Nawożenie hortensji - czym i kiedy to robić? Poradnik krok po kroku

Hortensje to niezwykle popularne w naszym kraju rośliny ozdobne, które występują w różnych odmianach i kolorach. Ich piękne, wielkie kwiatostany stanowią niecodzienną dekorację ogrodu i przykuwają wzrok. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na ich uprawę w swoich ogrodach. Aby jednak hortensje mogły prezentować się doskonale wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Chodzi tu nie tylko o przycinanie czy podlewanie ale również nawożenie, które jest niezbędnym elementem troski o te urocze krzewy. Kiedy nawozić hortensje i w jaki sposób to robić? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Kiedy nawozić hortensje?

Nawożenie hortensji jest niezwykle ważnym aspektem uprawy tych roślin, który wpływa na ich ogólną kondycję, odporność na choroby i szkodniki a nawet na wybarwienie kwiatów. Hortensje, które rosną w lekko kwaśnym środowisku i mają dostatecznie dużo składników mineralnych takich jak azot czy potas mają mocno zielone, zdrowe liście oraz piękne, intensywnie kolorowe kwiaty. Kiedy jednak nawozić hortensje by uzyskać taki efekt? Nawożenie hortensji zaczynamy od przełomu mara i kwietnia. Powinno się je powtarzać aż do końca sierpnia. Dzięki temu krzewy hortensji będą rozwijały się zdrowo i pięknie kwitły przez cały sezon. 

Czym nawozić hortensje?

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą hortensji zastanawia się jakich nawozów używać. W dzisiejszych czasach mamy sporo możliwości. Przede wszystkim dobrze sprawdzą się nawozy ekologiczne, naturalne. Nawożenie hortensji obornikiem może przynieść bardzo dobre efekty. Pamiętajmy jednak, że musi być to obornik, który był kompostowany przez co najmniej kilka miesięcy, w przeciwnym razie będzie zbyt agresywny i może poparzyć korzenie roślin. Jeśli nie jesteśmy w stanie przekompostować go możemy zdecydować się na nawożenie hortensji obornikiem granulowanym, który ma już odpowiednie proporcje składników mineralnych, nie szkodzących roślinie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także organiczny kompost lub biohummus, czyli płynny nawóz z odchodów dżdżownic. 

  Jak i kiedy przycinać tuje? Sprawdź kompletny poradnik!

Na rynku znajdziemy także nawozy mineralne - zarówno uniwersalne, jak i te, które stworzone zostały z myślą o hortensjach i dzięki kwaśnemu pH pozytywnie wpływają na intensywność kolorów kwiatów. Pamiętajmy, żeby unikać mieszanek, których skład to przede wszystkim azot. Azot jest bowiem odpowiedzialny za mocny rozrost zielonych części rośliny, nie pomoże nam jednak w osiągnięciu bujnych kwiatostanów. Z tego właśnie powodu nawożenie hortensji siarczanem amonu nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Jak nawozić hortensje?

Mówiąc o nawożeniu hortensji nie sposób nie wspomnieć o tym jak należy to robić. Sposób nawożenia hortensji powinien być uzależniony od rodzaju nawozu, który wybieramy. Jeśli nawozimy rośliny kompostem lub obornikiem, możemy wymieszać go z ziemią jeszcze przed posadzeniem hortensji. W kolejnych latach podsypujemy nim roślinę, lub delikatnie mieszamy kompost z zewnętrzną warstwą gleby tak, by nie uszkodzić korzeni rośliny.

Obornik granulowany lub syntetyczne nawozy mineralne sypiemy na ziemię przy łodygach hortensji w dawce, jaką określa producent. Pamiętajmy, że nie warto przekraczać zalecanej ilości nawozu, ponieważ wcale nie będzie miało to pozytywnego wpływu na roślinę. Następnie hortensje warto podlać aby nawóz mógł się rozpuścić i wniknąć w glebę. Jeśli mamy do czynienia z biohummusem lub innym nawozem płynnym rozcieńczamy go z wodą, którą będziemy podlewać nasze hortensje. Co ważne, w przypadku hortensji nie stosuje się nawozów dolistnych. 

hortensja ogrodowa

Jak często nawozić hortensje?

Częstotliwość nawożenia hortensji ma ogromne znaczenie dla skuteczności naszych działań. W przypadku większości nawozów zaczynamy ich podawanie na przełomie marca i kwietnia a następnie kontynuujemy co 4 tygodnie aż do końca sierpnia. Wyjątkiem są nawozy mineralne o długim czasie uwalniania składników. Niektóre z tych produktów wystarczy bowiem zastosować jedynie raz do roku, ponieważ przez trzy miesiące dostarczają roślinom niezbędnych składników mineralnych. Dlatego też warto zawsze zapoznać się z wytycznymi producenta nawozu. 

  Nawożenie tui - czym i kiedy to robić, aby szybko rosły? Poradnik ogrodnika

Nawożenie hortensji wiosną

Wiosenne nawożenie hortensji ma ogromne znaczenie, ponieważ roślina bardzo często jest osłabiona po zimie i potrzebuje wsparcia. Zaleca się aby pierwsze nawożenie po zimie miało miejsce pod koniec marca lub na początku kwietnia. W tym czasie hortensje rozpoczynają bowiem wypuszczanie nowych pędów. 

Nawożenie hortensji zimą

Hortensje to rośliny wieloletnie, które mogą kwitnąć w jednym miejscu przez kilka lat. Z tego właśnie powodu wiele zastanawia się czy nawożenie hortensji zimą jest konieczne. Odpowiedź brzmi: nie ma takiej konieczności. Hortensje podobnie jak inne rośliny ozdobne wraz z nadejściem jesieni powoli kończą swój okres wegetacyjny. Oznacza to, że zimą praktycznie nie pobierają z gleby składników mineralnych. Nie musimy więc ich dostarczać. Jeśli zależy nam na tym, by hortensje w przyszłym sezonie kwitły pięknie i obficie należy po prostu zadbać o przycięcie suchych pędów i przekwitłych kwiatów, oraz zabezpieczenie rośliny przed mrozem.