Jak naprawić uszkodzony trawnik? Regeneracja trawnika krok po kroku

Trawnik wymaga regularnej i właściwej pielęgnacji, aby mógł pięknie i zdrowo się rozwijać. Niemniej jednak nie zawsze nam się uda utrzymać naszą murawę w dobrej kondycji. Czynniki zewnętrzne takiej jak wysokie temperatury latem, zimowe mrozy, czy przymrozki wiosną i jesienią mogą nam zniszczyć naszą darń. Ponadto niewłaściwa pielęgnacja również może się przyczynić do uszkodzenia naszego trawnika. Zatem jak naprawić uszkodzony trawnik ? Jak zregenerować trawnik – dowiesz się w tym artykule.

Jak naprawić zniszczony trawnik?

Trawnik nawet bardzo wypielęgnowany może ulec zniszczeniu. Nie ulega wątpliwości, że najtrudniejszy czas dla naszej murawy jest zima, kiedy to mamy do czynienia z mrozem, śniegiem i zimnym wiatrem. Kolejnym okresem niesprzyjającym trawie jest upalne lato, temperatury powyżej 30 st. C powodują, że ziemia odpowiednio nienawodniona staje się sucha, twarda i pękająca, co nie sprzyja rozwojowi korzeniowemu trawy, a także ogranicza możliwość pobierania składników odżywczych. W tym okresie trawa może usychać. Zatem regeneracja po suszy czy zimie jest wręcz wymagana, aby nasza darń prawidłowo się rozwijała. Oto podstawowe czynności, jakie trzeba wykonać, aby przeprowadzić renowację trawnika.

  1. Wertykulacja- zabieg ten służy oczyszczeniu naszej darni z resztek martwych roślin i tzw. filcu, który w dużej mierze ogranicza naszej trawie dostęp do wody, składników odżywczych i tlenu.
  2. Aeracja- czyli napowietrzanie trawnika, ma na celu napowietrzenie naszej darni. W ten sposób też się rozluźnia zbitą ziemię po zimie czy po upałach. Rozluźniona ziemia pozwala głębiej wniknąć składnikom odżywczym i wodzie do systemu korzeniowego.
  3. Piaskowanie- to kolejny etap, który ma na celu spulchnienie ziemi. Piaskowanie przeprowadza się na glebach ciężkich.
  4. Regulacja pH gruntu. Podłoże pod trawnik musi być lekko kwaśne (pH 5,5-6,5). Gdy ziemia jest zbyt kwaśna, to na trawniku rozwijają się mchy i skrzypy, które utrudniają trawie wzrost. Gdy pH jest zbyt wysokie, to trawa nie jest w stanie pobierać składników odżywczych.
  5. Nawadnianie trawnika jest istotnym elementem pielęgnacji trawy, niezależnie czy przeprowadzana jest renowacja starego trawnika, czy młodej darni. Trawnik powinien być nawadniany bardzo obficie, szczególnie w okresach letnich kiedy mamy dużo suchych i ciepłych dni. Pamiętajmy o tym, że latem trawę podlewamy wczesnym rankiem lub wieczorem. Przy tym sprawdzamy wilgotność podłoża, powinno być one wilgotne na przynajmniej 10 cm w głąb.
  6. Regularne koszenie sprawia, że trawa się lepiej rozrasta i ukorzenia. Koszenie trawy wzmacnia ją. Warto przy tym podkreślić, iż w celach regeneracyjnych trawnika, należy ściąć trawę dość krótko. Trawę ścinamy, gdy ma ona wysokość ok. 8-10 cm, na wysokość ok. 4 cm.
  7. Jeżeli nasza darń jest dość zniszczona, to ją przekopujemy w miejscach zniszczenia i dosiewamy świeżą trawę regeneracyjną. Dosiewanie trawy wykonujemy mieszankami regeneracyjnymi lub gatunkiem traw wysianych na naszej działce.
  Kiedy i jak sadzić chrzan? Wszystko co musisz wiedzieć

Te podstawowe zabiegi pielęgnacyjne na ogół wykonuje się po zimie lub po okresie suszy. Pozwalają one na regeneracje naszego trawnika.

Regeneracja trawnika po zimie

Jak odnowić trawnik po zimie ? Otóż zaczynamy, gdy śnieg stopnieje, a nasza trawa rozmarznie. Na dworze powinny być już temperatury dodatnie. Zanim rozpoczniemy reanimacje trawnika,  pozwólmy, aby podłoże obeschło. W tym czasie nie chodzimy po trawniku, aby na rozmiękłym gruncie nie zostawiać wgłębień i nierówności. Gdy już ziemia wyschnie, to możemy przystępować do prac. Najpierw usuwamy liście, patyki i resztki martwej trawy. Gdy trawa nie została skoszona jesienią, to ją przycinamy na wysokość ok. 3 cm. Resztki skoszonej trawy wygrabiamy.

