Jak zasuszyć hortensje z zachowaniem koloru i aromatu?

Ogromne i kuliste kwiatostany hortensji ogrodowej, czy bukietowej cieszą nasze oczy w okresie letnim. Aż chciałoby się zatrzymać ten widok na zawsze. Niemniej jednak przychodzą jesienne dni i nasz przepiękny krzew zaczyna gubić liście i kwiaty. Zatem co zrobić, aby naszą hortensję zatrzymać w domu. Czy zasuszone kwiaty hortensji będą się pięknie prezentować, jak te żywe ?  Otóż tak. Suszenie hortensji pozwala cieszyć się ich kwiatami nawet po sezonie letnim. Zobacz, jak to zrobić.

Jak zasuszyć hortensje? Krok po kroku

Zasuszone kwiaty hortensji mogą się prezentować równie okazale, jak te żywe. W tym celu mamy kilka metod na suszenie kwiatów hortensji.

Suszenie hortensji bukietowej od dołu

To tradycyjna metoda suszenia ziół i kwiatów również sprawdza się w przypadku kwiatostanów hortensji. Suszone hortensje tą metodą doskonale utrwalają jej piękny urok kwiatostanów, a szczególnie odmiany Annabel, która charakteryzuje się kulami kwiatów, osiągającymi średnicę nawet do 30 cm.

Kwiatostany hortensji zawieszamy do dołu w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu. Między poszczególnymi kwiatostanami musimy zachować odstęp dla swobodnego przepływu powietrza. Proces suszenia trwa od dwóch do trzech tygodni.

Suszenie hortensji ogrodowej w wazonie

To bardzo prosta metoda, którą można wykorzystać w każdym domu. Ścięte kwiaty hortensji wkładamy do wazonu i wypełniamy do połowy wodą, tak aby połowa łodygi kwiatostanu była zanurzona. Stopniowo parująca woda sprawi, że kwiat gwałtownie nie straci swoich barw. Wazon ustawiamy w ciemnym i przewiewnym miejscu. Wody nie uzupełniamy. Na efekty czekamy od dwóch do trzech tygodni.

  Jak sadzić seler, żeby był duży? Podstawy uprawy selera

zasuszona hortensja

Suszenie hortensji w piasku

Piasek pochłania wilgoć i pozwala na zachowanie naturalnej i idealnej formy kwiatostanu. Piasek prażymy w piekarniku około czterech godzin. Kwiatostany umieszczamy pionowo w pudełku i w całości zasypujemy piaskiem. Po 2-3 tygodni mamy już suszone hortensje.

Jak suszyć hortensje by nie straciły kolorów?

Istotnym elementem jest wybór miejsca. Na słońcu hortensja blaknie. Im ciemniejsze miejsce, tym intensywny kolor hortensji uzyskasz. Aby zachować kolor i formę samego kwiatostanu, po jej ususzeniu, spryskujemy jej kwiaty lakierem do włosów. Dzięki temu wzmocnisz i usztywnisz delikatne płatki oraz podkreślisz ich barwę.

Kiedy ścinać hortensje do suszenia?

Do suszenia ścinamy pełne i rozwinięte kwiatostany hortensji. Kiedy ten krzew jest w pełnym sezonie swojego kwitnienia, wtedy możemy ściąć jego kwiatostany do suszenia. Najlepszy moment na ogół jest to lipiec, zaraz po rozwinięciu  się kwiatów, gdy są one zdrowe i jędrne. Wtedy nasz krzew wygląda najbardziej okazale. Najlepiej to zrobić w słoneczny i pogodny dzień. Przed ścięciem upewnij się, czy kwiaty nie są suche. Zetnij łodygi kwiatostanów w pełnym rozkwicie na wysokości około 30- 45 cm od podstawy. Przy tym usuń liście.

Do czego wykorzystać ususzone hortensje?

Ususzone kwiatostany hortensji są iście dekoracyjnym elementem, który można wykorzystać w celach artystycznych do wielu ciekawych kompozycji. Na przykład stworzyć bukiet ozdobny w akompaniamencie traw suszonych i kwiatów polnych. Pięknie też będą wyglądały w naszym wazonie jako okazały bukiet hortensji. Aranżacje z udziałem kwiatów hortensji doskonale pasują do wnętrz w stylu boho. W tych stylizacjach dominują jasne i ciepłe kolory pastelowe, a także motywy kwiatowe.