Płyta fundamentowa - zalety i wady domu na płycie

Decydując się na budowę domu możemy wykorzystywać różnorodne rozwiązania i materiały, które pozwalają nam zmniejszyć koszty budowy lub sprawić, że będzie ona przeprowadzona sprawniej. Często jednak brakuje nam wiedzy na temat poszczególnych nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest płyta fundamentowa. To alternatywa dla tradycyjnych ław fundamentowych, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na jej temat.

Czym jest płyta fundamentowa?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest płyta fundamentowa. Mówiąc najprościej, jest to rodzaj fundamentu, który znajduje się pod całością budynku, nie tylko na szerokości ścian. Najczęściej jest to żelbetonowa konstrukcja, która układa się na kształtkach styropianowych. W przypadku płyt fundamentowych w wykopie stosuje się warstwę wyrównującą, na której następnie umieszcza się termoizolację. Kolejnym etapem jej montażu jest wykonanie zbrojeń a następnie wykonuje się wylewkę. Dzięki temu już na etapie budowy fundamentów możliwe jest umieszczenie w nich systemu ogrzewania podłogowego. Wylewka będąca ostatnim elementem budowy płyty fundamentowej stanowi jednocześnie podstawę pod docelową podłogę.

Wady i zalety płyt fundamentowych

Płyty fundamentowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym przede wszystkim w budownictwie pasywnym. Mają one wiele zalet, wśród których wymienić możemy między innymi:

  • równomierne rozłożenie obciążenia;
  • ograniczenie ryzyka osiadania budynku;
  • szybsza budowa;
  • możliwość stosowania w trudnych warunkach wodno-gruntowych;
  • lepsza izolacja termiczna;
  • możliwość zastosowania w przypadku skomplikowanej bryły budynku;

Jak każde rozwiązanie płyty fundamentowe nie są niestety wolne od wad. Pierwszą z nich jest konieczność wynajęcia profesjonalnego sprzętu, który umożliwi nam wykonanie szerokoprzestrzennych wykopów. Ponadto, płyty fundamentowe wykonuje się z wykorzystaniem znacznie większych ilości materiałów budowlanych w porównaniu z tradycyjnymi ławami. W związku z tym koszt wykonania płyty fundamentowej jest znacznie wyższy. Niemniej jednak, jest to rozwiązanie posiadające tyle mocnych stron, że w trosce o trwałość oraz funkcjonalność budynku warto się na nie zdecydować o czym przekonuje wielu specjalistów. Mówiąc o minusach warto również zaznaczyć, że budynków na płycie fundamentowej nie będziemy mogli w przyszłości podpiwniczyć.

  Nowoczesny salon - jak go urządzić? Co zrobić ze ścianami?

Ile kosztuje płyta fundamentowa?

Wiemy już jakie zalety ma płyta fundamentowa oraz na jakie problemy możemy napotkać decydując się na jej wykorzystanie w budowie domu. Sprawdźmy więc jak wygląda koszt płyty fundamentowej. Oczywiście, jest on uzależniony od szeregu czynników, wśród których wymienić możemy nie tylko wielkość płyty ale również materiały zastosowane do jej wykonania. Niemniej jednak, cena płyty fundamentowej zaczyna się od ok 350 złotych za metr kwadratowy. Ceny bywają jednak wyższe i kończą się nawet na 750 złotych za metr kwadratowy Oznacza to, że w przypadku budynku o powierzchni wynoszącej 100m2 zapłacimy kilkadziesiąt tysięcy złotych.