Jaka ziemia do hortensji? Wszystko co musisz wiedzieć!

Hortensja jest krzewem wyjątkowo ozdobnym. Z tego też względu jest częstym gościem w naszych ogrodach. Niemniej jednak ta roślina jest dość wymagająca i nie na każdym rodzaju podłoża możemy liczyć, że nam pięknie zakwitnie dużymi kulistymi kwiatostanami.  Niewłaściwa jej pielęgnacja powoduje, że przez długie lata możemy w ogóle nie doczekać się z jej strony tych efektownych  kwiatów. Dlatego jak już mamy hortensję w ogrodzie, to warto zadbać o jej odpowiednie podłoże.

Wymagania hortensji - jakie warunki powinna spełniać gleba?

Hortensja ma spore wymagania glebowe. Ziemia do hortensji powinna być głęboko uprawiana, żyzna, próchniczna i dobrze przepuszczalna. Przy tym ten krzew lubi glebę wilgotną, ale nie mokrą. Niemniej jednak te rośliny źle rosną w ziemi ciężkie, gliniastej i zalewowej. Podobnie jak większość roślin kwitnących, lubi odczyn ziemi lekko kwaśny lub kwaśny. Do jej uprawy można wykorzystać podłoże do różaneczników i azalii.

Roślina ta wymaga dużo wody, szczególnie podczas okresów ciepłych i suchych. Dlatego w lecie należy ją systematycznie i codziennie podlewać, gdyż podczas upałów hortensja zaczyna więdnąć. Lubi stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru. Na stanowisku słonecznym będzie obficie kwitła, ale za to cierpiała z powodu suszy. Nie lubi pełnego słońca.

Jaką ziemię hortensja lubi najbardziej?

Hortensję lubimy uprawiać w naszych ogrodach. Niemniej jednak nie zawsze możemy jej zapewnić idealne warunki, co w rezultacie przedkłada się na sam rozwój rośliny. Idealna gleba do hortensji powinna spełniać pewne warunki. Ziemia na rabacie dla tej rośliny powinna być żyzna i dość dobrze przepuszczalna. Jeżeli w twoim ogrodzie takiej nie ma, to wymieszaj ziemię z kompostem lub obornikiem. W ten sposób wzbogacisz podłoże pod hortensję. Przy tej okazji warto nieco rozluźnić ziemię, która jest zbita, gdyż to może powodować gromadzenie się wody wokół korzeni. To zaś prowadzi do gnicia systemu korzeniowego i obumierania krzewu. Ziemia powinna mieć pH lekko kwaśne.

  Obrzeża trawnikowe - jak oddzielić trawnik od rabaty?

Jeżeli hodujesz hortensje w doniczce, to najlepszym rozwiązaniem będzie ziemia do kwiatów uniwersalna o lekkim odczynie kwaśnym. Przed posadzeniem roślin warto ją zmieszać z obornikiem lub kompostem.

hortensja w ogrodzie

Jakie pH powinna mieć ziemia do hortensji?

Hortensja to roślina, która lubi ziemię kwaśną lub lekko kwaśną w przedziale pH 4,5-6,5. Ziemia do hortensji bukietowej w tym zakresie jest najbardziej odpowiednia. Wtedy to roślina doskonale się rozwija. Gdy gleba ma pH- 6,5 i więcej to następuje żółknięcie rośliny tzw. chloroza, a następnie zasychanie i odpadanie liści. W takich warunkach hortensja nie jest w stanie pobierać z gleby składników odżywczych typu żelazo, mangan, czy glin.

Ponadto różne odmiany hortensji wymagają innego odczynu pH gleby. Odmiany o czerwonych i różowych kwiatach powinny mieć zapewnione podłoże o pH w przedziale 5,5-6. Natomiast gatunki o kwiatach niebieskich potrzebują podłoża o pH 4,5-5,0.

Przed posadzeniem hortensji w ogrodzie należy zmierzyć odczyn ziemi i dostosować go do optymalnego poziomu zależnie od gatunku. Aby zrównoważyć pH ziemi, stosuje się torf wysoki, przekompostowaną korę sosnową lub trociny. W sklepie ogrodniczym możemy nabyć odpowiednie mieszanki nawozów fizjologicznych kwaśnych, takie jak siarczan potasu, siarczan amonu oraz mocznik. W sprzedaży również możemy zakupić specjalne preparaty do zakwaszania ziemi pod hortensje np. nawóz do hortensji z zakwaszaczem.