Następnie pozbywamy się filcu. Filc to zwarta warstwa rozłogów, korzeni i obumarłych źdźbeł traw i mchu oraz innych gnijących roślin. Filc należy usunąć, ponieważ ogranicza on dostęp młodej trawy do powietrza, składników odżywczych i wody. Ponadto jest on źródłem rozwoju chorób. Filc usuwamy poprzez zabieg wertykulacji. Wertykulację wykonuje się urządzeniem zwanym wertykulatorem. Zabieg polega na nacinaniu darni na głębokość 3-7 cm. Trawnik nacinamy dwukrotnie równolegle, a potem prostopadle do poprzedniego kierunku nacinania. Następnie trawę starannie wygrabiamy, usuwając z jej powierzchni wszelkie roślinne resztki. Przy wertykulacji warto przeprowadzić zabieg aeracji, czyli napowietrzania. Jeżeli jest to konieczne, to wykonujemy piaskowanie gruntu oraz regulujemy jego odczyn.

Gdy po wertykulacji okaże się, że są puste miejsca na trawniku, to dosiewamy je trawą regeneracyjną. W tym celu miejsca wolne od trawy spulchniamy widłami, wyrównujemy i dosiewamy. Po dosianiu przykrywamy nasiona warstwą ziemi ok. 1 cm, a na zakończenie wałujemy i podlewamy.

Po zimie trawnik można nawieźć. Generalnie nawożenie wykonujemy na początku kwietnia. W tym celu można rozłożyć ok. 2 cm warstwę przesianego przez drobną siatkę kompostu i równomiernie go rozgrabić. Zamiast kompostu można zastosować nawozy mineralne wieloskładnikowe z dużą ilością azotu. Nawóz powinien być wysiewany równomiernie. Dlatego najlepiej nawóz rozmieszczać na trawniku małym siewnikiem lub podlewać rozpuszczonym w wodzie nawozem.

  Egzotyczny ogród w sercu polski: jak hodować rośliny i drzewa z odległych zakątków świata?

Regeneracja trawnika po upałach

Jak zregenerować stary trawnik ? Trawnik po upałach często jest wysuszony. Wynika to z tego, iż w trakcie gorących dni za mało był podlewany lub podlewany o nie właściwych porach. Latem trawnik podlewamy obficie wczesnym rankiem, tak aby trawa zdążyła obeschnąć, a woda wniknąć w głąb podłoża lub wieczorem.

Gdy trawa wyschnie, to jak uratować trawnik ? Jedynym rozwiązaniem jest jej ścięcie bardzo krótko i obfite podlewanie. Po paru tygodniach powinny zacząć odrastać. Regeneracja trawnika po suszy wymaga, aby nie stosować żadnych nawozów do momentu przywrócenia jego równowagi.

Regeneracja trawnika - co jeszcze można zrobić?

Jak naprawić trawnik po suszy ? Gdy nasz trawnik jest już nie do uratowania po upalnej aurze, to należy jednak go przekopać i założyć nowy trawnik. W tym celu usuwamy suchą darń i przeprowadzamy zabiegi, jak przy zakładaniu nowego trawnika. Jeżeli zależy nam na czasie to, zamiast wysiewać nową trawę, możemy ułożyć trawę z rolki na podłoże przygotowane pod siew.

Trawnik po zimie może przedstawiać wiele niespodzianek. Jedną z nich jest żółknięcie trawy w miejscach o średnicy 15-20 cm, które z czasem zaczynają się powiększać i zlewają ze sobą. Wokół nich gdy jest wilgotno, to widać białą grzybnię, która zlepia źdźbła trawy. W słoneczne dni źdźbła różowieją. To są symptomy pleśni śniegowej, która rozwija się pod pokrywą śniegu, gdy nie ma dostępu do powietrza, a ziemia pod śniegiem jest wilgotna. Chorobie sprzyja pozostawienie pod śniegiem nieskoszonej trawy oraz nadmierne lub przeprowadzone jesienią nawożenie związkami azotu. Walka z tym grzybem jest trudna, dlatego należy reagować od razu. Przy pierwszych objawach należy trawnik spryskać preparatami grzybobójczymi. Gdy problem dotyka większej połaci trawnika, to należy założyć nowy trawnik.