Seler naciowy - kiedy i jak go sadzić? Uprawa krok po kroku

W tej chwili panuje moda na spożywanie koktajli prozdrowotnych na bazie selera naciowego, docenianego właściwie od niedawna. Jest on niezwykle bogaty w liczne składniki odżywcze, które pozwalają na regenerację naszych narządów, szybszą przemianę materii, a przede wszystkim – opóźnianie procesów starzenia.  Warto poznać sposoby na to, jak sadzić seler naciowy, bo może, zachęceni stosowaniem go na co dzień, zdecydujecie się uprawiać tę roślinę w domowych warunkach? Znaczna większość zasobów selera naciowego, która trafia na półki sklepowe, uprawiana jest poza Polską, mimo że nasz klimat w żaden sposób nie jest dla tej rośliny szkodliwy. Może warto więc podjąć ryzyko i spróbować wyhodować dorodne okazy we własnym ogrodzie? Zachęcamy i trzymamy kciuki! Póki co – służymy poradami.

Jak sadzić selera naciowego?

Seler naciowy do udanej uprawy wymaga odpowiedniego klimatu wraz ze zdrową glebą. Jest rośliną nieco bardziej kapryśną od swojego korzeniowego odpowiednika. Do prawidłowego wzrostu niezbędna jest mu ziemia ciepła, ale też o odpowiednim poziomie wilgotności, pH w granicach najlepiej 6 – 7. Jak sadzić seler naciowy, by wyrósł soczysty i wysoki? Dobrze będzie pomijać gleby, które zostały na świeżo poddane procesom wapnowania. Do imponującego wzrostu seler naciowy potrzebuje regularnego podlewania, nie lubi suszy, brak wody w tym czasie może bardzo przyczynić się do jakości pozyskiwanych zbiorów, dlatego przy uprawie selera naciowego pamięć i skrupulatność to cechy mające ogromne znaczenie. Wszyscy, którym udało się wyhodować seler naciowy na przestrzeni ostatnich lat stwierdzają, że świetnym dla niego miejsce będzie rejon, gdzie wcześniej przez rok rozrzucony był obornik. Powinien być on odpowiednio dopasowaną mieszanką azotu, fosforu, potasu, magnezu i wapnia.

Jak sadzić seler naciowy i nawozić?

Stosowanie nawozu dla selera naciowego dobrze będzie rozłożyć w czasie, nie zużywamy od razu wszystkiego. Pewną część nawozu można użyć jesienią, nie wszystkie pierwiastki w danej porze roku wydobędą najlepsze właściwości. Azotu i potasu nie poleca się stosować w chłodniejszą porę roku, lepiej z ich użyciem zaczekać do marca i kwietnia. Jeśli chcemy sadzić seler naciowy i używać do niego nawozów na bazie azotu, musimy dawki tego pierwiastka stosować w sposób powolny i wyważony, proporcjonalnie do stopnia zapotrzebowania. Po raz ostatni seler naciowy z azotu powinien skorzystać w połowie czerwca, tuż przed wakacjami. Gdy na powierzchni łodyg i liści selera naciowego zauważymy charakterystyczne plamy – może być to oznaka, że roślinie brakuje magnezu. Wszystkim, którym zależy na zdobyciu rzetelnej wiedzy o tym, jak sadzić seler naciowy, polecamy odżywiać rośliny borem, dzięki czemu unikną pękania i przebarwień.

  Jakie rośliny doniczkowe warto mieć w domu?

swiezy seler naciowy

Jak sadzić seler naciowy w domu?

Dziś seler naciowy jest częstym składnikiem sałatek, koktajli i sosów, coraz trudniej wyobrazić sobie jego brak w polskiej kuchni, ponieważ zdaniem wielu dietetyków i specjalistów do spraw zdrowego żywienia jest prawdziwą bombą witaminową. Sok z selera naciowego polecany jest do wypijania na czczo każdego ranka. Zdaniem wielu specjalistów i osób, które spróbowały różnych kuracji zdrowotnych na jego bazie – pobudza lepiej, niż espresso. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasadzić seler naciowy w doniczce, która trafi potem na balkon lub na parapet. Leniwym zaproponować można gotowe rozsady, do kupienia w licznych sklepach ogrodniczych. Bardziej praktyczni, którzy chcą się nauczyć jak sadzić seler naciowy za pomocą posiadanych już warzyw, mogą odkrojony korzeń włożyć do wody. Już po kilku dniach da się zauważyć pierwsze oznaki małych listków. W wodzie korzeń selera przebywać może do kilku tygodni, potem przenosimy go do specjalnej doniczki. Dalej wzrastać już może na parapecie lub na balkonie – jeśli pogoda na zewnątrz jest sprzyjająca.

Kiedy, jak sadzić i przechowywać seler naciowy?

