Rodzaje ogrzewania w domu jednorodzinnym - jakie są?

Na etapie budowy domku jednorodzinnego musimy podjąć ważną decyzję co do wyboru źródła ciepła, która w dużej mierze będzie zależała od sposobu ogrzewania naszego nowego domu i rozprowadzenia systemu centralnego ogrzewania. Tę decyzję musimy najlepiej podjąć na etapie planowania naszego domu, a najpóźniej jak dom będzie już w stanie surowym.

Oczywiście niektóre źródła ciepła można zastąpić już w trakcie zamieszkania i eksploatacji domu. Ale gdy mamy rozprowadzenie grzejnikowe ciepła, to trudno go zastąpić wodnym ogrzewaniem podłogowym, gdy dom już jest wykończony. Zatem gdy zastanawiasz się jaki system grzewczy wybrać w twoim domu, zobacz, co oferuje ci rynek ogrzewania.

Jakie rodzaje ogrzewania w domu jednorodzinnym?

W domku jednorodzinnym mamy do wyboru źródła ciepła na paliwa stałe, gazowe i płynne, jak i bardziej nowoczesne systemy ogrzewania, oparte na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE).

Ogrzewanie gazowe

Ten rodzaj ogrzewania jest  mało problematyczny i wiąże się z relatywnie rozsądnymi kosztami związanymi z eksploatacją.  Dlatego gdy w zasięgu naszego domu mamy podłączenie do sieci gazowej, to ogrzewania gazowe jest najlepszym rozwiązaniem. Największą zaletą pieca gazowego jest pełna bezobsługowość. Ponadto dzięki sterownikom elektronicznym, współpracującym z piecem gazowym możemy ustawić żądaną temperaturę ciepłą i reszta regulowana jest przez urządzenie, które włącza i wyłącza piec, gdy zadana temperatura zostanie osiągnięta w domu.

Zastosowania kotłów gazowych do centralnego ogrzewania ma ogromne znaczenie w eliminacji smogu. Uważane są za ekologiczne źródła ciepła, które przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2, a tym samym efektu cieplarnianego.

Na rynku mamy szeroki wybór kotłów gazowych. Należy przy tym podkreślić, iż są to urządzenia niewielkich rozmiarów, które mogą sobie wisieć np. w kuchni lub łazience. Nie potrzebują dodatkowych kotłowni. Wśród różnych rodzajów kotłów, szczególną uwagę należy zwrócić na kotły kondensacyjne. Te rodzaje kotłów osiągają wyższe sprawności (powyżej 100 %), niż ich tradycyjne odpowiedniki (sprawność ok 70%-90%). Te różnice między sprawnościami mogą wynieść do 30%.

Wyższa sprawność kotła, to lepsza efektywność grzewcza, przy mniejszym nakładzie energii- w tym wypadku gazu. Zatem posiadacze kotłów kondensacyjnych mniej płacą za gaz.

Gdy nie posiadasz przyłącza gazowego, a chcesz zainstalować w swoim domu ogrzewanie gazowe, to nic straconego. W tym wypadku jest opcja zamontowania na podwórku butli z gazem LPG. Firmy dostarczające gaz, dzierżawią tego typu instalacje po podpisanie umowy na dostarczanie gazu LPG. W tym wypadku wykorzystujesz ten sam piec, co na gaz ziemny. Jedynie co musisz zrobić, to przezbroić palnik na gaz płynny. Czynność tą wykonuje autoryzowany serwis, przy podłączaniu kotła i pierwszym uruchamianiu.

  Fotowoltaika na polu i dzierżawa gruntu pod farmę fotowoltaiczną

Kotły na olej opałowy

Kocioł na olej opałowy cieszył się dużą popularnością jeszcze kilkanaście lat temu. Wtedy to samo paliwo do kotła było relatywnie tanie i ten sposób ogrzewania domu dawał spore zyski. Niemniej jednak wraz ze wzrastającymi cenami oleju opałowego, kocioł na olej opałowy przestał być ekonomiczny. Jednak wiele budynków z tego okresu jeszcze ogrzewana jest piecem na olej opałowy.

Podobnie jak piece gazowe również kotły na olej opałowy są w pełni sterowalne. Wystarczy zamontowanie i zaprogramowanie sterownika tygodniowego, aby prawie całkowicie zapomnieć o istnieniu kotła.

Wadą tego rozwiązania jest obecna cena oleju opałowego, ale też potrzeba wygospodarowania osobnego miejsca (kotłowni) na tego typu piec. Ponadto potrzebujemy sporo miejsca na składowanie oleju opałowego oraz specjalne pojemniki do przechowywania tego surowca.

Piece na paliwa stałe

Piece na paliwa stałe nadal w Polsce są popularnym rozwiązaniem, szczególnie na terenach wiejskich. Kotły CO na węgiel lub drewno są najtańsze, szczególnie klasyczne węglaki. Charakteryzują się prostą budową i obsługa. Ponadto ze względów budżetowych są dla wielu ludzi jedynym dostępnym rozwiązaniem. Zakup węgla, czy drewna relatywnie się bardziej opłaca, niż zamontowanie pieca gazowego. Dotyczy to budynków nieocieplonych i nie termo izolowanych, gdzie ich mieszkańców nie stać na wykonanie takiego remontu budynku. Poza tym w takim węglaku ludzie palą nie tylko węglem, ale również śmieciami. I to jest największy problem, jeżeli chodzi o ochronę środowiska.

