Nawożenie owsa - czym i kiedy to robić? Praktyczny poradnik dla początkujących

Owies to jeden z bardzo popularnych gatunków zbóż. Nie ma w tym nic dziwnego. Nasiona tej rośliny są bogate w cenne składniki a wypieki z mąki owsianej mogą być spożywane nawet przez osoby, które nie tolerują glutenu. Aby jednak móc cieszyć się satysfakcjonującymi plonami owsa o rośliny te należy odpowiednio się zatroszczyć. Jednym z bardzo ważnych aspektów jest nawożenie owsa. Czym nawozić owies i kiedy należy o to zadbać? Postanowiliśmy to sprawdzić. 

Kiedy nawozić owies?

Aby móc cieszyć się dużymi plonami owsa konieczne jest przestrzeganie prawidłowych terminów nawożenia. W przypadku owsa najczęściej stosuje się dwa, maksymalnie trzy terminy nawożenia. Pierwsze z nich ma miejsce zaraz po zasianiu zbóż. Miesiące marzec i kwiecień są idealnym okresem na dostarczenie azotu, fosforu i potasu, które wspomagają wzrost pędów i korzeni, jednocześnie wpływając korzystnie na ogólną kondycję rośliny.

Część osób decyduje się na dodatkowe nawożenie azotowe w maju, które ma na celu przyspieszenie wzrostu rośliny, szybsze kwitnienie i wykształcanie się kłosa. Nie zawsze jest jednak ono konieczne, wiele zależy od rodzaju ziemi, na której uprawiamy owies. Musimy bowiem wiedzieć, że nie jest to bardzo wymagające zboże. Ostatnie nawożenie owsa powinno mieć miejsce w czerwcu. Jego celem jest wykształcenie jak największej ilości dużych ziaren zbóż, dlatego też powinno opierać się przede wszystkim na fosforze i potasie. W tym czasie rezygnujemy z nawożenia zbóż azotem. 

Nawożenie owsa - o czym warto wiedzieć?

Choć owies nie jest bardzo wymagającą rośliną w fazie wegetatywnej ma dość duże zapotrzebowanie na składniki mineralne. Do najważniejszych zaliczyć możemy azot, fosfor oraz potas. Azot zwłaszcza na początku wzrostu rośliny, ponieważ wspomaga intensywny rozwój pędów i liści. Fosfor odgrywa kluczową rolę w rozwoju korzeni, dlatego jego obecność w nawozach jest istotna, zwłaszcza na etapie zakładania plantacji. Potas ma wpływ na wielkość plonów. Dodatkowo, warto pamiętać o dostarczaniu mikroelementów, takich jak magnez, miedź czy cynk, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania metabolicznego owsa. 

  Wertykulacja trawnika - kiedy, jak i czym? Kompendium wiedzy

Idealne nawozy do owsa

W przypadku większości zbóż możliwe jest stosowanie uniwersalnych nawozów, które w swoim składzie mają azot, potas i fosfor w równych proporcjach. Jeśli jednak chodzi o owies, może okazać się, że produkty takie nie do końca dostarczają roślinom wszystkiego czego potrzebują. W poradnikach dla rolników znaleźć możemy informację o tym, że owies należy do tych zbóż, które wymagają nawozu o wyższej zawartości potasu, nawet w proporcji 1-1-2 (azot-fosfor-potas).

owies

Jest to szczególnie ważne gdy wykształcają się kłosy i nasiona owsa. Wybierając nawozy do owsa warto więc stawiać na profesjonalne produkty rolnicze takie jak syntetyczne mieszanki mineralne, w których ilość poszczególnych składników pozostaje pod kontrolą. Część osób decyduje się na nawożenie owsa siarczanem amonu. Jest to oczywiście możliwe, jednak pamiętać należy, że jest to nawóz azotowy, dlatego może być stosowany tylko wczesną jesienią. Jeśli chcemy uniknąć chemicznych nawozów i postawić na ekologię ciekawą alternatywą może być nawożenie owsa obornikiem granulowanym, choć musimy mieć świadomość, że może to nie zagwarantować nam maksymalnie obfitych plonów.

Jak powinno wyglądać nawożenie owsa?

Nawożenie owsa to proces wymagający starannego planowania i dostosowania do specyficznych potrzeb rośliny. Istnieje kilka skutecznych metod nawożenia owsa, które możemy  zastosować. Wśród nich wymienić możemy między innymi nawożenie bezpośrednio razem z siewem. Pozwala to ograniczyć czas i zapewnia roślinom dostęp do składników odżywczych już na etapie kiełkowania nasion. Część rolników decyduje się na rozsypanie granulatu po zasianiu zbóż. Wówczas warto robić to w deszczowy dzień by wilgoć skutecznie rozpuściła nawóz i pozwoliła mu wniknąć w glebę. Stosuje się także nawożenie dolistne w formie oprysków, jednakże jest ono raczej metodą doraźną, którą wykorzystuje się gdy widzimy, że owies cierpi z powodu niedoborów składników mineralnych.

  Jaka ziemia pod klon palmowy jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

Wiosenne nawożenie owsa

Wiosenne nawożenie owsa ma ogromne znaczenie dla całego okresu wegetacyjnego rośliny. Od tego, jak wykształci się jje system korzeniowy zależy późniejszy pobór wody oraz składników mineralnych a tym samym także wzrost rośliny. Dlatego też koniecznie powinniśmy pamiętać o tym, że wczesną wiosną warto zastosować mieszankę dedykowaną dla tego gatunku zbóż lub nawóz, w którym nie zabraknie azotu i fosforu. Te pierwiastki wiosną odgrywają bowiem największe znaczenie.

Zimowe nawożenie owsa

Wiele osób, które do tej pory nie zajmowały się uprawa owsa pyta o nawożenie owsa zimą. Pragniemy więc wyjaśnić, że owies jest rośliną jednoroczną, którą wysiewamy wczesną wiosną, najczęściej w marcu. Dlatego też nawożenie zimą nie jest konieczne, ponieważ nie należy on do zbóż ozimych. Możemy jednak odpowiednio przygotować glebę do sezonu wiosennego. Robimy to jesienią po zakończonych zbiorach. Nawożenie ziemi pod owies obornikiem przeprowadzone w tym czasie sprawi, że zdąży się on rozłożyć i wzbogacić glebę o niezbędne składniki mineralne przy jednoczesnej poprawie jej struktury.