Kiedy i jak sadzić hortensje? Terminy sadzenia

Hortensje ogrodowe sprawdzają się w każdym, nawet najskromniej urządzonym ogrodzie. Ich delikatny, pastelowy odcień rozświetla krajobraz, a zapach przywodzi na myśl najodleglejsze wspomnienia z dzieciństwa. Czy wiecie kiedy sadzić hortensje, by zachwyciły nas ogromem wszystkich swoich zalet? Spróbujcie razem z nami wybrać właściwą porę na to, kiedy sadzimy hortensje, aby uniknąć błędów popełnianych w czasie poprzednich sezonów ogrodowych!

Kiedy i jak sadzić hortensje do gruntu?

Jeśli chcecie cieszyć się w Waszych ogrodach widokiem pięknie wzrastających hortensji, powinniście koniecznie przyswoić sobie zasady kiedy sadzić hortensje do gruntu i w  jaki sposób to robić, by nie być skazanym na ciągłe poprawki. Zasadzone hortensje wiosenne wymagają sporej dozy nawodnienia przez cały sezon kwitnienia. Z kolei ich odpowiedniki sadzone jesienią nie muszą być podlewane tak często, ale z drugiej strony niskie temperatury grożą im wyziębieniem. Na czas zimy te kwiaty wymagają specyficznej ochrony. Jaki i kiedy sadzić hortensję do ziemi? Najpierw musimy wykopać dołek o głębokości zbliżonej do doniczki i szerokości dwa razy większej od średnicy pojemnika.

Dno wgłębienia powinno być wypełnione kompostem, obornikiem i kwaśną próchnicą. Jeśli nasze hortensje będą miały wzrastać na cięższej glebie, dobrze będzie zastosować drenaż w postaci żwiru na dnie dołów, gdzie posadzimy kwiaty. Przed posadzeniem koniecznie trzeba zanurzyć na pewien czas korzeń w wodzie. Pozwoli mu się to rozluźnić i nabrać określonej wilgotności. Jeśli jest zbyt zbity, rozmiękczamy go w dłoniach, ale delikatnie, żeby się nie rozpadł. Lekkie przycięcie sprawi, że szybko przyjmie się w nowym rodzaju gleby.

Kiedy sadzić hortensje bukietowe do gruntu?

Kluczem do sukcesu przy uprawie hortensji jest odpowiednio dopasowana gleba. Jeśli szukacie odpowiedniej pory na to, kiedy sadzić hortensje bukietowe do gruntu, zwróćcie proszę uwagę na momenty wczesnego poranku. Te kwiaty lubią być powoływane do życia przy pochmurnej, ale niekoniecznie deszczowej pogodzie. Wszystko przez to, że średnio odnajdują się przy gwałtownych wahaniach temperatur. Zanim umieścimy sadzonki w glebie, powinniśmy przechowywać je w ciemnym i pozbawionym wiatru miejscu.

  Katalpa - kiedy i jak sadzić?

Korzystne jest także częste podlewanie, ponieważ nie można dopuścić do nadmiernego przesuszenia się korzenia. Termin, kiedy sadzi się hortensje można wybrać z szerokiego przedziału pomiędzy kwietniem a listopadem. Z sadzeniem jesiennym należy jednak być nieco ostrożniejszym. Hortensje nie lubią przymrozków i przez nie mogą się nie przyjąć. Gdy zauważymy pierwsze mrozy, a będziemy planować zasadzenie kwiatów - lepiej się z tym wstrzymać i poczekać te pół roku na zmianę pogody.

posadzone hortensje na polu

Hortensja na pniu - kiedy sadzić?

Jeśli chcecie wiedzieć, jak w domowych warunkach odnajduje się hortensja na pniu kiedy sadzić - to najodpowiedniejszą porą będzie oczywiście wiosna. Cała zabawa polega na tym, że wybieramy najsilniejszy pęd, a resztę istniejących gałązek likwiduje się przy ziemi. Wszystkie zbędne gałązki powinny zostać usunięte. Aby hortensja na pniu idealnie się rozrosła - należy wyróżniony pęd właściwie wyeksponować. Wskazane, by roślina wzrastała w kierunku pionowym.

Niezbędne jest podparcie w postaci palu lub drabinki, dzięki któremu hortensja sięgnie wymarzonej przez nas wysokości. Na samym końcu uszczykuje się szczyt rośliny. Kiedy hortensja zacznie się coraz bardziej rozrastać i formować, dobrze będzie ją przyciąć. Pomoże nam w tym sekator ogrodowy z solidnym ostrzem. Przy opracowywaniu kompozycji roślinnej z zastosowaniem hortensji pnących, warto pamiętać o tym, że kwiaty i liście od muru lub ściany dzielić powinna spora odległość, nawet do 1 metra. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju i dobrej kondycji roślin pnących.

Kiedy sadzić hortensje krzewiaste?

