Nawożenie drzewek owocowych - czym i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Posiadanie własnego sadu owocowego w ogrodzie jest marzeniem wielu osób. Nic więc dziwnego, że bardzo chętnie sadzimy jabłonie, wiśnie, śliwy czy grusze. Niestety, samo posadzenie drzewek owocowych to dopiero początek. Wszystkie gatunki wymagają bowiem odpowiedniej pielęgnacji, której ważnym elementem jest nawożenie. Warto wiedzieć kiedy nawozić drzewka owocowe oraz jakich nawozów używać. Ma to bowiem wpływ na wzrost roślin oraz na ich plony. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat nawożenia drzewek.

Najlepszy czas na nawożenie drzewek owocowych?

Drzewka owocowe to piękna ozdoba ogrodu, która zapewnia nam smaczne i zdrowe owoce. Aby jednak cieszyć się obfitymi plonami, należy zadbać o odpowiednie nawożenie drzewek. Jednym z najważniejszych aspektów, o które należy zadbać jest nawożenie drzewek owocowych w odpowiednim czasie. Kiedy nawozić drzewka owocowe? Istnieje kilka terminów nawożenia, które zależne są od gatunku drzew owocowych oraz ich wieku - młodsze drzewka nawozimy bowiem częściej.

Wszystkie jednak wymagają nawożenia wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych pąków. W tym okresie drzewka mają największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i owocowania. Ponadto młode drzewka, które zostały posadzone w poprzednim roku, można dodatkowo nawozić w maju i czerwcu, aby zapewnić im mocne przyrosty i dobrze ukształtowaną koronę. Starsze drzewka, które już owocują, można nawozić w sierpniu lub wrześniu, aby wspomóc ich regenerację po zbiorach i przygotować je do zimy.

W jaki sposób nawozić drzewka owocowe?

Istnieje kilka sposobów nawożenia drzewek owocowych. To jaki wybierzemy powinno być uzależnione od rodzaju nawozu, który stosujemy. Jeśli decydujemy się na nawożenie drzewek owocowych obornikiem granulowanym lub nawozem mineralnym wówczas warto postawić na rozsypywanie nawozu wokół drzewek. Jest to najprostsza i najczęściej stosowana metoda nawożenia, która polega na równomiernym rozsianiu nawozu wokół pnia i pod koroną drzewka.

  Kiedy i jak sadzić pomidory? Co, ile i gdzie najlepiej?

Należy jednak uważać, aby nawóz nie dotykał bezpośrednio pnia i gałęzi, ponieważ może je poparzyć i uszkodzić. Po rozsianiu nawozu należy go delikatnie wymieszać z glebą i podlać drzewka, aby nawóz szybciej się rozpuścił i przeniknął do korzeni. Kolejnym sposobem jest podlewanie drzewka roztworem nawozowym, który przygotowujemy łącząc wodę z koncentratem nawozu w podanych przez producenta proporcjach. Możemy także zdecydować się na nawożenie dolistne, które polega na opryskiwaniu liści drzewek roztworem nawozowym, zawierającym głównie mikroelementy, takie jak żelazo, cynk, bor czy mangan.

drzewo owocowe

Sprawdzone nawozy do drzewek owocowych

Mówiąc o tym, jakie nawozy do drzewek owocowych stosować warto wspomnieć o tym, że potrzeby roślin różnią się w zależności od okresu ich wzrostu. Wiosną, kiedy roślina jest osłabiona po zimie a przy tym rozpoczyna intensywny okres wzrostu stosujemy nawozy organiczne oraz nawozy mineralne, które zawierają azot. W okresie kwitnienia i dojrzewania owoców możemy wybierać nawozy wieloskładnikowe, które poza azotem zawierają również fosfor, potas oraz mikroelementy. Jesienią za to nalezy wybierać takie nawozy mineralne, które nie mają w sobie dużej zawartości azotu, ponieważ może on spowodować nadmierny rozwój pędów, które nie zdążą zdrewnieć i nie będą odpowiednio odporne na mróz

Częstotliwość nawożenia drzewek owocowych?

Wiele osób zastanawia się, czy nawożenie drzewek owocowych w danym okresie należy powtarzać. Odpowiedź brzmi: nie. Jednokrotne podanie nawozu wiosną oraz jesienią to wystarczająca częstotliwość nawożenia, która pozwala dostarczyć drzewkom niezbędnych składników. Obecnie coraz więcej nawozów to preparaty o przedłużonym czasie uwalniania się składników mineralnych, dlatego też zabiegu tego nie musimy powtarzać.

Nawożenie drzewek owocowych wiosną

Wiosna to zdecydowanie najważniejszy okres rozwoju drzewek owocowych. Rośliny są wówczas osłabione po zimie a jednocześnie mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze by móc wypuścić nowe pędy, liście oraz kwiaty. Dlatego też nawożenie drzewek owocowych wiosną jest niezwykle istotne i nie powinniśmy z niego rezygnować nawet w przypadku starszych, w pełni ukształtowanych drzew. Wiosną drzewka potrzebują przede wszystkim dużej ilości azotu, dlatego warto postawić na nawożenie drzewek owocowych siarczanem amonu, który jest doskonałym jego źródłem.

  Ogród pełen rajskich jabłoni – Porady dotyczące sadzenia, pielęgnacji i wybierania odmian

Czy zimą należy nawozić drzewka owocowe?

Pytanie o nawożenie drzewek owocowych zimą często pojawia się na forach internetowych dla ogrodników i sadowników. W sieci możemy bowiem znaleźć wiele sprzecznych informacji na ten temat. Należy więc jasno sprecyzować - drzewka owocowe nie potrzebują nawożenia oraz innych zabiegów pielęgnacyjnych zimą. Jesienią, po zbiorach kończy się ich okres wegetatywny co oznacza, że drzewka przestają pobierać składniki mineralne, których normalnie potrzebują do wykształcania pędów, liści czy owoców. Roślina w czasie zimy ogranicza swoje procesy życiowe do niezbędnego minimum, dlatego też nie potrzebuje dodatkowego wsparcia.