania tych szkodników. Na wieczór do pułapek nalewamy piwo i rano wyrzucamy zawartość pułapek. Ślimaki bardzo lubią piwo i do niego bardzo ciągnął. Pułapki są tak skonstruowane, aby ślimak do niej wszedł, ale już nie wyszedł. Można też samemu taką pułapkę wykonać.

  Nawożenie winogron - czym i kiedy to robić?

Obsypywanie grządek trocinami

Trociny lub skorupki od jajek mają ostre zakończenia dla ślimaków. Te szkodniki nie lubią chodzić po takiej nawierzchni, gdyż się ranią i kaleczą. Dlatego wysypanie między grządkami trocin lub skorupek od jajek jest swego rodzaju bariera dla ślimaków. Niemniej jednak czynność należy powtarzać co jakiś czas, ponieważ deszcz może wypłukiwać trociny czy skorupki.

Wysypywanie grządek popiołem

Podobnie możemy posypywać grządki popiołem. Proces ten też trzeba powtarzać, gdyż taka bariera po jakimś czasie przestanie działać.

Kawa na ślimaki

To sposób dla tych, co lubią kawę. Fusy od kawy potrafią być dobrym nawozem dla roślin, a przy okazji odstraszać ślimaki od grządki. Podobnie jak z trocinami, skorupkami i popiołem, fusy po kawie rozsypujemy na grządce. Ważne:  należy ten zabieg powtarzać, ponieważ kawa też przestaje działać po jakimś czasie. Można też zraszać rośliny roztworem z fusów z kawy.

Grządki na odpowiedniej wysokości

Obecnie warzywnik wykonuje się na podwyższeniu, czyli zbija się skrzynkę i tam nasypuje żyznej ziemi, która służy do uprawy warzyw. W tym wypadku można wykonać skrzynki z materiału chropowatego i ostrego dla ślimaków. Kiedy podniesiemy taką grządkę wyżej i ścianki grządki będą chropowate, to dla ślimaków będzie to bariera nie do pokonania.

Sadzenie ekologicznych odstraszaczy

Niektóre rośliny w naszym ogrodzie są nie do zniesienia dla ślimaków. Warto je posadzić wraz z warzywami. Zatem na naszych grządkach kwiatowych lub warzywnych obok sadzimy czosnek, cebulę, macierzankę, majeranek itp. Wokół grządek możemy ułożyć krwawnik, wrotycz czy czarny bez.

Świeże zioła w naszym ogrodzie

Jeżeli lubisz stosować zioła w swojej kuchni, to pomyśl o własnym zielniku i zlokalizuj go w miejscu przebywania ślimaków. To, czego te zwierzęta nie znoszą to zapachu tymianku, rumianku, cząbru, czy gorczycy.

Gnojówka na ślimaki

Polewanie gnojówką kompostownika zwalcza nie tylko ślimaki, ale też inne szkodniki. W tym celu możemy użyć gnojówki z bylicy piołunu lub orlicy pospolitej. Do wykonania mieszaniny, rozdrabniamy pędy roślin i zalewamy wodą w proporcji 1:5. Preparat odstawimy do sfermentowania na 3-4 tygodni. Mieszamy go co 1-2 dni. Stosujemy bez rozcieńczenia.

  Nawożenie ogórków gruntowych - czym i kiedy to robić? Poradnik dla początkujących

Odwar z rocznej papryki

1 kg owocu papryki zalewamy 1 litrami wody i gotujemy godzinę. Następnie wywar odstawiamy na 2 dni. Potem przecedzamy i używamy do spryskiwania roślin.

Sól na ślimaki

Sól kuchenna ma negatywny wpływ na te zwierzęta. Uszkadza ich powłokę i powoduje śmierć. Jednym ze sposobów jest posypywanie grządek solą. Niemniej jednak sól to też środek wpływający na rośliny, a przy okazji może zmienić pH gleby. Jej nadmiar powoduje zasolenie ziemi. Dlatego ta metoda nie jest zbytnio polecana. Ale jak uda nam się zebrać ślimaki do słoika, to możemy je posypać solą kuchenną.

Soda na ślimaki

Podobne działanie na ślimaki ma soda oczyszczona. To szybki i łatwy sposób na ich pozbycie się. Wystarczy posypać je sodą, która je wysusza i wyeliminuje. Niemniej jednak nie polecam sody do posypywania grządek, ponieważ podobnie jak sól, może zmienić pH gleby.

Preparaty na ślimaki w ogrodzie

Jeżeli wszystkie domowe sposoby zawodzą, to trzeba wtedy sięgnąć po coś silniejszego. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy dojdzie do istnej plagi tych stworzeń. W tym wypadku należy zastosować chemiczne środki do zwalczania tych szkodników, które możemy nabyć w sklepach ogrodniczych.

Preparaty te są szczególnie skuteczne na osobniki młodociane i trzeba je regularnie stosować. Ponadto niektóre niekonieczne są bezpieczne dla nas, a szczególnie naszych upraw, które potem spożywamy. Dlatego jak już wybieramy preparat na ślimaki, to warto wybrać ten zawierający nicienie, ponieważ jest on najbardziej ekologiczny i bezpieczny w stosowaniu.