Jeżeli znamy już tajniki kiedy sadzić hortensje krzewiaste, na jakiej ziemi najlepiej to robić i który miesiąc będzie tym najwłaściwszym, pora zastanowić się nad pielęgnacją tych niezwykle urodziwych kwiatów. Kiedy już sadzonki na dobre znajdą się w ziemi, koniecznie trzeba je podlać, ale nie wodą z kranu. Idealnie sprawdzi się do tego woda deszczowa, która nie podnosi poziomu pH ziemi. Przyda się więc obszerna beczka metalowa z zebraną deszczówką. Takie rozwiązanie było niegdyś bardzo popularne w polskich gospodarstwach domowych.

  Jaki basen ogrodowy wybrać? Kompletny poradnik

Czy dziś jest podobnie? Po wniknięciu wody w glebę uzupełniamy jej brak przez nasypanie kolejnej warstwy, by zasłonić płytko zakopany korzeń. Ściółka przy hortensjach jest niezwykle istotna. Jej warstwa może wynosić od 6 do 10 cm. Pozwala na swobodne magazynowanie wilgoci, zwłaszcza w czasie upalnego lata, w zimie także potrafi chronić delikatną strukturę roślinną przed przymrozkami. Poza tym polepsza strukturę próchniczną całego podłoża, na którym rosną nie tylko hortensje, ale również wszystkie inne kwiaty, stanowiące o pięknie naszych ogrodów.

Hortensja pink diamond - kiedy sadzić?

Najpopularniejszą odmianą hortensji w Polsce jest typ pink diamond, czyli “różowy diament”. Widać ją zwłaszcza w ogrodach położonych w obszarach wiejskich, gdzie sadzenie właśnie tej odmiany hortensji na przestrzeni lat stało się już swoistą tradycją. Także tutaj niezbędne będzie kwaśne, własnoręcznie opracowane podłoże, aby odkryć pełnię koloru, aromatu oraz wyglądu tej niecodziennej rośliny. Hortensja pink diamond kiedy sadzić - do wyboru mamy całą wiosnę oraz wczesną jesień. Kontrolowanie stanów pogodowych, często zmieniających się gwałtownie i nieoczekiwanie, będzie jak najbardziej wskazane. Nie można dopuścić do tego, by kwiat zagościł w ziemi już w czasie pojawienia się pierwszych przymrozków.

Skazujemy go na śmierć, a całe przedsięwzięcie związane z hodowaniem hortensji - na niepowodzenie. Jeśli chcemy wzmocnić proces wzrastania hortensji, możemy w sąsiedztwie zasadzić rośliny, z którymi funkcjonują one w całkiem imponującej symbiozie. Do grupy tych roślin zaliczymy: bluszcz pospolity, barwinek lub runiankę japońską. Posadzone rośliny o płytkich korzeniach pełnią rolę podobną do tej, jaka jest przypisana ściółce.

pole hortensji

Hortensje - nawożenie i pielęgnacja

Problem hortensja bukietowa kiedy sadzić to nie jedyna rozterka początkujących fanów bujnej roślinności w domu lub na balkonie. Trzeba jeszcze wiedzieć, czym nawozić ozdobne krzewy i kwiaty, aby niechcący nie zrobić im krzywdy. Nawozy do hortensji dzielimy na naturalne oraz sztuczne. Do tej pierwszej grupy zaliczymy na pewno kompost domowy z resztek po uprawach, a także kompost granulowany, dostępny w sklepach, do tego dochodzi też obornik.

  Przycinanie storczyków - kiedy i jak to robić? Praktyczny poradnik

Najważniejsze, aby nie był absolutnie świeży, musi zostać przed użyciem przekompostowany. Dużym powodzeniem wśród fanów i fanek hortensji cieszy się biohumus, czyli naturalny nawóz płynny, pozyskiwany z odchodów dżdżownic. Komposty i oborniki stosujemy bezpośrednio na ziemię, mieszając je ze sobą. Z kolei biohumus służy do rozrobienia w wodzie i podlewania. Nawóz organiczny jest niezbędny, aby każdy rodzaj rośliny wyrósł tak, jak dyktuje to natura.

Hortensje - czy warto stosować nawozy mineralne?

Oprócz nawozów typowych i tradycyjnych, każdy ogrodnik hodujący hortensje powinien zainwestować też w nawozy mineralne. Są one kompleksowo dostosowane do wymagań, jakie mają najpopularniejsze rośliny ozdobne. Nawozy mineralne do hortensji mają najczęściej postać granulowaną. Stosuje się je posypowo pod krzewy w odstępach czterotygodniowych. Są one bogate w różne odmiany zakwaszaczy, dzięki którym składniki odżywcze regularnie wspomagają hortensje nawet przez kilka miesięcy. Nawozy mineralne odznaczają się wysokim stopniem wydajności, są tanie i ogólnodostępne.

Już jedno zakupione opakowanie wystarczy na długi czas. Glebie zostaje zapewnione odpowiednie pH, nie trzeba się martwić, że hortensje się nie przyjmą i wszystkie prace będziemy musieli zacząć od nowa. Nie każdy rodzaj nawozu mineralnego może sprawdzić się za pierwszym podejściem tak, jak sobie tego życzymy, ale stosowanie ciągłych prób oraz otwartość na nowości z dziedziny suplementacji dla roślin na pewno pozwoli znaleźć odpowiednio działający środek do naszego ulubionego rodzaju hortensji.