Jak wyczyścić płytę indukcyjną? 10 sposobów na czyszczenie płyty indukcyjnej

Płyta indukcyjna wymaga nieco innego traktowania, niż typowa kuchenka gazowa. Generalnie ten rodzaj kuchenek jest wykonany ze specjalnego szkła, do którego nie możemy stosować środków, które mogłyby uszkodzić jego lśniąca powierzchnię. Zatem w tym wypadku czyszczenie płyty indukcyjnej wymaga zastosowania materiałów miękkich, takich jak gąbka lub szmatka.

Jak czyścić płytę indukcyjną ? Najważniejsze zasady

 1. Płytę indukcyjną najlepiej myć po każdym gotowaniu. Oczywiście za czyszczenie płyty indukcyjnej zabieramy się wtedy, gdy ona całkowicie wystygnie.
 2. Do czyszczenia płyty indukcyjnej wykorzystujemy gąbkę (miękka strona) oraz ściereczki np. z mikrofibry.
 3. Do polerowania umytej kuchenki możemy użyć ręczników papierowych, ale tych z miękką fakturą. Nie używamy ręczników z szorstkiego papieru.
 4. Przy usuwaniu trudniejszych zabrudzeń stosujemy skrobak do kuchenek indukcyjnych.

Czyszczenie płyty indukcyjnej krok po kroku

 1. Po przyrządzonym obiedzie, kiedy to wszystkie garnki zestawiliśmy z kuchenki, to czekamy, aż ona wystygnie. Płytę indukcyjną czyścimy wtedy, gdy wszystkie powierzchnie grzewcze są już wolne od ciepła szczątkowego.
 2. Kiedy nasza kuchenka jest już zimna, to możemy rozpocząć jej mycie. Czyszczenie płyty indukcyjnej zaczynam od włączenia blokady na kuchence. Ta  opcja pozwala na czasowe zablokowanie wszystkich przycisków, aby podczas mycia, przypadkowo nie uruchomić kuchenki.
 3. Następnie bierzemy gąbkę lub ściereczkę oraz płyn do naczyń. Wycieramy kuchenkę wilgotną szmatką z odrobiną płynu do naczyń lub mydła.
 4. Mocne, przypalone i tłuste zabrudzenia usuwamy skrobakiem do kuchenek ceramicznych.  Na wyschnięte i trudne do usunięcia plamy, dobrze jest położyć na kilka minut gąbkę, nasączoną roztworem wody z octem.  Czynność powtarzać kilkakrotnie, przy tym nie używać siły.
 5. Na koniec wycieramy kuchenkę do sucha i polerujemy.
  Jak usunąć plamy z czekolady? Usuwamy czekoladę z kanapy, ubrań i tapicerki

Czym czyścić płytę indukcyjną?

W sklepach z chemią dla gospodarstwa domowego bądź w drogeriach dostaniemy szereg środków do czyszczenia płyt indukcyjnych. Z brudną płytą indukcyjną dobrze poradzi sobie również płyn do naczyń, mydło w płynie lub ocet.

Jak wyczyścić kuchenkę sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona doskonale poradzi sobie z mocnymi i przypalonymi zabrudzeniami na indukcji. Zatem najpierw kuchenkę wstępnie myjemy wodą i mydłem lub płynem do naczyń. Następnie przygotowujemy papkę z sody i wody, tak aby stworzyły gęstą masę. Pokryj nią całą płytę i pozostaw na ok. 20 minut. Wytrzyj rozmiękłe zabrudzenia i usuń bez szorowania.

Czyszczenie płyty indukcyjnej octem

Ocet jest świetnym środkiem czyszczącym i dezynfekującym również kuchenki indukcyjne. Najpierw wstępnie wyczyść płytę sodą. Następnie spryskaj ją octem. Pozostaw tak na 10 do 15 sekund. Wytrzyj do sucha. Wykonuj ta czynność regularnie, a usuwanie brudu nie będzie żadną trudnością.

Czyszczenie płyty indukcyjnej octem i sodą

Czysta i lśniąca powierzchnię naszej płyty indukcyjnej zapewnią nam ocet i soda. Jak zatem prawidłowo wyczyścić kuchenkę  tymi środkami.

 1. Spryskaj płytę indukcyjną octem oraz przetrzyj delikatnie szmatką, aby usunąć zanieczyszczenia i odtłuścić powierzchnię.
 2. Posypujemy płytę indukcyjną sodą oczyszczoną. W ten sposób usuniemy brud, bez zarysowania szklanej powierzchni.
 3. Przecieramy płytę nawilżoną szmatką. W tym celu zamaczamy szmatkę lub stary ręcznik w wodzie i przykrywamy płytę na ok. 15 minut. Zwilżony brud łatwo odchodzi od powierzchni.
 4. Po 15 minutach delikatnie szorujemy  wilgotnym ręcznikiem lub szmatką powierzchnię płyty. Wypłucz ręcznik lub szmatkę i czynność powtarzaj, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu.
 5. Gdy pewne zabrudzenia nie chcą odejść, to jak płyta jest jeszcze wilgotna, użyj skrobaka. Pamiętaj, aby zachować ostrożność, bo skrobaki do płyt indukcyjnych mają ostre krawędzie.
 6. Wypoleruj płytę indukcyjną octem i wilgotną szmatką. Na koniec przetrzyj suchym ręcznikiem papierowym.
  Czym czyścić ekran telewizora? Skuteczne i praktyczne metody

Czyszczenie płyty indukcyjnej specjalnymi środkami

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy całą gamę specjalistycznych preparatów do czyszczenia płyt ceramicznych. Mają one postać kremu (mleczka) lub sprayu. Na ogół sam producent danej kuchenki, zaleca stosowanie pewnych preparatów. Możemy też zasięgnąć opinii innych użytkowników na temat, jakie są dobre środki czyszczące do kuchenek indukcyjnych i co warto kupić, zanim wybierzemy ten konkretny.

Pamiętajmy jednak, że myjąc kuchenkę indukcyjną specjalistycznym preparatem, należy ją jeszcze przetrzeć ręcznikiem papierowym, aby wyglądała jak nowa.

Jak usunąć plamy na płycie indukcyjnej?

Delikatne i niewielkie plamy lub pozostałości jedzenia sprzątaj na bieżąco, po zakończeniu gotowania. Zaczekaj, aż płyta przestygnie. Smugi i plamy na powierzchni indukcji wyczyścisz płynem do szyb. Wystarczy spryskać powierzchnię i delikatnie przetrzeć ręcznikiem papierowym. Wypoleruj, aby nie pozostawić smug i gotowe.

Jak wyczyścić płytę z przypalonego tłuszczu?

W tym wypadku pomoże nam soda i cytryna. Cytryna ma naturalne właściwości usuwające tłuszcz, zaś soda działa antybakteryjnie. Aby osiągnąć zamierzony efekt, łączymy je razem.

Rozprowadź garść sody oczyszczonej na powierzchni płyty. Następnie przetrzyj jej powierzchnię plasterkiem cytryny. Wytrzyj wszystko wilgotną szmatką, aby usunąć resztki sody oczyszczonej i miąższu z cytryny

Domowe sposoby na czyszczenie płyty indukcyjnej

Czy do czyszczenia płyty indukcyjnej musimy zaraz używać specjalnych środków, dedykowanych do kuchenek ceramicznych? Otóż nie. W domu pod ręką mamy produkty, które doskonale zastąpią wyspecjalizowane preparaty czyszczące. Zobacz, jak można wyczyścić kuchenkę indukcyjną za pomocą domowych sposobów.