Dlatego obecne przepisy zabraniają już stosowanie przysłowiowych węglaków, ze względu na dużą emisję gazów cieplarnianych. Zatem pozostają bardziej zaawansowane rozwiązanie kotłów na paliwa stałe, a mianowicie na ekogroszek i pellet. Te rodzaje pieców są w pełni zautomatyzowane, podobnie jak w przypadku ich odpowiedników olejowych i gazowych. Należy przynajmniej raz dziennie lub raz w tygodniu (w zależności od modelu) zasypać podajnik pieca odpowiednim paliwem stałym.

Zautomatyzowane piece na paliwa stałe są już ekologicznym rozwiązaniem. Zgodnie z polskimi normami dopuszczane jest stosowanie pieca na pellet, jako ekologiczne paliwo, nieprzyczyniające się do emisji CO2. Nowoczesne piece na paliwa stałe są jednak kilkakrotnie droższe od typowych węglaków. Aby ogrzewanie takim piecem było ekonomiczne, budynek musi przejść termomodernizację cieplną.

  5 powodów, dla których warto zdecydować się na okna PVC od firmy Kapica

Ogrzewanie domu kominkiem

Kominki z płaszczem wodnym cieszą się popularnością w małych domkach jednorodzinnych. Wystarczy wybrać model o odpowiedniej mocy, który zapewni nasze zapotrzebowanie na ciepło. Podpięcie takiego kominka jest realizowane poprzez wymiennik ciepła (płaszcz wodny) do instalacji centralnego ogrzewania z układem grzejnikowym. Kominek działa identycznie jak kocioł na paliwa stałe, czyli cały czas musi się palić. To zaś generuje stałą dostawę drewna do kominka.

To rozwiązanie jest idealne dla osób, które mają dostęp najlepiej do taniego surowca o odpowiednich własnościach kalorycznych, ponieważ zakup drewna może się okazać niezbyt ekonomiczną inwestycją. Przy takim kominku należy używać nietypowego drzewa z lasu, a specjalnie wy sezonowanego drewna. W innym wypadku w układzie kominowym zbiera się duża ilość sadzy, która z czasem może doprowadzić do pożaru komina.

Odnawialne Źródła Energii do ogrzania domu

Pompy ciepła

Obecnie rekordy popularności w nowo powstających domkach jednorodzinnych biją instalacje z pompami ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje naturalne zasoby energii znajdujące się w gruncie lub wodzie (pompa gruntowa) oraz  w powietrzu (pompa powietrzna). To jest zupełnie ekologiczne rozwiązanie, które nie generuje żadnych gazów. Ponadto powietrzną pompę ciepła można zamontować wszędzie. Nie ma tutaj żadnych dodatkowych wymogów.

Pompy ciepła są urządzeniami bezobsługowymi, podobnie jak piece gazowe. Niemniej jednak ich wadą jest to, że potrzebują energii elektrycznej do swojej pracy.

Sprawność pompy ciepła określa się na zasadzie stosunku poboru ilości prądu, do ilości wyprodukowanej energii cieplnej, czyli mierzy się ją tzw. współczynnikiem COP. Lepszą sprawność mają pompy gruntowe, gdzie współczynnik COP wynosi ok. 5. Co oznacza, że z 1 kWh prądu elektrycznego urządzenie wytwarza ok. 5 kWh energii cieplnej.

Natomiast powietrzne pompy ciepła mają sprawność na poziomie ok. 3-4. W zależności od modelu i źródła ciepła. Niemniej jednak powietrzne pompy ciepłą są proste w instalacji i  można zainstalować wszędzie i w każdych warunkach. Natomiast Gruntowe pompy ciepła potrzebują zainstalowania gruntowego wymiennika ciepła, co wiąże się z dodatkowymi odwiertami lub przekopywaniem posesji inwestora. Przy czym gruntówki są droższe od powietrznych rozwiązań. Pompa ciepła jest opłacalną inwestycją w domu z termoizolacją termiczną oraz ogrzewaniem niskotemperaturowym (podłogowym).

Kolektory słoneczne

Jeszcze kilka lat temu stanowiły hit, jako źródła ciepła, wykorzystujące energię słoneczną. Obecnie już wiadomo, że ten rodzaj urządzeń, nadaje się jedynie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i współpracy z tradycyjnym źródłem ciepła. Natomiast ich nowsze odpowiedniki, a mianowicie instalacje fotowoltaiczne to już rozwiązanie na szerszą skalę.

  Pompa ciepła czy gaz? Poznaj odpowiedź na to pytanie

Instalacje fotowoltaiczne

Podobnie jak kolektory słoneczne również panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do produkcji  energii, ale w tym wypadku prądu elektrycznego. Zatem instalując fotowoltaikę na dachu własnego domu, stajesz się jakoby producentem własnej energii elektrycznej, którą wykorzystujesz na potrzeby własne, a nadwyżki energii odprowadzasz do sieci elektroenergetycznej. W ciągu roku możesz sobie odebrać ok 70%-80% wyprodukowanej energii od operatora energetycznego (Program Prosument). To daje ci obniżenie kosztów energii elektrycznej na poziomie aż 90%. Obecnie to najbardziej popularne rozwiązanie OZE.

Należy przy tym podkreślić, że dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pokrywa w pełni zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego. Ponadto pozwala na instalację elektrycznych źródeł ciepła, takich jak np. folie grzewcze, montowane na podłodze domu. Dość popularnym rozwiązaniem jest instalacja paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła. Dzięki takim połączeniom dwóch ekologicznych źródeł energii, mamy darmowy prąd i ogrzewanie.

Niestety, ale Instalacje OZE mają jedną wspólną wadę. Otóż wszystkie rozwiązania są drogie, pomimo stosowanych na szeroką skalę dotacji do realizacji takich inwestycji. Na obecną chwilę  nie każdego na nie stać.