Jak uratować storczyka? Praktyczny poradnik ratowania storczyka

Storczyki zachwycają swoją urodą i stanowią efektowny element wyposażenia wnętrz. Jednak kwiaty te wymagają odpowiedniej pielęgnacji i właściwego się zaopiekowania. Dla wielu osób ich pielęgnacja wydaje się zbyt skomplikowana, ponieważ wystarczy odrobina niewiedzy, a można łatwo uszkodzić roślinę lub spowodować jej osłabienie.

Storczyki są piękne i zarazem delikatne oraz wymagają zdecydowanego wyczucia, szczególnie przy ich podlewaniu i odżywianiu.  Dlatego zgniłe korzenie, brak liści, czy przesuszenie rośliny są dość częstym zjawiskiem w uprawie tych roślin, szczególnie u hodowców amatorów. Niemniej jednak taki stan rzeczy nie oznacza zaraz śmierci naszej rośliny. Jeżeli reanimacja storczyka zostanie przeprowadzona w miarę szybko, to kwiat da się uratować. Zobacz, jakie najczęściej błędy popełniane są w pielęgnacji storczyka, jak ich uniknąć. Jak uratować storczyka, kiedy jego kondycja świadczy o tym, że roślina umiera.

Najczęstsze błędy popełniane w pielęgnacji storczyka

To, co najczęściej jest przyczyną  złej kondycji storczyka, to nadmierne podlewanie, doprowadzenie do jego przesuszenia i wyjałowienia. Rezultatem tego są:

  • zgniłe korzenie rośliny, które stają się miękkie i galaretowate;
  • pleśń na wierzchu, może być również widoczna na obrzeżach doniczk
  • większa podatność na choroby grzybowe i pojawienie się pasożytów w okolicy korzeni rośliny;
  • storczyk, któremu więdnął liście cierpi na  niedobór składników odżywczych i brak wilgoci.

W zaawansowanym stadium choroby spowodowanym nadmiarem lub brakiem dostępu rośliny do wody może wywołać całkowity zanik korzeni. Co w takim przypadku zrobić.

Jak uratować storczyka bez korzeni?

Reanimacja storczyka bez korzeni jest możliwa i kwiat przy odpowiednim zareagowaniu ma szansę się zregenerować. Storczyk potrzebuje około pół roku, aby odrosły mu korzenie. Ale jeśli one się nie pojawią w ciągu pierwszych miesięcy, oznacza to, że kwiat jest już nie do odratowania.

  Nawożenie trawnika - kiedy, czym i jak nawozić trawnik?

Ratowanie storczyka bez korzeni polega na usunięciu końcówek pędów i umieszczeniu rośliny w pojemniku. Zewnętrzne korzenie można umieścić w podłożu. Jeżeli zapewnimy roślinie  odpowiednie warunki rozwoju, to jest szansa, że roślina wytworzy silny system korzeniowy do mniej więcej 6 miesięcy.

Jak uratować storczyka ze zgniłymi korzeniami?

W tym wypadku ratowanie storczyka polega na usunięciu  zniszczonych części rośliny. W tym wypadku nawet delikatne uszkodzenie dobrze rozwiniętych korzeni, powinno być przycięte maksymalnie krótko.  W zależności od budowy danego gatunku. Następnie warto go włożyć w świeże podłoże, nie podlewając go przez ok. 5 dni, aby rany się zagoiły.

Jeżeli system korzeniowy wymagała mocnego podcięcia, czyli  roślina straciła praktycznie korzenie, to postępujemy tak, jak w przypadku z reanimacji storczyka bez korzeni.

Jak uratować przelanego storczyka?

Przelany storczyk również wymaga szybkiej interwencji. Należy go wyciągnąć z doniczki i umieścić w miejscu z dobrym przepływem powietrza. Kwiat powinien jeden dzień spędzić w słonecznym pomieszczeniu. Nie wolno go jednak narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Po reanimacji przelanego storczyka warto zadbać o nawilżenie korzeni, przy czym nie umieszczamy go bezpośrednio w wodzie. Po przesadzeniu nalewamy niewielką ilość wody na spodek doniczki i czekamy do momentu wchłonięcia lub gdy ziemia będzie stosunkowo sucha.

Jak uratować uschniętego storczyka?

Usychający storczyk umieszczamy w pojemniku z keramzytem. W ten sposób zadbamy o odpowiedni poziom jego nawodnienia i pomożemy mu zregenerować korzenie i przyśpieszyć wzrost. Przed przystąpieniem do przesadzania rośliny w nowe miejsce, wszystkie uszkodzone korzenie oraz liście należy usunąć. Ponadto miejsca cięcia zabezpieczyć węglem drzewnym. Przycinanie wykonujemy wysterylizowanym i ostrym przyrządem, który nie naruszy struktury rośliny, a przy okazji pomoże precyzyjnie obciąć uschnięte i chore części.