W zależności od poziomu zakwaszenia gleby należy odpowiednio dozować taki nawóz. Odczyn gleby w ogrodzie możemy sprawdzić za pomocą kwasomierza glebowego albo elektronicznego. Dla uzyskania dokładnego wyniku warto próbkę ziemi wysłać do specjalistycznego laboratorium.

Jaka ziemia do hortensji sadzonej w doniczce?

Wymagania glebowe hortensji w doniczce są podobne do tej sadzonej w gruncie. Jeżeli sadzimy tę roślinę w doniczce to najlepiej użyć substratu torfowego wymieszanego z korą sosnową w stosunku 1:1. Aby dodatkowo zasilić naszą roślinę w składniki odżywcze, to wybierajmy substrat wzbogacony wieloskładnikowym, długo działającym nawozem mineralnym lub kompostem.

  Cięcie jabłoni - jak i kiedy przycinać jabłonie? Poradnik krok po kroku

Ziemia pod hortensję uprawianą w doniczce musi być kwaśna lub lekko kwaśna, dlatego w tym wypadku możemy też użyć specjalistycznego podłoża dla roślin wrzosowatych. Do ziemi w doniczce zaleca się zastosować preparat na bazie hydrożelu, który zapobiega szybkiego wysychaniu podłoża. Dzięki temu te rośliny nie będą odczuwały braku wody w okresach suszy.

Jak przygotować ziemię pod sadzenie hortensji?

Każdy gatunek hortensji ma nieco inne wymagania glebowe. Niemnie jednak wszystkie hortensje rosną na ziemi lekkiej, żyznej i bogatej w próchnicę oraz składniki pokarmowe. Ziemia pod hortensję powinna być stale umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna i zdrenowana.

Najlepsze gleby dla tych roślin to piaszczysto- gliniaste, które nie utrzymują nadmiaru wody i są dobrze napowietrzone. Natomiast gleby gliniaste i nieprzepuszczalne po dłuższych opadach deszczu powodują zaleganie wody w strefie korzeniowej, co w rezultacie prowadzi do gnicia rośliny. Gdy taką ziemię mamy w ogrodzie, to najlepiej wymieszać ją z torfem lub zmieszać z piaskiem, przy okazji warto ją napowietrzyć, czyli spulchnić przed sadzeniem hortensji.

Gleby bardzo przepuszczalne chronią korzenie tych roślin przed gniciem, ale szybko przenikająca woda w głębsze warstwy ziemi, powoduje, że nie jest ona dostępna dla systemu korzeniowego. W tym wypadku takie podłoże należy wymieszać np. z ziemią półprzepuszczalna lub w ogóle wymienić ziemię w miejscach sadzenia hortensji.

Każdy gatunek hortensji ma nieco inne wymagania glebowe. Odmiany hortensji ogrodowa i piłkowana powinny mieć ziemię półprzepuszczalną, próchniczną i żyzną, która utrzymuje wilgoć na poziomie korzeniowym rośliny. Te gatunki hortensji są szczególnie wrażliwe na gleby ciężkie i zlewne oraz te lekkie i jałowe.

Najbardziej tolerancyjna jest hortensja krzewiasta, która rośnie na wszystkich rodzajach podłoża i toleruje nawet te jałowe i wapienne.

W naszym ogrodzie trudno o utrzymanie odpowiednich wymagań glebowych dla hortensji. Dlatego gdy planujesz posadzić te rośliny na swojej posesji, to ziemia będzie wymagała odpowiedniego przygotowania. Gleby zbite rozluźniamy żwirem, torfem lub korą sosnową. Zbyt lekkie i przepuszczalne muszą być wzbogacone o kompost i obornik. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie podłoża do  roślin wrzosowatych, które również spełnia wymagania hortensji. Do sadzenia hortensji możemy również wykorzystać ziemię do azalii i rododendronów.