Po zbiorach seler naciowy najlepiej smakuje, gdy jest spożywany na świeżo. Najlepszą metodą na przechowywanie będzie zwykła lodówka. Przed włożeniem łodyg do lodówki powinniśmy dokładnie zabezpieczyć je folią spożywczą, aby ich intensywny aromat nie przeszedł na pozostałe potrawy przechowywane na tej samej półce. Najlepiej będzie włożyć łodygi selera do wybranej, dolnej szufladki na warzywa. Łodygi selera owijamy tak, aby folia matowa ochraniała roślinę od wewnątrz, a błyszcząca jej warstwa znajdowała się na zewnątrz. Żeby włókna selera miały stały dostęp do powietrza, wystarczy w folii zrobić maleńkie otworki. Dzięki temu seler nawet w lodówce na długi czas zachowa swoją naturalną świeżość. Będzie elastyczny i chrupiący, w sam raz na sałatkę lub inną przekąskę.

  Cięcie moreli - jak i kiedy to robić? Przycinanie krok po kroku

Kiedy sadzić seler naciowy?

W naszych warunkach seler naciowy uprawiany jest z rozsady, podobnie jak jego korzeniowy odpowiednik. Rozsadę przygotowuje się około 6 tygodni, ale niektóre gatunki wymagają nawet 10 tygodni pracy. Można sadzić sadzonki wraz z nadejściem przełomu kwietnia i maja, ale dla zwiększenia bezpieczeństwa konieczne będzie okrycie plantacji agrowłókniną. Przymrozki, niestety, lubią zaskoczyć także wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy. Pytacie, kiedy sadzić seler naciowy w polu lub na działce? Idealną porą będzie sama końcówka maja, kiedy o przymrozkach na dobre możemy już zapomnieć. Odpowiednio zbudowana sadzonka powinna mieć 4 lub 5 liści oraz dobrze zarysowany, solidny korzeń. Rozstaw selera naciowego na rabatach ustalamy sami, zwracając uwagę na planowaną gęstość uprawy, typ roślin oraz jaką wysokość plonów chcemy uzyskać. Jeśli warunki wzrostu będą dla selera korzystne, już w lipcu można zacząć cieszyć się plonem przeznaczonym na handel lub do użytku domowego. Standardowa odmiana selera naciowego ważyć może od 450 do 750 g, a mierzy najczęściej 30 – 35 cm. W niektórych typach selera naciowego ogonki z liśćmi rozwijają się tak intensywnie, że z trudem można pomieścić te rośliny w skrzynkach dostawczych.

seler naciowy na talerzu

Jak i kiedy sadzić seler naciowy różnych producentów?

Wiele firm oferuje zarówno nasiona selera jak i gotowe rozsady. Poszczególne sadzonki i nasiona różnią się między sobą wczesnością,  a także posiadanymi kolorami liści i łodyg. Ogonki liściowe mogą mieć barwę jasnej lub ciemnej zieleni, w niektórych przypadkach zauważa się także ciemnobrązowe zabarwienie. Najczęściej kupujemy sadzonki selera naciowego z ciemnozielonymi listkami, uznając przy tym nierzadko, że przy takich sadzonkach jest mniej pracy, niż przy jaśniejszych. To nieprawda. Bez względu na zabarwienie każda odmiana sadzonki selera naciowego wymaga takiego samego, odpowiedzialnego podejścia, by hodowla rośliny zakończyła się sukcesem. Seler nie wybija w pędy kwiatostanowe, co bardzo ułatwia wszelkie prace ogrodowe. Dobrze jest zwrócić uwagę na prawidłowy stopień wyrównania ogonków listkowych, a także stopniowo przybierającej masywności wzrastających łodyg.

  Przycinanie jeżyn - jak i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Jak sadzić i chronić seler naciowy?

Stosowanie chemicznych środków ochronnych dla rosnącego selera naciowego jest niezbędne, by cieszyć się dojrzałym i wolnym od chorób produktem roślinnym. W prawidłowej ochronie selera naciowego na czas wzrastania pomaga stosowanie środków zwalczających grzyby, bakterie i pasożyty, z dużą zawartością herbicydów. Aby seler naciowy nie chorował w miarę postępowania procesu wzrostu, dobrze będzie zaprawić nasiona przed wysiewami. Siewki niestety często narażone są na zgorzel. Inne choroby, które mogą zaatakować seler naciowy to m. in.: mączniak, zgnilizna twardzikowa, septorioza. W walce z tymi chorobami pomagają środki ochronne na bazie fungicydów. Gdy poznaliście już wszystkie niezbędne informacje na temat jak i kiedy sadzić seler naciowy, czas na szukanie odpowiedniej dla niego lokalizacji. Osoby prowadzące samotnie gospodarstwo domowe, mogą hodować go w doniczkach. Rodzinom polecamy ustronne miejsca w przydomowych ogrodach lub na działkach. Plantacje selera naciowego stają się coraz bardziej popularnym sposobem na biznes, bowiem moda na to warzywo sprawiła, że coraz więcej ludzi decyduje się na gruntowne zmiany żywieniowe.