Jak przygotować ziemię pod trawnik? Poradnik krok po kroku

Trawnik przy naszym domu spełnia wiele zadań. Wprowadza swoisty porządek w aranżacjach naszego ogrodu, zieleń trawy idealnie współgra z innymi gatunkami roślin, a także spełnia funkcje rekreacyjne. Dlatego trawnik jest nieodzownym elementem każdego ogrodu. Niemniej jednak, aby cieszyć się zdrową i piękną murawą, należy pod nią przygotować odpowiednio teren. Jak przygotować ziemię pod trawnik- podpowiemy w tym artykule.

Jak przygotować ziemię pod trawnik?

Przygotowanie ziemi pod trawnik wymaga wykonania kilku zabiegów agrotechnicznych. Podłoże pod trawnik powinno być oczyszczone z wszelkich kamieni i roślin oraz odpowiednio wyrównane. Ważne jest również odpowiednio przygotowana ziemia. Trawa lubi glebę półprzepuszczalną i próchniczną. Dlatego poniższe zabiegi są potrzebne, aby nasza murawa pięknie rosła, zagęszczała i się rozwijała.

Prace ziemne

Na terenie, na którym zaplanowaliśmy nasz trawnik, najpierw musimy wykonać wszelkie prace ziemne. Wszystkie podziemne instalacje i wykopy pod kable elektryczne, wodne oraz drenaż wykonujemy na samym początku. Wtedy po założeniu trawnika nie będziemy musieli niepotrzebnie przekopywać działkę i usuwać już istniejącą trawę. Na tym etapie możemy również założyć system automatycznego nawadniania trawnika. Na głębokości ok. 10 cm układa się siatkę przeciw kretom. To też dobry moment na wkopanie obrzeży trawnika np. specjalnych taśm z PCV lub krawężników betonowych. Wszystkie ścieżki w ogrodzie również powinny być wykonane na tym etapie robót.

Oczyszczanie terenu

Przed założeniem trawnika musimy dokładnie wysprzątać teren. Oczyścić go z kamieni, pozostałości budowlanych, śmieci, a także odchwaścić. Odchwaszczanie to jest dość żmudny proces, ponieważ trzeba usunąć z przyszłego trawnika wszelkie rośliny wraz z ich korzeniami. W innym wypadku nasza trawa będzie się źle rozwijała, a jej wzrost będzie zakłócony przez kamienie, gruz oraz chwasty. Jeżeli jest to konieczne, to należy dowieść ziemię i wyrównać teren.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Po oczyszczeniu terenu należy glebę przekopać na głębokość szpadla. Można do zrobić łopata przy niewielkim trawniku lub użyć glebogryzarki. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do glebogryzarek spalinowych takie jak kultywator. Ziemię przekopujemy na głębokość około 10 cm.  Po przekopaniu warto oczyścić jeszcze teren z kamieni, gruzu, korzeni i zbędnych roślin, które mogły się pojawić po przekopie. Kłącza i korzenie roślin nie przebijamy szpadlem, bo to nic nie da. Chwasty potrafią się zregenerować nawet z fragmentu korzenia. Dlatego najlepiej użyć do tego wideł amerykańskich, które pozwolą w całości je wyciągnąć z ziemi.  Grudki ziemi rozbijamy szpadlem i wyrównujemy teren grabiami lub specjalnym ciężkim walcem. Na tym etapie warto dla pewności użyć środka chwastobójczego, aby mieć pewność, że nic nam nowego na tym terenie nie wyrośnie. Tak pozostawiamy na ok. 3 tygodnie.

  Jak i kiedy sadzić porzeczkę? Sadzenie czarnej i czerwonej porzeczki

ziemia pod trawnik

Odchwaszczanie ziemi

Na to są dwie metody. Jedna metoda dość długa, bo może nam zająć nawet ok. sześciu tygodni. Kiedy mamy przekopany i wyrównany teren oraz usunęliśmy z niego korzenie, to zawsze może się zdarzyć, że coś przeoczyliśmy. Często podczas przekopywania i oczyszczania terenu również nawozimy dodatkowo ziemię, która może posiadać nasiona różnych chwastów. Dlatego warto przez ten czas przyglądać się podłożu i ewentualne wyrastające chwasty usuwać. Ten sposób odchwaszczania podłoża jest bardziej ekologiczny. Co prawda ten zabieg trzeba w ciągu tego okresu przeprowadzać kilkakrotnie, co w dużej mierze wydaje się żmudnym procesem i wymaga dużej staranności i dokładności.

Dla tych, co nie mają cierpliwości, aby czekać, można użyć środków chwastobójczych. Oprysk należy zrobić w bezwietrzny i suchy dzień. Nie robimy oprysków po opadach deszczu, ani tuż przed deszczem. Środek chwastobójczy musi wniknąć w ziemię. Ta metoda daje nam większą pewność, że nie wyrośnie nam nic na terenie zaplanowanym pod trawnik, ale środki chemiczne na chwasty nie są obojętne dla środowiska. Przy opryskach należy zachować wszelkie środki ostrożności i po oprysku nie wykonywać żadnych prac ogrodniczych przez przynajmniej 3-4 tygodni.

