Ogrzewanie domu gazem płynnym - wady i zalety tego rozwiązania oraz koszt instalacji

Wybór metody ogrzewania domu ma ogromne znaczenie. Wpływa nie tylko na nasz komfort ale również jest związany z późniejszymi kosztami utrzymania domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które będą ekologiczne a przy tym oszczędne. Jedną z ciekawych propozycji, które warto rozważyć jest z całą pewnością ogrzewanie domu gazem płynnym. Dlatego też przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym przedstawimy zalety i wady tego rozwiązania oraz sprawdzimy ile kosztuje instalacja takiego ogrzewania.

Ogrzewanie domu gazem płynnym określanym również jako LPG (Liquefied Petroleum Gas), polega na wykorzystaniu gazu płynnego jako źródła energii do produkcji ciepła. Gaz przechowywany jest w specjalny zbiorniku, następnie przechodzi przez proces parowania, który sprawia, że przyjmuje formę gazową. Wówczas gotowy jest do spalania, w wyniku którego powstaje energia cieplna mogąca być wykorzystywana zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Jest to rozwiązanie, które wykorzystywane jest wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podłączenia się do sieci gazowej. Zbiorniki na gaz płynny są bowiem dostępne w różnych wariantach i da się je zainstalować praktycznie na każdej posesji.

Zalety i wady ogrzewania domu gazem płynnym

Jak każde rozwiązanie tak również ogrzewanie domu gazem płynnym ma swoje mocne oraz słabsze strony. Wśród niewątpliwych zalet tego rozwiązania wymienić możemy ekologiczność, niską emisję pyłów czy wysoką wydajność kotłów gazowych. Są one również doceniane ze względu na wygodną regulację temperatury. Minusy ogrzewania gazem płynnym to przede wszystkim nieco wyższe niż w przypadku sieci gazowej koszty eksploatacji oraz konieczność magazynowania gazu.

Koszt instalacji - czy to się opłaca?

Nie da się ukryć, że dla wielu osób wybór metody ogrzewania pomieszczeń uzależniony jest również od kosztów, jakie muszą ponieść. Warto więc wiedzieć jaki jest koszt instalacji. Mówiąc o nim musimy zaznaczyć, że jest on uzależniony od wielu czynników takich jak: wielkość budynku, rodzaj kotła czy lokalizacja zbiornika. Musimy również mieć świadomość, że na koszt instalacji składa się kilka elementów. Wśród nich wymienić możemy:

  • projekt instalacji, którego koszt to około 1000-1500 złotych,
  • szafka gazowa z montażem, za który zapłacimy kilkaset złotych,
  • koszty usług geodezyjnych wynoszące ok 2000 złotych,
  • montaż instalacji, za który zapłacimy od 3000 do 6000 tysięcy złotych
  • koszt zakupu lub dzierżawy kotła na gaz płynny, zakup kotła to koszt ok 4 tysięcy złotych
  • odbiór przyłącza, koszt to ok 100-200 złotych.
  Umywalki nablatowe – sprawdź, co warto o nich wiedzieć

Aby zmniejszyć wydatki związane z instalacją kotła warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które kompleksowo zajmą się wszystkimi tymi elementami. Jedną z takich firm jest Gazgrod, która oferuje zbiorniki na gaz płynny w wersji naziemnej lub podziemnej, na własność oraz w dzierżawie. To firma, która oferuje pełną ofertę - od wykonania projektu, poprzez transport, montaż, wykonanie przyłącza aż po pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności.