Wrzosy w doniczce - jak pielęgnować je w domu? Wymagania wrzosów

Wrzos to symbol jesieni, kiedy zakwitają, to jest znak, że lato dobiega końca. Niemniej jednak swoim pięknym wyglądem i kwiatostanem mogą nam umilić tę jesienną porę. Wrzos kwitnie przez kilka tygodni, dlatego długo będą piękną dekoracją naszego domu. Oczywiście gdy o nie odpowiednio zadbamy. Zobacz jak pielęgnować wrzosy w donice w naszych domach.

Wrzosy to rośliny zimozielone, niskie krzaki, które doskonale zdobią ogródkowe grządki i doniczki. Wyróżniamy wiele odmian wrzosów. Mamy kolory: cytrynowe, białe, pomarańczowe, szare i te najbardziej popularne w odcieniach bordo i fioletu. Ze względu na różnobarwność odmian, są obecnie bardzo atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Niekiedy przy pierwszych mrozach zmieniają barwę na intensywnie rudą, brązową, bądź czerwoną. Na wiosnę znowu powracają do swoich pierwotnych barw. Rozwijają się od sierpnia do listopada i swoim osobistym urokiem przyciągają pszczoły i inne owady.

Czy wrzosy można trzymać w domu?

Wrzosy w doniczce można trzymać w mieszkaniu, jak i na balkonach, czy tarasach. Wrzosy w domu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, gdyż zaniedbane tracą swój piękny wygląd. Zatem, aby nasze wrzosy cieszyły nasze oko przez dłuższy czas, należy najpierw wybrać odpowiednie egzemplarze.

Wrzosy w domu - jak o nie zadbać?

Te dość popularne w naszym kraju kwiaty nadają się do uprawy doniczkowej, o ile zapewnimy im odpowiednie warunki. Wtedy będą nam kwitły nieprzerwanie. Warto przy tym wybrać odpowiednie odmiany do doniczek. Do uprawy w domu (w doniczkach) nadają się odmiany o wzniesionym pokroju i intensywnej barwie.

To, co na początku wysuwa się na pierwszy plan w uprawie tych kwiatów, to wybór odpowiedniego gatunku i zakup od sprawdzonego dostawcy. Wrzosy doniczkowe najlepiej kupować w specjalistycznej szkółce lub u sprawdzonego hodowcy kwiatów i roślin. Wtedy mamy pewność, że uzyskamy zdrowe i dorodne rośliny.

Wrzosy zakupione w markecie lub u nieznanego dostawcy mogą być przesuszone, a tym samym osłabione i chore. Z tego też względu po krótkim czasie tracą ładny wygląd. Dlatego jeżeli chcemy cieszyć się urodą wrzośców przez całą jesień, potrzebujemy zapewnić im ciche i słoneczne miejsce. Przy tym ważna jest również odpowiednia doniczka i podłoże.

  Kompost z trawy - jak zrobić dobry kompost i do czego go użyć?

Jak pielęgnować wrzosy?

W sklepie na ogół kwiaty są przechowywane w małych doniczkach i zaraz po przywiezieniu ich do domu, należy je przesadzić w większe (docelowe doniczki) i zadbać o odpowiednie podłoże.

Jak sadzić wrzosy w doniczce?

Wrzos lubi kwaśne podłoże, które jest przepuszczalne, lekkie i niezbyt żyzne. Odczyn kwasowości gleby pH 3,5-4,5. W sklepie ogrodniczym dostaniemy odpowiednią mieszankę ziemi do roślin kwasolubnych, która jest na bazie kwaśnego torfu.

Wrzosy w mieszkaniu są bardzo wrażliwe na zalanie. Dlatego wybieramy doniczki w odpływem wody. Dno wykładamy warstwą drenażu, czyli keramzytem. Dopiero wtedy sypiemy właściwe podłoże i przesadzamy rośliny w nowe miejsce. Po posadzeniu wrzośce warto wyściółkować sosnową korą, która ograniczy parowanie wody oraz szybkie wysychanie ziemi.

Gdzie postawić wrzosy w domu?

Te kwiaty lubią świeże powietrze, z tego też względu czują się dobrze na balkonie, czy tarasie. Niemniej jednak możemy wstawić je również do mieszkania. Wrzosy w mieszkaniu hodujemy w miejscu bardzo widnym, słonecznym i oddalonym od źródła ciepła. Warto też zadbać o dobry przepływ powietrza.

Niemniej jednak hodowla tych kwiatów w mieszkaniu to nie jest dobry pomysł, ponieważ najlepiej czują się one na dworze. Zatem wrzosy w doniczce pięknie będą nam kwitły, ale na tarasie lub balkonie.

Jednak możemy dłużej cieszyć się kwiatami wrzosów, wstawiając je do wazonu. Innym sposobem na domową dekorację z wrzosów są suche bukiety z tych kwiatów. Te rośliny doskonale nadają się do suszenia i długo zachowują swoje walory estetyczne.

Suszone bukiety można uzyskać, ścinając ich kwiatostany i wiążąc je w niewielkie pęczki. Następnie podwieszamy je do góry, łodygami do sufitu w suchym, ciepłym, przewiewnym i zacienionym miejscu.

