Hortensja bukietowa - jak i kiedy sadzić? Sadzenie krok po kroku

Hortensje bukietowe to okazałe krzewy z wielkimi i pięknie wyeksponowanymi kwiatostanami. Hortensje niegdyś uważane były za kwiaty arystokratów. Obok wielu gatunków róż były chętnie uprawiane w dworskich i pałacowych ogrodach. Do dziś są one uważane, jako szlachetne krzewy i każda dystyngowana pani domu posiada w swoim ogrodzie krzew hortensji.

Hortensje są dość szeroko rozrośniętymi krzewami z dużymi liśćmi, które latem wzbogacają się o piękne i olbrzymie kwiatostany. Kwiatostany składają się z dobrze widocznych, barwnych kwiatów płonnych, wabiących owady oraz z drobniutkich kwiatów płodnych. Kwiaty płodne zaraz po zapyleniu zasychają, ale długo pozostają kwiaty płonne. Kwiatostany hortensji w miarę rozwoju zmieniają barwę, np. z zielonej na białą lub różową. Na ogół ścina się je we wrześniu i zasusza. W tej formie mogą przetrwać kilka lat.

Zaletą hortensji bukietowych jest to, że są odporne na mróz i można je z powodzeniem uprawiać w najchłodniejszych częściach Polski. Kwitnie na jednorocznych, wyrośniętych wiosną pędach. Ich gałązki skracamy wiosną.

Hortensja bukietowa - kiedy sadzić?

Hortensja bukietowa sadzenie jest możliwe w dwóch terminach. Pierwszy termin to przed rozwojem liści, czyli marzec i kwiecień. Natomiast drugim dogodnym terminem jest październik. Można też posadzić już kwitnące okazy, o ile będziemy je obficie podlewać, aby się przyjęły. Nie należy hortensji sadzić w trakcie dużych upałów, bo osłabnie.

Hortensja bukietowa - jak sadzić?

Hortensja bukietowa lubi ziemię bogatą w próchnicę, dość lekką i przepuszczalną, a przy tym żyzną. Ważnym aspektem jest odczyn gleby, który musi być lekko kwaśny w zakresie pH 4,5- 6,5.

Na ogół kupuje się worki z ziemią do hortensji i wsypuje się w dołki o dwukrotnie większej głębokości i szerokości niż bryła korzeniowa rośliny. Można też zakupić ziemię ogrodową i zmieszać ją z kwaśnym torfem. Po posadzeniu roślinę ściółkuje się warstwą kory o grubości ok. 10 cm. Dzięki temu korzeń zabezpieczony jest przez przemarzaniem oraz przed utratą wilgoci latem. Hortensję można przesadzać. Ale najlepiej robić to wczesną wiosną na początku kwietnia, jeszcze przed kwitnieniem.

  Nawożenie fasolki szparagowej - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

hortensje bukietowe

Sadzenie hortensji krok po kroku

Wykopujemy dołek dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa. Na dnie dołka wsypujemy podłoże dla roślin kwasolubnych lub mieszankę ziemi z kwaśnym torfem i kompost.

Hortensję sadzimy na tej samej głębokości, na której była posadzona w donicy transportowej.

Sadzonkę wyciągamy z doniczki i lekko rozbijamy bryłę ziemi. Uszkodzone lub zbyt długie korzenie, możemy skrócić, używając do tego ostrego sekatora. Przycinając korzenie, pobudzamy je do intensywnego wzrostu.

Na koniec zakopujemy bryłę korzeniową i tworzymy wokół hortensji tzw. nieckę, aby w tym miejscu dłużej utrzymywała się woda. Posadzoną hortensję obficie podlewamy i ściółkujemy.  Warstwa ściółki utrzymuje wilgoć i wyższą temperaturę wokół bryły korzeniowej. Przy okazji nie rozwijają się też chwasty.

Hortensja bukietowa - jak gęsto sadzić?

Przed posadzeniem hortensji należy miejsce sadzenia odchwaścić. W tym celu stanowisko przekopujemy i starannie usuwamy wieloletnie chwasty, których korzenie głęboko sięgają. Warto wiedzieć, że hortensja lub ziemię napowietrzoną i rozpulchnioną.

Hortensja bukietowa sadzenie odległość- Odmiany karłowate sadzimy co pół metra, czyli 50 × 50 cm. Natomiast odmiany wysokie sadzimy co metr, czyli 100 × 120 cm.

Odmiany pnące powinny znajdować się mniej więcej 30 cm od muru.

hortensje w bukiecie

Hortensja bukietowa vanille fraise -  jak i kiedy sadzić?

Tę odmianę najlepiej sadzić wiosną lub wczesną jesienią, kiedy jest wilgotne podłoże. Wtedy sadzonki idealnie się przyjmują. Sadzonki ukorzenione w donicach można sadzić przez cały rok. Niemniej jednak wymagają regularnego i obfitego podlewania, szczególnie latem.

Hortensja bukietowa vanille fraise to krzew dorastający do dwóch metrów. Jego kwiatostany są charakterystyczne stożkowe, bardzo duże, dorastające do 30 cm wysokości, a nawet więcej. Kolor kwiatostanów zmienia się w zależności od fazy kwitnienia, przechodzą od białego koloru poprzez różowy do czerwonego w odcieniu truskawki.