Przygotowanie gleby pod trawnik

Torf pod trawnik to dobry sposób na zagęszczenie dość piaszczystego podłoża. Jeżeli nasze podłoże jest dość gliniaste, to warto dodać do niego piasku, żeby je rozluźnić. W ten sposób piaszczystą ziemię mieszamy z dotychczasowym podłożem i grabimy po całości. Na tym etapie warto zbadać pH ziemi. Trawa lubi ziemię lekko kwaśną w zakresie pH 5,5- 6,5. Jeżeli ziemia jest zbyt kwaśna, to należy wykonać zabieg wapnowania. Odczyn gleby mierzymy pH-metrem.

Jeżeli ziemia nie jest dość żyzna, to można użyć kompostu lub rozłożyć obornik. W sprzedaży jest specjalne podłoże do trawników na bazie odkwaszonego torfu. Jeżeli pH gleby jest zbyt wysokie, można na tym etapie dać kwaśnego torfu, aby ją zakwasić. W ten sposób zmienimy strukturę ziemi i jednocześnie otrzymamy odpowiedni odczyn ziemi pod trawę. Tak wykonany teren znowu pozostawiamy na kilka tygodni (ok. 3-4 tygodnie).

  Rosiczka w domu - różnorodność gatunków, pielęgnacja i miejsca zakupu

Na gliniaste jak i piaszczyste gleby idealny jest kompost lub obornik, ponieważ materia organiczna rozluźni glebę gliniastą, a piaszczystą uczyni bardziej zwięzłą. Poprawi zatrzymanie wody oraz stworzy idealne warunki dla rozwoju systemu korzeniowego. Ponadto naturalne nawozy są doskonałym środowiskiem dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu naszej trawy. Obornik najlepiej rozsypywać jesienią,  roku poprzedzającego założenie trawy. Żyzna warstwa pod trawnik powinna mieć wysokość ok. 10- 15 cm.

ziemia pod trawnik przed domem

Zmiana odczynu gleby

Dla poprawienia odczynu gleby warto wykonać zabieg wapnowania lub zakwaszania. Przy wapnowaniu wierzchnią warstwę gleby  mieszamy z kredą, wapnem węglowym lub dolomitem. Gdy odczyn gleby jest pH 7.0-8.0, to należy ją zakwasić np. siarczanem amonowym lub wymieszać z kwaśnym torfem.

Nawożenie

Po około tygodniu można nawieść ziemię nawozem do trawników, wzbogaconym azotem lub fosforem.  Jeżeli przygotowujemy teren pod trawę jesienią, to warto użyć nawozów jesiennych, bogatych w fosfor i potas.

Wyrównywanie podłoża

Ostatnim etapem przed sianiem jest wyrównywanie podłoża. Jak wyrównać ziemie pod trawnik ? Otóż usuwamy wszelkiego rodzaju grudy i zagłębienia, a także wyższe miejsca i pofałdowania. Teren może mieć niewielki spadek do 3%. Całość z grubsza wyrównujemy grabiami, tworząc jednolitą równą powierzchnię. Powierzchnia trawnika powinna być na wysokości np. ścieżki lub chodnika. Może być ewentualnie wyższa. Gdy jest za niska, warto dodatkowo nawieść ziemi. Jeżeli nasz trawnik jest duży, to do wyrównywania można użyć specjalnego  walca. Można też udeptywać ziemię, ale ta metoda jest dobra przy małym trawniku. Tak przygotowane podłoże pozostawiamy na tydzień czasu.

Przygotowanie pod wysianie

W dniu wysiania, a najlepiej wybrać bezwietrzny, ciepły i wilgotny dzień, należy wierzchnią warstwę gleby nieco wzruszyć grabiami. W ten sposób ziarenka trawy będą mogły być przykryte. Przed wysianiem warto podlać teren zraszaczem. Ziemia pod trawę powinna być wilgotna, niezależnie czy będziemy ją układać z rolki, czy wysiewać z nasion.

  Jak dbać o kosę spalinową aby służyła jak najdłużej?

Kiedy przygotowywać podłoże pod trawnik?

Najlepszym momentem jest wiosna, ale i też jesień. Jesienią możemy przygotować podłoże pod trawę na przyszły rok i wysiewać nasiona na wiosnę, gdy temperatury na zewnątrz będą około 10 st. C, czyli gdzieś w kwietniu.

Gdy decydujemy się na założenie trawnika wiosną, to prace można zacząć, jak już minął mrozy. Najczęściej prace agrotechniczne możemy rozpoczynać pod koniec lutego lub na początku marca. To przyśpieszy tempo zakładania trawnika, ponieważ podłoże będzie już gotowe do wysiewu na przełomie kwietnia i maja.

Jeżeli planujemy położyć trawę z rolki, to trawnik możemy zakładać praktycznie przez cały okres wegetatywny, czyli od wiosny do jesieni. Przy tym należy pamiętać, że trawa z rolki potrzebuje takiego samego przygotowania podłoża, jak w przypadku trawnika do wysiewu. Pamiętajmy również o obfitym i regularnym podlewaniu naszego trawnika, szczególnie jak jest on w fazie wzrostu i ukorzeniania się w gruncie.