Nawożenie skrzydłokwiatu - czym i kiedy to robić? Poradnik dla początkujących

Skrzydłokwiaty to rośliny doniczkowe, które pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Mają zielone, błyszczące liście i białe kwiaty, które składają się z kolby i pochwy kwiatowej. Skrzydłokwiaty są łatwe w uprawie i pielęgnacji, a także oczyszczają powietrze z toksyn. Rośliny te występują w różnych odmianach i są chętnie wykorzystywane jako dekoracja mieszkań. Ich uprawa nie jest kłopotliwa i wymagająca, choć istnieją aspekty, o których nie możemy zapominać. Jednym z nich jest nawożenie. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który powie ci jak i kiedy nawozić skrzydłokwiat, by mógł się prawidłowo rozwijać i cieszył swoim pięknem.

Kiedy nawozić skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat to piękna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa, która ozdobi każde wnętrze. Aby cieszyć się jej zdrowym wzrostem i obfitym kwitnieniem, należy pamiętać o regularnym nawożeniu. Kiedy więc nawozić skrzydłokwiat? Zależy to od pory roku i fazy rozwoju rośliny.

Zasadniczo skrzydłokwiat nawozi się od marca do października, czyli w okresie wegetacyjnym. W tym czasie roślina intensywnie rośnie i kwitnie, dlatego potrzebuje więcej składników pokarmowych. Nawożenie wykonuje się raz na dwa tygodnie. W okresie zimowym, od listopada do lutego, skrzydłokwiat przechodzi fazę spoczynku. Wtedy należy ograniczyć nawożenie do raz na miesiąc lub całkowicie z niego zrezygnować.

Zbyt częste nawożenie w tym czasie może spowodować nadmierny wzrost pędów kosztem kwiatów lub osłabić roślinę. Pamiętajmy, że nawożenie skrzydłokwiatu powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb rośliny. Obserwujmy jej stan i reagujmy na ewentualne objawy niedoboru lub nadmiaru składników pokarmowych. W ten sposób zapewnimy naszemu skrzydłokwiatowi optymalne warunki do rozwoju i cieszenia nas swoim urokiem.

Czym nawozić skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat to roślina, która nie ma zbyt dużych wymagań pokarmowych, ale aby zachować jej zdrowie i urodę, warto ją odpowiednio nawozić. Czym więc nawozić skrzydłokwiat? Najlepiej stosować nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących, które zawierają odpowiednie proporcje azotu, fosforu i potasu. Można też używać nawozów uniwersalnych, ale wtedy należy pamiętać o zmniejszeniu dawki o połowę, aby nie spowodować przesolenia podłoża.

  Jak i kiedy sadzić szparagi? Sadzenie krok po kroku

Skrzydłokwiat dobrze reaguje również na nawozy organiczne, takie jak kompost, obornik, wermikompost czy gnojówka. Można je dodawać do podłoża raz na kilka miesięcy, aby poprawić jego strukturę i zwiększyć zawartość mikroorganizmów. Nawozy organiczne są również bogate w mikroelementy, takie jak żelazo, mangan, cynk czy miedź, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania rośliny.

Jak nawozić skrzydłokwiat?

Nawożenie skrzydłokwiatu powinno być dopasowane do rodzaju nawozu, z którego korzystamy. Przykładowo nawożenie skrzydłokwiatu obornikiem lub kompostem powinno polegać na wymieszaniu nawozu z podłożem podczas przesadzania rośliny. Na co dzień stosujemy zazwyczaj nawozy płynne, które wystarczy rozcieńczyć wodą w proporcjach wskazanych przez producenta a następnie podlać roztworem roślinę. Jeśli korzystamy z nawozu w granulkach należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, nawożenie skrzydłokwiatu powinno być wykonywane tylko na wilgotne podłoże, aby nie uszkodzić korzeni. Po drugie, należy unikać kontaktu nawozu z liśćmi i kwiatami, aby nie spowodować ich poparzenia. Po trzecie, należy regularnie spłukiwać podłoże wodą, aby usunąć nadmiar soli i zapobiec zasoleniu.

skrzydlokwiatry

Jak często nawozić skrzydłokwiat?

Jak wspominaliśmy we wcześniejszych akapitach skrzydłokwiat wymaga regularnego nawożenia od wczesnej wiosny aż do jesieni. Jak często jednak powinniśmy stosować nawóz? Wiele zależy od tego, czy roślina ma odpowiednie podłoże. Jeśli tak i nie obserwujemy żadnych oznak niedoborów takich jak żółknące liście wystarczy nawożenie co 2-3 tygodnie. Jeśli jednak skrzydłokwiat ma niedobór składników mineralnych warto podlewać go nawozem raz na tydzień.

Nawożenie skrzydłokwiatu wiosną

Nawożenie skrzydłokwiatu wiosną ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu rośliny. Bardzo często jest ona osłabiona po zimie, kiedy w okresie odpoczynku narażona była na działanie suchego, ogrzewanego powietrza. Nawożenie rozpoczynamy w marcu i kontynuujemy je aż do przełomu września/października. Nawożąc skrzydłokwiat wiosną pamiętajmy, by stosować się do zaleceń producenta nawozu i nie przekraczać zalecanych dawek. Wbrew pozorom, większa ilość składników odżywczych wcale nie sprzyja rozwojowi rośliny a nawet może doprowadzić do tego, że ziemia będzie przesolona i uszkodzi delikatny system korzeniowy skrzydłokwiatu.

  Jaka ziemia do wrzosów jest odpowiednia? Poradnik ogrodnika

Nawożenie skrzydłokwiatu zimą

Nawet rosnące w mieszkaniach rośliny doniczkowe potrzebują odpoczynku, dlatego też ich okres wegetacyjny nie trwa przez cały rok. Nie inaczej jest w przypadku skrzydłokwiatu. Tymczasem wiele osób, które decyduje się na uprawę tej rośliny zastanawia się, czy nawożenie skrzydłokwiatu zimą jest dobrym pomysłem. Odpowiedź brzmi - niekonieczne. Zbyt duża ilość składników mineralnych w okresie odpoczynku rośliny może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego wiele osób w tym czasie mocno ogranicza podlewanie rośliny i całkowicie rezygnują z nawożenia skrzydłokwiatu. Inni zaś utrzymują je przez okrągły rok jednakże dbają o to, by zimą odbywało się ono znacznie rzadziej, nawet raz na miesiąc. Postępując w ten sposób powinniśmy nie zaszkodzić roślinie.