Piaskowanie trawnika - kiedy, jak i czym je przeprowadzić?

Każdego roku wiosną wykonujemy szereg zabiegów pielęgnacyjnych, mających na celu utrzymanie naszego trawnika w dobrej kondycji. Do tych sezonowych zabiegów agrotechnicznych należą: wertykulacja, aeracja, nawożenie oraz piaskowanie trawnika. Wertykulacja i aeracja służy oczyszczeniu i spulchnieniu podłoża trawnika, a tym samym jego napowietrzeniu. Nawożenie uzupełnia i wzbogaca naszą glebę w niezbędne składniki odżywcze, aby nasza trawa rosła zdrowa i silna. No ale po co jest potrzebne posypywanie murawy piaskiem? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Piaskowanie trawnika - dlaczego warto je robić?

Piaskowanie trawy jest istotne z wielu powodów:

  • polepsza przepuszczalność podłoża, co w konsekwencji prowadzi do lepszego gromadzenia się wody w podłożu i eliminuje tworzenie się kałuż na powierzchni murawy;
  • lepsze właściwości fizykochemiczne gleby;
  • rozluźnia wierzchnią warstwę ziemi, tym samym lepiej napowietrza i nawadnia układ korzenny trawnika. Dzięki temu murawa jest bujna i zdrowa, co możemy szczególnie obserwować na glebach gliniastych;
  • zwiększa wchłanialność nawozów rozprowadzonych po murawie w postaci granulatu;
  • uzupełnia wszelkiego rodzaju nierówności na naszej murawie. Drobny piasek wnika we wszystkie nierówności i ubytki, powstałe w wyniku ubicia się gleby np. z powodu jej intensywnego użytkowania.
  • ukrywa niedoskonałości trawnika.

Co zyskamy dzięki piaskowaniu trawnika?

Zatem piasek na trawniku jest pomocny w drenażu samej murawy oraz wyrównywaniu jej nierówności. Na trawie nie tworzą się kałuże, ponieważ woda wnika w zewnętrzną warstwę podłoża, czyli w system korzeniowy trawy. To zaś zapobiega rozwojowi mchów i porostów oraz wszelkiego rodzaju chorób trawy.

Kiedy należy wykonywać piaskowanie trawnika?

Piaskowanie trawy kiedy ją wykonywać ? Otóż nie ma ściśle określonego terminu, ale generalnie ten zabieg jest uzupełnieniem wiosennych prac agrotechnicznych, takich jak wertykulacja i aeracja trawnika. Zatem proces piaskowania wykonuje się niedługo po wiosennych pracach agrotechnicznych. Przy czym piaskowanie trawy można połączyć z jej nawożeniem. Gdy jednocześnie piaskujemy i nawozimy nasz trawnika, to warto wybrać jak najbardziej drobny nawóz, aby wchłaniała się w tym samym tempie z piaskiem.

  Jaka ziemia do kaktusów i sukulentów jest odpowiednia? Podłoże ma znaczenie

Do piaskowania trawy wybieramy bezwietrzny i słoneczny dzień, aby piasek równomiernie rozłożył się na powierzchni trawnika. Przy tym warto wybrać taki okres pogodowy, kiedy mamy więcej opadów, ponieważ wtedy piasek szybko się wchłonie w glebę. Jeżeli nasz trawnik rośnie na wyjątkowo trudnym podłożu (gliniastym), to zabieg piaskowania możemy wykonywać nawet kilka razy w roku. W dużej mierze zależy to od kondycji samego trawnika.

Piaskowanie trawy wykonujemy wtedy, gdy system korzeniowy jest najbardziej pobudzony do wzrostu. Optymalny czas to przełom sierpnia i września. Na ogół przeprowadza się go raz w roku, ale to zależy od stanu trawnika i jakości gleby. Może się zdarzyć, że piaskowanie będzie potrzebne kilka razy w roku. To tak naprawdę sprawa indywidualna.

Kiedy nie piaskować trawnika?

Piaskowania nie przeprowadzamy na lekkiej i piaszczystej glebie, ponieważ możemy w ten sposób za bardzo rozluźnić ziemię i utrudnić ukorzenienie się trawy. Piaskowanie jest wręcz wskazane na ciężkim i gliniastym podłożu.

Zabiegu piaskowania trawy nie wykonujemy też przy wietrznej i deszczowej pogodzie, ponieważ piasek może zostać nierównomiernie rozprowadzony, a w takiej sytuacji deszcz może dodatkowo utrudnić jego umiejscowienie na samej glebie. Zamiast tego piasek będzie się przyklejał do źdźbeł trawy. Tak samo gdy jest pogoda po deszczu, to też nie jest odpowiedni moment na piaskowanie, ponieważ piasek będzie przyklejał się do mokrej trawy.

