Przycinanie forsycji - jaki i kiedy to robić? Terminy przycinania

Forsycja to jeden z pięknie kwitnących wiosną krzewów, które swoim gęstym gobelinem kwiatów ubarwiają nasze ogrody. Ten krzew jest łatwy w uprawie i doskonale poradzą sobie z nim również ogrodnicy amatorzy. Ten złocisty krzew może sprawiać jeden problem w uprawie. Mianowicie jego cięcie. Zatem jak wykonać cięci forsycji oraz kiedy jest najlepszy czas na ten zabieg- podpowiemy w tym artykule.

Cięcie forsycji - terminy

Podstawowym błędem w cięciu forsycji, który wykonuje wielu ogrodników, jest cięcie forsycji na wiosnę. Niestety ten termin cięcia nie jest dla tego krzewu właściwy. Powoduje, że nasza roślina nadmiernie się rozrasta i słabo kwitnie. Dlaczego ? Otóż wraz z cieciem forsycji na wiosnę, tniemy również jej zawiązki kwiatowe, tym samym pobudzając ją również do tworzenia nowych pędów, a nie kwitnienia. Zatem kiedy przycinać forsycję ?

Zasada mówi, że rośliny kwitnące latem, przycina się na wiosnę, a te kwitnące wiosną przycina się po sezonie kwitnienia, tak aby jeszcze przed zimą wytworzyły nowe zawiązki kwiatowe na przyszły sezon wegetatywny. Dotyczy to również forsycji. Dlatego ten krzew tniemy dopiero po okresie kwitnienia. Najlepiej jeszcze przed wytworzeniem liści. Najbardziej odpowiedni termin na przycinanie forsycji jest przełom kwietnie i mają. Co prawda może on nieco się przesuwać w zależności od pogody i rejonu jej uprawy.

Warto przy tym pamiętać, że ten krzew najobficiej kwitnie na zeszłorocznych pędach, pąki kwiatowe zawiązują się w lecie poprzedniego sezonu letniego. Kiedy poznamy okres wegetacji tego krzewu, łatwiej nam będzie ustalić najlepszy termin jego cięcia.

Dlaczego prawidłowe cięcie forsycji jest istotne?

Forsycja jest krzewem ozdobnym i w głównej mierze uprawiamy ją dla jej pięknych kwiatów. Dlatego jej właściwe cięcie pozwala na jej obfite kwitnienie. Warto tutaj podkreślić, iż regularnie co roku wykonywany ten zabieg pozwala na utrzymaniu krzewu nie tylko w dobrej kondycji, ale też stymuluje jego kwitnienie na wiosnę. Z wiekiem forsycja traci zdolność do wytwarzania pąków kwiatowych. Zatem jej regularne przecinanie odmładza ten krzew i utrzymuje jej piękne walory ozdobne. Cięcie forsycji latem również pozwala na regularne formowanie tego krzewu, aby miał on estetyczny wygląd i nie był nadmiernie zagęszczony.

  Nawożenie malin - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania!

forsycja

Jak przycinać forsycję?

Po zakończeniu kwitnienia pędy forsycji skracamy o 1/3 długości. Długie pędy możemy skrócić nawet o 2/3 długości tak, aby na pędach pozostały 2-3 pąki. Pędy przycinamy ukośnie, mniej więcej 5 mm nad młodym i zdrowym pąkiem. Mniejsza odległość między cięciem a pąkiem, może doprowadzić do jego uszkodzenia. A zbyt daleka odległość powoduje powstanie tzw. Suchego czopu.

Dla lepszego rozkrzewienia naszego krzewu, u odrastających forsycji uszczykujemy wierzchołki. Unikamy zbyt silnego skracania pędów. Zbyt mocno przycięte krzewy, wytwarzają nadmierne przyrosty, które nie kwitną.

Należy również pamiętać o cięciu sanitarnym, czyli wycinaniu wszystkich chorych, uszkodzonych i suchych pędów. Wycinamy również gałęzie rosnące do środka, krzyżujące się i nadmiernie zagęszczające krzew. Co 3-4 lata wykonujemy tzw. cięcie odmładzające forsycji.

Cięcie forsycji należy przeprowadzać ostrym sekatorem lub nożycami. Rana po cieciu powinna być gładka i nieposzarpana. Dzięki temu rany szybciej będą się goiły. Zabieg wykonujemy w pochmurne i bezdeszczowe dni. Grubsze przycięte konary zabezpieczamy maścią ogrodową.

Forsycja po przekwitnięciu - jak ja przycinać?

Forsycja po przekwitnięciu je jest gotowa na zabieg przycinania. Zabieg wykonujemy regularnie co roku. Cięcie forsycji latem polega na skracaniu pędów o 1/3 długości, a dłuższe nawet o połowę. Ten krzew osiąga długość nawet 3 metry, co może być niewygodne w jej pielęgnacji. Ponadto wysoka roślina słabo kwitnie. Dlatego przycinamy ją tak, aby osiągnęła najwyżej wysokość 1,5- 2 metrów. Podczas cięcia rośliny usuwamy również pędy zbytnio zagęszczające krzew i skierowane do wewnątrz. Gęsty i wybujały krzew ma gorszy dostęp do światła oraz większe potrzeby pokarmowe. Podczas zabiegu przycinania usuwamy pędy uszkodzone, uschnięte, zainfekowane i zaatakowane przez szkodniki. Co kilka lat można forsycję odmładzać. Zabiec przycinania forsycji warto zrobić późną wiosną lub latem. Cięcie forsycji jesienią może narazić obcięte pędy na przymrozki. Roślina może nie zdążyć się, zregenerować przed zimą i nie wypuścić odpowiedniej ilości pędów kwiatowych.

  Jaka ziemia do pachiry jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

cieta forsycja w wazonie

Cięcie odmładzające forsycji

Co około 3 lub 4 lata wykonujemy ciecie odmładzające. W tym celu usuwamy w całości u podstawy krzewu grube i najstarsze gałęzie. Pod uwagę bierzemy te, które kwitną słabo i pod ciężarem mogą się wyłamać. Ten zabieg cięcia forsycji można rozłożyć na lata. Na przykład na dwa lata. Silne cięcie rośliny może wpłynąć na nią nie korzystnie. Pamiętajmy, aby grube konary przycinać ostrym narzędziem np. nożycami lub piłą, w zależności od grubości samego pędu. Po cięciu należy zabezpieczyć miejsce cięcia maścią ogrodniczą.