Wentylacja z rekuperacją - wszystko co powinieneś wiedzieć

Każdy właściciel domu jednorodzinnego chce aby koszty jego utrzymania były jak najniższe. To całkowicie zrozumiałe. Dlatego też już od kilku lat rośnie popularność budownictwa energooszczędnego. Rosnące ceny energii sprawiają, że zwracamy na to jeszcze większą uwagę niż dotychczas. Jednym ze sposobów na zmniejszenie wydatków na energię cieplną jest zastosowanie odpowiedniego systemu wentylacji. Obecnie coraz częściej polecana jest wentylacja z rekuperacją. Czym jest? Co warto o niej wiedzieć? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Jakość powietrza w domu

Wentylacja ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i komfortu domowników. Niestety, wciąż bywa jeszcze niedoceniana. Tymczasem dbałość o jakość powietrza w domu ma ogromne znaczenie. W budynkach, które nie posiadają odpowiedniego systemu wentylacji mamy do czynienia z większym stężeniem szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla, rośnie również poziom wilgotności, co może przyczyniać się do rozwoju szkodliwej pleśni. To jednak nie wszystko. Brak wentylacji to również większe nagromadzenie się w powietrzu zanieczyszczeń, alergenów i drobnoustrojów.

Wniosek jest więc prosty - każdy budynek mieszkalny powinien być wentylowany. Do niedawna większość domów wykorzystywało wentylację tradycyjną, zwaną również grawitacyjną, która opiera swoje działanie na zjawisku konwekcji. Powietrze z zewnątrz jest chłodniejsze, przez co opada na dół przez nawiewniki zaś ciepłe, zanieczyszczone powietrze z budynku wędruje ku górze i jest odprowadzane. Jak można się więc domyślać, taki sposób wentylowania budynku powoduje znaczną utratę ciepła a co za tym idzie również wzrost kosztów ogrzewania.

Na czym polega rekuperacja?

Nic więc dziwnego, że w dobie poszukiwania bardziej skutecznych metod wentylowania budynku zaczęto wykorzystywać nowe rozwiązania. Jednym z nich jest rekuperacja. Czym jest? Mówiąc najprościej wentylacja z rekuperacją opiera swoje działanie na odzyskiwaniu ciepła. Zużyte, zanieczyszczone ale jednocześnie ciepłe powietrze mija się w przewodach wentylacyjnych z zimnym ale czystym powietrzem z zewnątrz przekazując swoją wysoką temperaturę. Dzięki temu możemy znacznie ograniczyć utratę ciepła w budynku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zmniejszenie strat ciepła jest naprawdę duże, ponieważ może wynieść nawet 90 procent. Wszystko to dzięki wykorzystywaniu rekuperacji wentylacji mechanicznej.

  Ile betonu potrzeba na fundamenty i na strop? Proste i przejrzyste sposoby obliczenia

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Pora więc przyjrzeć się kolejnemu pojęciu, które nie jest znane wielu osobom. Mowa tu o wentylacji mechanicznej. Czym jest? W przypadku wentylacji mechanicznej z rekuperacją mamy do czynienia z wymuszonym ruchem powietrza, którym sterują wentylatory. To właśnie one kontrolują przepływ powietrza, który nie jest już uzależniony od temperatury czy warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Wentylacja mechaniczna pozwala na sterowanie tempem oraz siłą przepływu powietrza, dzięki czemu jest znacznie bardziej skuteczna. W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że systemy wentylacji mechanicznej zazwyczaj wyposażone są również w filtry, które oczyszczają powietrze dostające się do budynku. Działają więc wszechstronnie i wpływają nie tylko na odzyskanie energii cieplnej, ale również na poprawę jakości powietrza w budynku.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją - zasada działania

Przejdźmy jednak do wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a konkretniej do jej zasady działania. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to system, który służy do wentylowania budynku i jednocześnie odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Zasada działania tego systemu polega na wymianie powietrza z zewnątrz za pomocą wentylatorów i kanałów wentylacyjnych, a także na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego z budynku za pomocą wymiennika ciepła.

W systemie wentylacji mechanicznej z rekuperacją stosuje się dwa wentylatory: jeden do wywiewania powietrza z budynku, a drugi do nawiewania powietrza z zewnątrz. Powietrze nawiewane z zewnątrz przechodzi przez wymiennik ciepła, gdzie odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z budynku. W ten sposób można znacząco obniżyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania budynku.

System wentylacji mechanicznej z rekuperacją może być zainstalowany w nowym budynku lub też zainstalowany w budynku już istniejącym  w celu poprawy jego efektywności energetycznej. Aby zapewnić skuteczne działanie systemu, należy regularnie czyścić i konserwować wymiennik ciepła oraz filtry powietrza.

Rekuperacja mechaniczna - czy to wystarczy?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź brzmi - owszem, pod warunkiem, że dom posiada szczelne okna oraz dobrze zaizolowane ściany. W takim przypadku zastosowanie rekuperacji mechanicznej pozwala osiągnąć oszczędności w rachunkach za ogrzewanie, które mogą wynieść nawet 40% w skali roku. Instalacja pozwala nam sterować mocą wentylacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować ją do potrzeb danych osób czy wielkości pomieszczenia. Warto wspomnieć również o tym, że wentylacja mechaniczna z rekuperacją może działać również latem zapewniając nam przyjemnie chłodne powietrze w pomieszczeniach.