Tę odmianę możemy sadzić wiosną w kwietniu lub maju, albo późnym latem sierpień lub wrzesień. Stanowisko słoneczne lub lekki półcień. Ta odmiana lub glebę żyzną, próchniczną i lekko wilgotną. Odczyn gleby lekko kwaśny między pH 4,5-6. Podlewa się ją umiarkowanie. Nawozi się ją 2-3 razy w sezonie wegetatywnym, czyli w maju, czerwcu i ewentualnie w lipcu.

  Jak uratować storczyka? Praktyczny poradnik ratowania storczyka

Vanilla Fraise jest sporym krzewem, dlatego wymaga sporo miejsca, sadzenie od 1 do 1,2 metra. Pojedyncze egzemplarze warto sadzić na wyeksponowanych miejscach, na dużych rabatach, może również stanowić tło dla innych roślin. Warto też sadzić ją w formie kwitnących żywopłotów, kwiaty można ciąć do wazonu.

Hortensja bukietowa silver dolar - sadzenie. Kiedy i jak?

Odmiana Silver dolar nadaje się do sadzenia w ogrodach mieszanych, a także orientalnych. Można ją sadzić w donicach. Dorasta do ok. 1,8 metra wysokości i 1,5 metra szerokości. Sprawdza się jako soliter np. tło dla iglaków. Wymaga sporo przestrzeni dla swobodnego rozwoju. Kwiatostany o stożkowatym kształcie  pełne białych kwiatów, które z czasem stają się różowe. Liście ciemnozielone, jesienią przybierają kolor czerwony.

Preferuje glebę lekko kwaśną, żyzną, lekką i przepuszczalną. Podłoże powinno zawierać sporo wilgoci, szczególnie w trakcie kwitnienia. Stanowisko słoneczne lub lekko zacienione.

Hortensję silver dolar sadzi się wiosną w kwietniu lub wczesną jesienią wrzesień, lub październik.

Hortensja bukietowa polar bear - jak i kiedy sadzić?

Odmiana polar bear to szeroko rozrastający się krzew, osiągający wysokość do dwóch metrów. Na sztywnych pędach rosną ciemnozielone liście, które są szorstkie i owłosione obustronnie. Posiada ciekawe płonne kwiaty, które są ujęte w kwiatostany o kształcie stożkowatym. Kwiaty wybarwiają się na początku od koloru żółto- zielonego, po śnieżnobiały do różowego pod koniec kwitnienia. Kwitnie od sierpnia do października. Ciężkie wiechy kwiatów mogą osiągnąć do 40 cm długości.

Sadzonki hortensji polar bear sadzimy w rozstawie co 1,5 metra. Stanowisko lekko zacienione lub słoneczne. Lubi gleby próchniczne, wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne o odczynie pH 5,5. Odmianę polar bear możemy sadzić przez cały okres wegetatywny, ale najbardziej zalecane jest sadzenie hortensji od kwietnia do sierpnia.

  Kiedy i jak sadzić warzywa? Sadzenie warzyw w różnych miejscach

Przed sadzeniem hortensji należy glebę odchwaścić i wykonać odpowiednio duży dołek, aby cała masa korzeniowa miała swobodne miejsce. Przed sadzeniem mieszamy ziemię z kwaśnym torfem w stosunku 1:1. Dokładnie wypełniamy miejsce wokół korzenia. Po posadzeniu wokół rośliny ściółkujemy np. z igliwia lub kory sosnowej. Sadzenie rośliny kończy się obfitym podlewaniem. Bryła korzeniowa powinna być porządnie zakryta. Gdy woda wypłucze część ziemi i odsłoni korzeń, to należy uzupełnić podłoże.

hortensje w szklarni

Pielęgnacja hortensji - jak to robić?

W pierwszym roku, a nawet zimą, gdy nie ma śniegu i mrozu, hortensję podlewamy tak, aby miała wiecznie lekko wilgotne podłoże. Nie należy używać wody twardej i bogatej w wapń. Latem w czasie upałów najlepiej podlewać rano i unikać zmoczenia liści i kwiatostanów.

Najlepiej nawozić specjalnym nawozem do hortensji i wykonujemy ten zabieg 2-3 razy w roku. Nawozimy ją od wiosny do sierpnia. Zamiast nawozu specjalistycznego, można użyć nawozu do roślin kwasolubnych z dużą zawartością żelaza i magnezu.

Po sierpniu nie nawozimy już tych roślin, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. W sierpniu możemy zastosować nawóz jesienny do roślin kwasolubnych dla wzmocnienia przed zimą.

Hortensję bukietową przycinamy na wiosnę.  Najlepiej ciąć wczesną wiosną, zanim roślina się zazieleni. Młodym roślinom skracamy pędy nad 2-3 pąkiem od dołu, dzięki temu szybciej się zagęszczają. Starsze osobniki skracamy pędy o 1/3 długości.

Wczesną wiosną wycinamy również wszystkie suche, słabe i cienkie gałązki u samej podstawy krzewu. Pozostałe gałęzie skracamy o 1/3.

Odmładzanie hortensji polega na wycinaniu większości najstarszych pędów i pozostawieniu kilku młodych i silnych, które skracamy o 1/3 długości. Hortensja kwitnie na pędach jednorocznych, z tego też względu co parę lat warto ją odmładzać, aby nadal pięknie kwitła.