Nawożenie ogórków gruntowych - czym i kiedy to robić? Poradnik dla początkujących

Ogórki gruntowe należą do jednych z najbardziej popularnych i lubianych warzyw w naszym kraju. Są doskonałe nie tylko spożywane na świeżo ale również pod postacią rozmaitych przetworów. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się uprawiać ogórki gruntowe w swoich ogródkach. Nie ma w tym zresztą nic trudnego. Istnieją jednak pewne aspekty, o których nie możemy zapominać. Jednym z nich jest prawidłowe nawożenie, które jest niezbędne dla otrzymania satysfakcjonujących plonów. Wiedząc o tym przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym odpowiadamy na pytanie czym nawozić ogórki gruntowe, oraz kiedy warto to robić.

Kiedy nawozić ogórki gruntowe?

Ogórki gruntowe nie są bardzo wymagające w uprawie, są jednak roślinami, które są ciepłolubne oraz wykazują spore zapotrzebowanie na składniki mineralne. Należy dostarczać ich w określonych terminach, kiedy najbardziej tego potrzebują. Przyjrzyjmy się więc, kiedy należy nawozić ogórki gruntowe. Mówiąc najprościej, zazwyczaj stosuje się trzy nawożenia: podstawowe, pogłówne i dolistne. Pierwsze nawożenie polega na zasileniu gleby przed posadzeniem ogórków.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie nawozów organicznych. Wielu ogrodników stawia na nawożenie ogórków obornikiem, który należy przemieszać z glebą aby nie tylko dostarczył cennych składników ale również poprawił strukturę podłoża. Nawożenie pogłówne wykonuje się po około 2-3 tygodniach od posadzenia ogórków w gruncie. W tym czasie rośliny potrzebują głównie azotu, który odpowiada za rozwój części zielonych. Nawożenie dolistne stosujemy w okresie kwitnienia oraz zawiązywania się ogórków. Polega ono na rozpylaniu roztworu nawozowego na liście ogórków.

Jak nawozić ogórki gruntowe?

To w jaki sposób nawozimy ogórki gruntowe uzależnione jest od tego, z jakiego rodzaju nawozu korzystamy. Nawozy organiczne takie jak obornik czy kompost mieszamy z glebą. Nawozy mineralne rozsypujemy cienką warstwą w pobliżu rośliny dbając o to, by nie poparzyły liści a następnie podlewamy. Nawozy w formie płynnej rozcieńczamy z wodą, którą wykorzystujemy do podlewania lub oprysków roślin.

  Nawożenie ziemniaków - czym i kiedy to robić? Poradnik krok po kroku

Decydując się na nawozy mineralne warto zapoznać się dawkowaniem zalecanym przez producenta. Zbyt duża ilość nawozu może spowodować nadmierny wzrost liści kosztem owoców, a także zwiększyć podatność roślin na choroby i szkodniki. Zbyt mała ilość nawozu może natomiast skutkować słabym wzrostem, małymi plonami i gorszym smakiem ogórków.

Czym nawozić ogórki gruntowe?

Dotrzymanie terminów nawożenia ogórków gruntowych to nie wszystko. Równie ważne jak czas nawożenia jest to, jakie preparaty należy stosować. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie ogórków gruntowych różni się w zależności od etapu ich wzrostu. Nie możemy stosować jednego nawozu przez cały okres wegetatywny ogródków. Czym nawozić ogórki gruntowe? Jesienią przygotowując glebę stawiamy na nawozy organiczne takie jak obornik czy kompost.

Wiosną, kiedy ogórki zaczynają wschodzić i wypuszczać pierwsze pędy rośliny potrzebują głównie azotu. Stosujemy wówczas nawozy mineralne. Dobrze sprawdza się nawożenie ogórków gruntowych siarczanem amonu. Możemy także wykorzystać naturalne nawozy takie jak gnojówka ze skrzypu lub pokrzywy. W okresie kwitnienia i owocowania rośliny potrzebują przede wszystkim fosforu i potasu, które odpowiedzialne są za jakość i ilość plonów. W tym czasie dobrze sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe i naturalne takie jak popiół drzewny, gnojówki ze skórek bananów czy fusy z kawy.

nawozone ogórki gruntowe

Jak często nawozić ogórki gruntowe?

Nawożenie ogórków gruntowych należy regularnie powtarzać. Jesienne nawożenie nie wymaga powtórzenia. Natomiast od wiosny do zakończenia zbiorów warto powtarzać nawożenie stosując dopasowaną do danego okresu mieszankę. Nawożenie powtarzamy co trzy-cztery tygodnie. Warto obserwować stan i kondycję roślin, jeśli zauważymy, że na liściach pojawiają się żółte plamy warto zwiększyć częstotliwość nawożenia, ponieważ może być to oznaką niedoborów.

Nawożenie ogórków gruntowych wiosną

Wiosna jest niezwykle ważnym okresem dla roślin. To czas intensywnego wzrostu, od którego zależy dalszy rozwój rośliny oraz jej plony. Dlatego też nawożenie ogórków gruntowych wiosną jest niezbędne. W tym okresie ogórki potrzebują przede wszystkim azotu, który wspomaga rozwój pędów i liści. Wiosną warto więc sięgać po preparaty, które zawierają go sporo. Może być to wspomniany siarczan amonu, jak również dedykowane mieszanki do ogórków.

  Aranżacja tarasu. Rośliny wokół tarasu, czyli jak obsadzić taras roślinami?

Nawożenie ogórków gruntowych zimą

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w uprawie ogórków zastanawia się, czy rośliny te należy pielęgnować także zimą. Wynika to ze sprzecznych informacji, które możemy znaleźć chociażby w sieci. Tymczasem nawożenie ogórków gruntowych zimą jest nie tylko niekonieczne, ale wręcz niemożliwe. Ogórki gruntowe są bowiem roślinami jednorocznymi. Po zakończonych zbiorach liście ogórków gruntowych zaczynają żółknąć i roślina kończy swój okres wegetatywny. Jeśli chcemy cieszyć się obfitymi zbiorami ogórków w przyszłym roku warto więc jedynie zadbać o nawożenie gleby nawozem organicznym np. obornikiem lub kompostem po zakończeniu uprawy ogórków jesienią.