Nawożenie zamiokulkasa - czym i kiedy to robić? Poradnik dla początkujących

Zamiokulkas to roślina doniczkowa, która pochodzi z Afryki Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Uważany jest za roślinę, która przynosi szczęście i bogactwo. Wyróżniają go ciemnozielone, błyszczące liście, które wyrastają z podziemnych kłączy. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób wykorzystuje go jako roślinę ozdobną. Uprawa zamiokulkasa nie jest trudna. Jest to bowiem roślina odporna na niekorzystne warunki uprawy, takie jak susza, cień czy niska wilgotność powietrza. Niemniej jednak, aby prawidłowo się rozwijała warto zadbać o odpowiednie nawożenie zamiokulkasa. Jak powinno wyglądać? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Kiedy nawozić zamiokulkas?

Zamiokulkas, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, potrzebuje odpowiedniego nawożenia, aby prawidłowo się rozwijać. Ze względu na ograniczoną ilość gleby, w której rośnie nie jest w stanie samodzielnie pobrać dostatecznej ilości składników odżywczych jeśli mu ich nie dostarczymy. Kluczowe znaczenie ma podawanie nawozu w terminach, kiedy roślina ma największe zapotrzebowanie na nie. W przypadku zamiokulkasa jest to cały okres wegetatywny rośliny - od wiosny do jesieni. W tym czasie zaleca się podawanie nawozu raz na miesiąc, najlepiej w połowie dawki zalecanej przez producenta. Zimą natomiast należy zaprzestać nawożenia, ponieważ zamiokulkas wchodzi w stan spoczynku i nie potrzebuje dodatkowych składników pokarmowych.

Nawożenie zamiokulkasa - o czym warto wiedzieć?

Zamiokulkas to roślina ozdobna, której zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest stosunkowo niewielkie w porównaniu do roślin ogrodowych, dlatego też nie należy stosować agresywnych, mocno działających środków. Nawożenie zamiokulkasa siarczanem amonu nie będzie więc dobrym pomysłem.

O wiele lepiej sprawdzą się nawozy organiczne oraz syntetyczne mieszanki dla roślin zielonych lub sukulentów. Pamiętajmy, że zamiokulkas jest jedną z tych roślin, które lepiej znoszą niedobór składników odżywczych niż ich nadmiar - dlatego też nigdy nie przekraczajmy zalecanych przez producenta dawek a nawet zmniejszmy je o połowę. Bardzo ważna jest również regularność nawożenia - nie musi ono odbywać się często ale dla rośliny o wiele lepszym będzie nawożenie raz na miesiąc niż podawanie nawozu co kilka miesięcy powtarzane kilkukrotnie.

  Jak pozbyć się kreta z ogrodu? 10 skutecznych sposobów na krety

Idealne nawozy dla zamiokulkasa

Osoby, które zdecydowały się na uprawę tej wyjątkowej rośliny w swoim domu często zadają sobie pytanie czym nawozić zamiokulkasa, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki pokarmowe? Możemy wybierać spośród różnych rodzajów nawozów, zarówno gotowych, jak i domowych. Niezależnie od tego co wybierzemy pamiętajmy jednak, by stosować je z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta lub sprawdzonymi przepisami.

W przypadku syntetycznych nawozów mineralnych możemy korzystać z produktów dla roślin zielonych, ozdobnych lub sukulentów w formie granulatu, płynnego koncentratu lub pałeczek. Jeśli zaś chodzi o nawozy organiczne, które sprawdzą się w przypadku zamiokulkasa są to przede wszystkim:

  • żelatyna - stanowi dobre źródło azotu;
  • skorupki z jajek - są źródłem wapnia i magnezu i zapobiegają chlorozie;
  • fusy z kawy - dostarczają potasu, który wzmacnia odporność rośliny na choroby i szkodniki;
  • skórki z banana - są źródłem magnezu, pozytywnie wpływają na kolor liści;
  • popiół drzewny - zawiera wapń, który neutralizuje kwaśne podłoże.

Nawozy domowe możemy stosować w formie “gnojówki” lub kompostu. Wystarczy więc zalać podane wyżej składniki wodą, odstawić na kilka dni a następnie podlać nią roślinę. Nawozy domowe podajemy zamiokulkasowi raz na dwa miesiące w okresie wegetacyjnym.

nawozenie zamiokulkasa

Jak powinno wyglądać nawożenie zamiokulkasa?

Sposób nawożenia zamiokulkasa uzależniony jest od tego, jaki rodzaj nawozu wykorzystujemy. W przypadku domowych nawozów organicznych podlewamy rośliną wodą, w której wcześniej moczyły się wartościowe dla tej rośliny składniki. Jeśli zaś chodzi o nawozy mineralne w przypadku granulatu posypujemy wierzchnią warstwę podłoża niewielką ilością i podlewamy zamiokulkas. Jeśli mamy do czynienia z formą płynną rozcieńczamy ją z wodą w proporcjach zalecanych przez producenta zmniejszonych o połowę. Przykładowo, jeśli producent zaleca użycie jednej nakrętki na litr wody, aby przygotować odpowiedni nawóz stosujemy jedynie pół nakrętki produktu. Pałeczki po prostu wtykamy w podłoże i podlewamy roślinę.

  Leżanki Ogrodowe z Technorattanu – Synonim Relaksu i Elegancji w Twoim Ogrodzie

Wiosenne nawożenie zamiokulkasa

Wiosna to czas kiedy zamiokulkas budzi się do życia po zimowym odpoczynku. Warto więc zadbać o to, by dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych, szczególnie tych, które odpowiedzialne są za rozwój nowych pędów i liści a więc azotu, potasu i fosforu. Nawożenie zamiokulkasa wiosną zaczynamy od marca i powtarzamy co trzy tygodnie.

Zimowe nawożenie zamiokulkasa

Wiele osób, które nie ma doświadczenia w uprawie zamiokulkasa zastanawia się, czy należy przeprowadzać nawożenie zamiokulkasa zimą. Odpowiedź brzmi: nie. Zamiokulkas, podobnie jak każda roślina potrzebuje kilku miesięcy “odpoczynku” od fazy wzrostu i kwitnienia, dlatego też zimą nie ma dużego zapotrzebowania na składniki odżywcze. W okresie od końca października do marca nie stosujemy więc nawozów oraz podlewamy roślinę nieco rzadziej niż dotychczas bez obaw, że będzie to miało negatywny wpływ na jej wzrost czy kondycję.