Odpowiednie rośliny pod koroną drzew i krzewów

Wybór właściwych roślin pod koroną drzew i krzewów w ogrodzie jest kluczowy. Trawa zazwyczaj nie rośnie dobrze w tych miejscach, ściółka z kory może nie wszystkim przypaść do gustu, a problemem często jest także zachwaszczenie. W takich sytuacjach skutecznym rozwiązaniem jest sadzenie roślin, które dobrze znoszą pełne zacienienie.

Które rośliny powinno się sadzić pod koroną drzew w ogrodzie? Większość roślin nie przystosowuje się dobrze do takiego środowiska. Charakteryzują je nadmiernie zacienione warunki i brak wody w glebie, szczególnie w okresach letnich upałów. W takich obszarach rozwój roślin jest powolny, trawa jest wypłowiała, rzadka, a chwasty często ją zagłuszają. W takiej sytuacji warto rozważyć ułożenie ściółki, żwiru lub skorzystanie z "wąskiej listy" wytrzymałych gatunków roślin, które będą dobrze rosły pod drzewami. Do tej grupy zalicza się rośliny cieniolubne i rośliny okrywowe.

Jakie rośliny warto posadzić pod drzewami w ogrodzie?

Rośliny cieniolubne, które nadają się do sadzenia pod drzewami, są związane ze środowiskiem leśnym i najlepiej rosną w przepuszczalnej i żyznej glebie o dużej zawartości próchnicy, która dobrze magazynuje wodę, a jednocześnie jest luźna i przewiewna. Większość gleb na działce odbiega od tej idealnej, dlatego przed sadzeniem roślin należy przekopać ziemię i dodać nawóz organiczny - najlepiej kompost, choć można też użyć odkwaszonego substratu torfowego. Należy rozłożyć go warstwą o grubości 5 centymetrów i delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. W kolejnych latach, jesienią lub na wiosnę, wystarczy dodać 2-3 centymetry świeżego nawozu, a sztuczne nawożenie nie będzie konieczne.

Warto również wykorzystać opadłe liście, które co roku spadają z drzew. Jesienią można je przekładać na byliny, aby chronić je przed mrozem, a wiosną, po usunięciu ich z rabaty, przenieść na kompost, gdzie przekształcą się w cenny nawóz. Ponieważ rośliny sadzone w ogrodzie łatwo się rozprzestrzeniają i tworzą duże kępy, które utrudniają chwastom wzrost, nie ma potrzeby mozolnego odchwaszczania, a pielęgnacja sprowadza się jedynie do podlewania w okresach suszy.

  Czy można kosić mokrą trawę?

Niskie krzewinki i byliny pod drzewami

Niskie krzewinki i byliny stanowią doskonałą dekorację dla miejsc pod koroną drzew i krzewów w ogrodzie. Oto kilka sugestii dotyczących roślin odpowiednich dla tych obszarów.

  • Barwinek pospolity (Vinca minor) to niski krzew osiągający zwykle do 15 cm wysokości. Ma zimozielone, błyszczące liście i kwitnie wiosną i latem. Jego kwiaty są drobne, najczęściej fioletowe. Roślina ta doskonale znosi pełne zacienienie, ale wymaga żyznej, umiarkowanie wilgotnej gleby. W przypadku sadzenia w suchym miejscu pod drzewem, konieczne jest częste nawadnianie, nawet zimą (1-2 razy). Barwinek może również być używany do tworzenia dekoracji wielkanocnych.
  • Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) to bylina osiągająca do 20 cm wysokości. Tworzy gęste rozety z liści i kwitnie w maju i czerwcu w kolorze fioletowym lub niebieskim. Jest odporna na cień i okresowe susze. Preferuje gleby wapienne. Dobrze jest sadzić ją pod koroną drzew i na skarpach, aby zapobiec erozji gleby. Może zagłuszać inne rośliny.
  • Runianka japońska (Pachysandra terminalis) to krzewinka, która dorasta do 30 cm wysokości. Tworzy gęste, zadarniające kobierce z zimozielonymi liśćmi. Kwitnie na biało w maju. W nieco lepiej oświetlonych miejscach warto posadzić odmianę 'Variegata' o liściach z białymi brzegami. Może wymagać osłony przed mrozem, zwłaszcza w bezśnieżne zimy. W okresach suszy wymaga regularnego podlewania.
  • Bluszcz pospolity (Hedera helix) to niskie, rozpościerające się pnącze, które może osiągać nawet kilkanaście metrów długości. Liście mają różne kształty, kolory i wzory, w zależności od odmiany. Roślinę warto sadzić w cienistych, ale umiarkowanie wilgotnych miejscach pod drzewami. Dodatkowo można owijać jej pędy wokół pni starych drzew, aby zwiększyć walory dekoracyjne ogrodu.
  • Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) to bylina osiągająca do 10 cm wysokości. Ma ciemnozielone liście w kształcie kopyt, stąd pochodzi jej nazwa. Jest odpowiednim rozwiązaniem do sadzenia w cienistych i wilgotnych miejscach pod drzewami.
  • Jasnota plamista (Lamium maculatum) to bylina o wysokości 20-30 cm. Wytwarza atrakcyjne sercowate, piłkowane liście o różnym zabarwieniu, w zależności od odmiany. Kwitnie od lipca do sierpnia w kolorze różowym lub fioletowym.
  Kiedy i jak sadzić borówkę amerykańską? Krok po kroku

Rośliny pod drzewami o wysokiej koronie

Nawet w cieniu można stworzyć romantyczny zakątek. Oto kilka propozycji roślin, które dobrze rosną pod drzewami o wysokiej koronie.

  • Funkie (Hosta) to rośliny o zróżnicowanej wysokości i wyglądzie, w zależności od odmiany. Pod koroną wysokich drzew najczęściej wybiera się funkie o jednolitych, zielonych lub szarawych liściach, które są mało wymagające pod względem oświetlenia.
  • Parzydło leśne (Aruncus dioicus) osiąga około 150 cm wysokości. Tworzy kępy złożone z pierzastozłożonych liści i wytwarza wiechy kremowych kwiatów. Kwitnie od czerwca do lipca. Jest dobrym wyborem do sadzenia pod koroną wysokich drzew na granicach działki, aby zarazem zakryć elementy ogrodzenia. Ta roślina nie toleruje suszy.
  • Paprocie - pod koroną drzew można sadzić różnorodne gatunki paproci. Często wybiera się mało wymagającą paprotkę zwyczajną. Całkowite zacienienie dobrze znosi narecznica samcza. Rośliny te wymagają wilgotnych, próchniczych podłoży.

Dobór odpowiednich roślin pod drzewami jest kluczowy dla sukcesu ogrodu. Warto zwrócić uwagę na preferencje świetlne, wilgotnościowe i glebowe każdego gatunku, aby zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Zachowując te wskazówki, stworzysz piękny i harmonijny ogród pod koronami drzew.