Jak obliczyć moc grzejnika? Kompletny poradnik wyboru grzejników

Dobór mocy grzejnika jest istotnym parametrem, przy zakupie właściwego urządzenia peryferyjnego do danego pomieszczenia w naszym domu. Dzięki temu w naszych domowych pomieszczeniach będziemy mieli optymalną temperaturę powietrza. Co wiąże się z odpowiednio ogrzanym mieszkaniem lub domem, czyli nie będzie nam ani za gorąco, ani za zimno we wnętrzach naszego lokum. Zatem jak obliczyć i dobrać moc grzejnika, dowiesz się w tym artykule.   

Moc grzewcza grzejnika - czym jest?

Podstawowym parametrem, który decyduje o wyborze odpowiedniego urządzenia peryferyjnego (grzejnika) do konkretnego pomieszczenia, jest moc grzewcza grzejnika. Wartość ta określa zdolność urządzenia do oddawania ciepła i wyrażona jest w watach [W]. Moc grzewcza kaloryfera powinna być równa zapotrzebowaniu danego pomieszczenia na ciepło.

Jaką moc grzejników dobrać do poszczególnych pomieszczeń?

Przy jej obliczaniu bierze się pod uwagę powierzchnię danego pomieszczenia, jego rodzaj i przeznaczenie oraz warunki w nim panujące. Dlaczego ? Otóż w łazience zapotrzebowanie na ciepło, ze względu na duży udział wilgoci jest inne niż np. w kuchni, czy pokojach. Temperatury panujące w danych pomieszczeniach powinny zapewnić tzw. komfort cieplny i tak dla poszczególnych pomieszczeń jest on nieco inny.

Optymalna temperatura dla poszczególnych pomieszczeń:

  • Łazienka - od 22 st. C do 24 st. C
  • Kuchnia - od 18 st.C do 20 st. C
  • Pokój dzienny/salon/jadalnia - ok. 21 st.C Sypialnia i korytarz- od 16 st. C do 18 st.C

Temperatury dla poszczególnych pomieszczeń są znormalizowane. Niemniej jednak od nas samych zależy jaką optymalną temperaturę chcemy uzyskać w danym pomieszczeniu. Komfortowa temperatura dla człowieka to 21 st.C. Natomiast w łazience mamy najwyższe parametry z tego względu, że dla codziennej toalety potrzebujemy nieco wyższych temperatur. W sypialni najlepiej się odpoczywa przy temperaturze ok. 17 st.C. Zatem zawsze mamy możliwość zmniejszenia albo zwiększenia tej temperatury.

  Montaż domofonu i wideodomofonu: ile kosztuje?

Jeżeli w łazience mamy dodatkowe źródło ciepła w postaci ogrzewania podłogowego, to nasz grzejnik w tym wypadku będzie źródłem ciepła uzupełniającym. Zatem w takiej sytuacji nie musimy do łazienki wybierać grzejnika najwyższej mocy. Do innych pomieszczeń również moc grzejnika będzie zależała od kilku czynników.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej mocy grzejnika?

Rodzaj pomieszczenia i jego powierzchnia to jedne z wielu czynników przedstawiających, jaka moc grzejnika byłaby optymalna dla każdego z nich. Oprócz tego przy doborze odpowiednich urządzeń grzewczych trzeba wziąć pod uwagę również parametry samego budynku, takie jak:

  • warunki klimatyczne na zewnątrz- strefa klimatyczna
  • ustawienie budynku względem stron świata
  • współczynnik przenikania ciepła ścian, tropów i podłogi. Czy budynek jest ocieplony i jaka jest grubość ocieplenia.
  • rodzaj i przeznaczenie pomieszczenia.
  • rodzaj źródła ciepła i maksymalną temperaturę, jaką możemy uzyskać na wlocie/wylocie z grzejnika.

Temperatura zasilania w dużej mierze zależy od zastosowanego źródła ciepła. Oczywiście im wyższa temperatura wody, która przepływa przez grzejnik, tym większą jego moc cieplną możemy uzyskać.  Przykładowe parametry dla różnych instalacji grzewczych:

  • Miejska sieć CO:  75/65/20 st. C
  • Kocioł na paliwa stałe: 75/65/20 st.C
  • Kocioł gazowe: 65/55/20 st.C lub 75/56/20 st.C
  • Kocioł gazowy kondensacyjny: 55/25/20 st.C

Oczywiście dobór źródła ciepła w dużej mierze zależy od izolacji termicznej samego budynku. Im budynek lepiej jest ocieplony, tym mniejsza temperatura na wyjściu ze źródła ciepła. Moc grzejnika oraz efektywność oddawania ciepła zależy również od samego rodzaju grzejnika. Typ grzejnika musi być również dostosowany do konkretnego źródła ciepła, bo to w dużej mierze zależy od jego efektywności oddawania ciepłą do pomieszczenia.