Jak uratować przesuszonego storczyka?

Uschnięty storczyk najczęściej schnie z braku odpowiedniego nawodnienia. Zatem warto sprawdzić podłoże, czy nie jest przesuszone. Wkładamy storczyka do miski z wodą i wyjmujemy po 15 minutach. Pamiętajmy, że doniczka do storczyka powinna mieć na dole otwory, przez które wypływa nadmiar wody.

  Jaka ziemia pod berberys jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

Jak uratować więdnącego storczyka?

Na ogół powodem jest brak składników odżywczych lub znajduje się w pozbawionej wilgoci doniczce. Należy odżywić roślinę i odstawić na 15 minut do miski z wodą. W ten sposób podłoże storczyka zostanie odpowiednio nawilżone.

Jak uratować storczyka, któremu więdną liście?

Liście mogą więdnąć z kilku powodów: z braku nawodnienia (przesuszony storczyk) lub nadmiaru wody. Warto sprawdzić podłoże, a przede wszystkim system korzeniowy, czy nie jest uszkodzony lub przegniły. Postępujemy podobnie jak w powyższych punkach. Ostatecznie warto zmienić roślinie podłoże lub ją przesadzić.

Jak uratować storczyka bez liści?

Jeżeli system korzeniowy nie jest uszkodzony, to storczyk bez liści ma duże szanse przeżycia. Należy roślinę, wyjąc z doniczki, położyć do pojemnika. Pojemnik uprzednio wysypujemy keramzytem i podłożem do storczyków.  Warto nawilżyć podłoże, ale nie przelać. Nasz kwiat pozostawiamy w ciepłym i słonecznym pomieszczeniu.

Jak uratować złamanego storczyka?

Złamany pęd storczyka da się jeszcze uratować, o ile jakaś część nie została naruszona i soki mogą krążyć. Technika dla wielu może wydać się dziwna, ale taki pęd można skleić plastrem. Gdy poniżej miejsca złamania mamy węzeł, czyli zgrubienie na łodydze, to prawdopodobnie roślina wypuści z niego wtórny pęd.

Jeżeli jednak miejsce załamania jest przed uśpionymi węzłami, to niestety, ale trzeba czekać, aż roślina wypuści kolejny pęd. Jak to jest początek jej okresu kwitnienia, to nowy pęd kwiatowy pojawi się w niedługim czasie.

Jak uratować storczyka zaatakowanego przez pleśń?

Pleśń lubi ciepłe i wilgotne powietrze. Takie warunki też sprzyjają rozwojowi szarej pleśni na naszych storczykach. Objawami choroby są czarne plamy na kwiatach i szary nalot na liściach i innych częściach rośliny. Szara pleśń szczególnie jest widoczna na białych storczykach.

Chorobę tę zwalczymy na roślinach za pomocą odpowiednich preparatów grzybobójczych. Przy okazji musimy poprawić warunki bytowe naszych roślin. W tym wypadku storczyki stojące na parapecie należy ustawić w pewnym oddaleniu od siebie, aby poprawić cyrkulacje powietrza. Ponadto kwiaty nie powinny dotykać szyby okiennej.

  Palenisko ogrodowe - spędzaj wieczory przy ognisku we własnym ogrodzie!

Prawidłowa pielęgnacja storczyków - na co zwrócić uwagę aby uniknąć problemów?

Storczyki są kwiatami bardzo wymagającymi, jeżeli chodzi o sposób podlewania. Z tego też względu  łatwo je przelać. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie doniczki na podstawce z wodą, tak aby kwiat wolno wchłaniał wodę. Innym sposobem jest włożenie go do miski z wodą i pozostawienie go ok. 15 minut. Następnie wyjęcie rośliny. Storczyki nie lubią, aby woda stałą im w doniczce. Między kolejnym nawadnianiem storczyka, należy odczekać do momentu aż kwiat lekko przeschnie, ale nadmiernie się nie wysuszył.

Kwiaty te mają wymagania również co do jakości wody. Do podlewania storczyków powinno się używać wody przefiltrowanej lub destylowanej o temperaturze pokojowej. Nie zaleca się brać wody prosto z kranu.

Istotnym elementem jest również odżywianie rośliny. W tym wypadku warto stosować nawozy płynne, które pozostawia się w oryginalnym  opakowaniu, bezpośrednio w podłożu, aby roślina przyjmowała taka dawkę składników odżywczych, jaka jest jej w danej chwili potrzebna.