Jak często podlewamy wrzosy?

Wrzośce lubią systematyczne nawadnianie. Zatem podlewamy je regularnie i umiarkowanie. Sprawdzamy, czy podłoże nie przeschło. Dobrze utrzymane rośliny powinny mieć zawsze ziemię w doniczce lekko wilgotną.

  Jaką trawę wybrać do ogrodu? Najlepsze mieszanki traw

Uwaga: W trakcie podlewania zwróćmy szczególną uwagę na łodygi wrzosów. Nie można ich moczyć, ponieważ na wilgotnej łodydze szybko rozwijają się choroby grzybowe.

Wrzosy a przesądy

Te romantyczne kwiaty, owiane są ponurymi przesądami. Generalnie wiele osób twierdzi, że przynoszą w domu pecha oraz sprowadzają nieszczęścia i choroby. W naszej polskiej tradycji wrzos kojarzony jest z umieraniem i pogrzebem. Dlatego często są ozdobą cmentarzy. Chyba dlatego, że jest to kwiat jesieni, podobnie jak chryzantema. A jesień na ogół kojarzy nam się z przemijaniem i śmiercią, czyli ze świętem zmarłych.

Niemniej jednak to kwestia podejścia do tych kwiatów. W mrocznych przesądach pewien udział mają przekazy w formie literatury epoki romantyzmu, czy filmu. Angielskie wrzosowiska na ogół kojarzone są z tajemniczością, magią i swego rodzaju ponurymi i przygnębiającymi zdarzeniami. To, co najbardziej się kojarzy w literaturze angielskiej z ponurymi łąkami wrzosów, to książki kryminalne Artura Conan Doyle, gdzie na wrzosowiskach ginęli ludzie w tajemniczych okolicznościach. Dlatego te piękne i romantyczne łany różnobarwnych odmian kwiatów kojarzone są z tragedią i smutkiem.

Rzeczywiście te kwiaty są symbolem jesieni, czyli pory roku niezbyt lubianej przez większość z nas. Przy czym w naszym kraju odbieranej jako czas smutku, umierania i przemijania. Z tego też względu wrzos symbolizuje nostalgię i tęsknotę za minionymi latami, a może ciepłym słońcem i wakacjami ?

Zła opinia o wrzosach w kulturze europejskiej (bo nie tylko w naszej) nie ma racjonalnego uzasadnienia. W symbolice naszych pra przodków rośliny te były uważane za chroniące przed chorobami, dające moc, miłość i spokój. Zatem całkiem niedawno przypięto im łatkę kwiatów przynoszących nieszczęście i zło do naszego domu, a nawet śmierć.

W Szkocji w dawnych czasach wrzos był obowiązkowym elementem ślubnych wiązanek i wianków. Na ślubnych kobiercach symbolizował trwałość związku małżeńskiego.

Co ciekawe w dawnej medycynie ludowej, nawet na ziemiach polskich, wrzosy stosowane były, jako remedium wspomagające leczenie chorób układu moczowego. Z tych kwiatów przygotowywano preparaty o działaniu uspakajającym oraz leczących bezsenność.

Wrzos mieszano również z piwem i w ten sposób tworzono trunek, który miał niebywałe właściwości lecznicze, a przy tym wyborny smak.

  Jak zasadzić i wyhodować ananasa? Poradnik hodowli ananasa krok po kroku

Wrzosy w naszym ogrodzie

W ogrodzie wrzosy można z powodzeniem uprawiać, jako element dekoracji naszych grządek, czy tworzyć specjalne klomby wrzosów, dobierając je w ciekawe aranżacje kolorystyczne. Na zewnątrz te rośliny kwitną od wiosny do października. Wymagają lekkiej i kwaśnej ziemi oraz słonecznego stanowiska. Należy pamiętać, aby latem je obficie podlewać. Wiosną na przełomie marca i kwietnia należy je przycinać. Doniczkowe wersje na zimę chowamy do piwnicy.

Wrzosowe podsumowanie

Wrzosy to przepiękne i oryginalne kwiaty w otoczeniu naszego domu. Potrafią nadać naszemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru oraz klimatu rustykalnego i sielskiego wnętrza. Często stosowane są w dekoracjach, w wizerunkach i obrazach i malowidłach na ściany, meble, czy jako sztuczne i żywe dekoracje.

Niestety wrzos ma to do siebie, że jako żywa roślina trudno go utrzymać w domu. Woli być na zewnątrz. Niemniej jednak możemy je hodować w gruncie i w doniczkach na tarasach i balkonach.

Natomiast jako suszony element dekoracji doskonale komponuje się w mieszkaniu w klasycznych barwach popieli i bieli. Harmonizuje i ożywia całą aranżację, wprowadzając do domu klimat i ciepło ostatnich słonecznych dni. Wrzos podobnie jak lawenda jest obecnie dość docenianym elementem dekoracyjnym w aranżacji wnętrz. Jeżeli nie możemy mieć w domu żywych roślin, to sztuczne i ususzone kompozycje również doskonale wpiszą się w charakter naszego domu.