Rodzaj grzejników a ich moc

Moc grzejnika również zależy od jego rodzaju. Wyróżniamy pięć typów grzejników:

1. Grzejniki żebrowe (żeliwne)

  Dom parterowy - ideał dla komfortowego i funkcjonalnego mieszkania

To starego typu kaloryfery, dostosowane do źródeł wysoko temperaturowych, takie jak piece na paliwa stałe czy miejska sieć CO. Nagrzewanie i studzenie takiego grzejnika odbywa się powoli, a jego moc zależy od ilości żeber.

2. Grzejniki płytow

To obecnie jedne z najpopularniejszych grzejników, montowanych w nowoczesnym budownictwie. Grzejnik wykonany jest z płyt stalowych, między którymi znajduje się spirala. Przez spiralę przepływa woda lub para wodna, która to oddają ciepło do otoczenia. Ten rodzaj grzejnika zapewnia ogrzewanie całą swoją powierzchnią, co w dużej mierze wpływa na jego wydajność. Ilość zastosowanych płyt w grzejniku nie wpływa na jego moc, a raczej jego wysokość i rodzaj zastosowanego do jego budowy materiału. Ten rodzaj grzejników wypiera kaloryfery starego typu (żebrowe). Obecnie stosowane są do pokoi w blokach i domkach jednorodzinnych. Współpracują ze źródłami ciepła wysokotemperaturowymi, jak i niskotemperaturowymi.

3. Grzejniki aluminiowe żeberkowe

To kolejna alternatywa dla kaloryferów żeliwnych. Wykonane są ze stopów z aluminium. Posiadają podobną moc grzewczą, jak ich żeliwne odpowiedniki. Zaletą tych grzejników jest to, że szybciej się nagrzewają, niż kaloryfery żeliwne, ale i szybciej się studzą. Nadają się do mieszkań blokowych i w kamienicy. Mniej trwałe niż grzejniki stalowe, ze względu na materiał.

4. Grzejnik łazienkowy typu drabinka

Stosowany przede wszystkim  w łazienkach. Moc grzewcza takiego grzejnika zawarta jest w specyfikacji producenta. W zależności od rodzaju tego grzejnika możemy mieć inną moc. Na ogół moc tego grzejnika podawana jest przy konkretnych parametrach źródła ciepła, czyli mamy stosunek temperatury zasilania, powrotu  do temperatury ogrzewania np. 75/65/25. Dobór konkretnego grzejnika do łazienki dokonujemy na podstawie tych parametrów.

5. Grzejniki ożebrowane - tzw. rurki ożebrowane

Charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością. Z tego też względu używa się je do ogrzewania dużych przestrzeni na przykład typu hale produkcyjne lub klatki schodowe.

Jak obliczyć moc grzejnika? Wzór i kalkulator mocy grzejnika

Dobierając moc grzejnika, wyliczamy moc grzejnika na m2. Jaka moc grzejnika będzie nam potrzebna, zależy od powierzchni danego pomieszczenia oraz rodzaju zastosowanej izolacji termicznej budynku lub domu. Jeżeli chodzi o ten ostatni parametr, to mamy już pewne ułatwienie, ponieważ mówią nam o tym wskaźniki zapotrzebowania mocy grzewczej danego budynku. I tak:

  Fotowoltaika na balkonie - czy panele fotowoltaiczne w mieszkaniu w bloku to nowy trend?
Rodzaj budynku Zapotrzebowanie na moc grzewczą
Budynek pasywny 15 kWh/m2
Budynek energooszczędny 20-60 kWh/m2
Standardowy dom nowoczesny 70-100 kWh/m2
Dom starszego typu (bloki sprzed 1980, domy bez izolacji) >120 kWh/m2 (nawet do 200)

Mając dane z tabeli oraz typ budynku, mnożymy ją przez metr kwadratowy danego pomieszczenia i otrzymujemy wartość, wyrażoną w watach [W].

Przykładowe obliczenia

Mamy nowoczesny domek jednorodzinny standardowy. Na ogół tego typu dom ocieplony jest wełną mineralną o grubości ok. 15 cm. Zatem zapotrzebowanie grzewcze budynku będzie wynosiło w tym konkretnym przypadku 80 kWh/m2.

Chcemy dobrać moc grzejnika do sypialni o powierzchni 16 m2.

Zatem mnożymy: 16 x 80= 1280 W/m2.

Mając wyliczoną moc grzejnika, pozostaje nam dobrać odpowiedni typ urządzenia peryferyjnego do rodzaju pomieszczenia. W tym konkretnym przypadku najlepiej sprawdzi się grzejnik płytowy.