Czym piaskować trawnik, jaki piasek zastosować?

Piaskowanie trawnika, jaki piasek użyć ? Do piaskowania trawnika używa się naturalnego piasku rzecznego o grubości od 0,5 do 0,8 mm. Zamiast piasku rzecznego można użyć specjalnej mieszanki. Tego typu mieszanki na ogół są przygotowywane na bazie piasku kwarcowego. Do nich dodaje się też substancje uzupełniające np. środek usuwający mchy lub składniki mineralne, nawożące trawę. W ten sposób możemy jednocześnie wykonać zabieg piaskowania i dokarmić naszą murawę.

  Jak dobrze dbać o ogród? 5 praktycznych rad

Mieszankę piasku do trawnika możemy zakupić w postaci gotowego produktu. Można też stworzyć własną mieszankę. W tym wypadku możemy zmieszać suchy piasek z mocno rozdrobnionym torfem. Popularnym dodatkiem jest również sproszkowana kreda. Kiedy potrzebujesz wykonać zabieg wapnowania trawnika, to do piasku możesz również dodać kredę. Wtedy wykonasz wapnowanie i piaskowanie jednocześnie. Do piasku dodaje się również kompost lub glinę.

Każdy ze składników pełni inną funkcję i tak:

  • kompost i torf zasilają glebę w łatwo przyswajalne składniki odżywcze
  • glinę stosuje się, gdy trawnik rośnie na piaszczystej i luźnej glebie. Poprawia strukturę podłoża.
  • sproszkowana kreda podnosi pH podłoża i powinna być stosowana, gdy gleba jest zbyt kwaśna pod trawnik.

Jak wykonać piaskowanie trawnika?

Zabieg piaskowania jest dość prosty. Nie wymaga on szczególnych przygotowań i narzędzi. Mieszankę piasku i dodatkowych składników przesypujemy do dużego wiadra lub do taczki. Mieszankę rozprowadzamy po trawniku za pomocą łopaty i rozgrabiamy ją grabiami. Piasek rozrzucamy równomiernie  i dokładnie rozprowadzamy go po trawniku grabiami.

Gdy powierzchnia trawnika jest bardzo duża, to ręczne piaskowanie może być męczące i nieopłacalne. Dlatego w tym celu można wypożyczyć lub  kupić tak zwaną piaskarkę. Piaskarka jest wyposażona w specjalne wałki i otwory, dzięki którym mieszankę rozprowadzisz po trawniku równomiernie. Przy tym nie angażujesz ludzkiej siły.

Piaskowanie trawnika - ile piasku użyć na trawnik 100 m2?

Otóż z piaskowaniem trawnika nie można przesadzić. Jeżeli damy za mało piasku, to nie otrzymamy pożądanego efektu. Natomiast nadmiar nie wchłonie się należycie w glebę. Optymalna dawka piasku to 0,1- 0,15 m3, co daje około 300 -500 kg piasku wymieszanego z innymi składnikami na trawnik 100 m2.

Piaskowanie trawnika - cena

Piaskowanie trawnika to jeden z dość tanich zabiegów. Cena piasku i dodatków jest dość niewielka. Piaskowanie przeprowadza się raz w roku. Jedynie co musisz zrobić, to dobrze oszacować ilość piasku do pokrycia trawnika, a także ilość i rodzaj składników dodatkowych do sporządzanej mieszanki.

  Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Praktyczne rady

Co zyskujesz dzięki piaskowaniu trawnika?

Piaskowanie trawnika jest jednym z najtańszych i najprostszym zabiegiem polepszenia struktury ziemi. Gdy po zimie podłoże jest zbite, to trawie trudniej jest się ukorzenić w gliniastej ziemi. Piaskowanie pomaga rozluźnić glebę. Rozluźnienie ziemi pozwala nie tylko na lepsze ukorzenienie się trawy, ale też swobodne wnikanie wody i składników odżywczych w system korzeniowy trawy. Wraz z piaskiem do gleby możemy wprowadzać również inne dodatki np. nawozy, które polepszają własności fizykochemiczne ziemi. Przez to ona staje się bardziej przyjazna dla trawy, bo dostarcza jej odpowiedniej przestrzeni do wzrostu oraz odpowiednich składników odżywczych.

Kolejną zaletą procesu piaskowanie jest wyrównywanie podłoża, a tym samym ukrywanie niedoskonałości naszej murawy. Wgłębienia, dziury i  puste miejsca bez trawy, to dość częsty widok trawnika po zimie. Dlatego zabieg piaskowania uzupełnia te przestrzenie i wyrównuje powierzchnię naszej darni.