trawa w ogrodzie

Jak siać trawę? Załóż własny trawnik!

Trawnik jest jednym z elementów dekoracyjnych każdego ogrodu. To miejsce, gdzie wypoczywamy, spacerujemy i w każdy inny sposób rekreacyjnie spędzamy czas w naszym ogrodzie. Wysianie trawy to też sposób na aranżację grządki, na którą w danej chwili nie mamy pomysłu.

Niemniej jednak posiadanie pięknego trawnika nie jest takie proste, jak nam się wydaje. Dla ogrodników amatorów wydaje się, że wystarczy kupić nasiona trawy w markecie ogrodowym i po prostu je wysiać. Wtedy dopiero jest ich zdziwienie, kiedy zamiast trawy, miejsce pod trawnik porastają chwasty.  Dlaczego ? Otóż pomimo, że trawa jest byliną, potrzebuje ona odpowiednich warunków i zabiegów pielęgnacyjnych, które sprawią, że nasza murawa ogrodowa będzie pięknie się rozwijała.

Kiedy najlepiej wysiewać trawę?

Wysiewanie trawy można rozpocząć od wiosny do wczesnej jesieni. Niemniej jednak wiosenne sianie trawy niesie za sobą jeszcze ryzyko przymrozków, które mogą opóźnić kiełkowanie młodej trawy. Najlepszym okresem pogodowym dla wysiewu trawy jest druga połowa sierpnia i wrzesień. Latem, ze względu na wysokie temperatury, trawa może się nie rozwinąć.

Naturalnym okresem kiełkowania nasion trawy jest wczesna jesień. Wtedy już nieco chłodniejsze i wilgotne dni sprzyjają jej wzrostowi. Wilgotne podłoże sprawia, że lepiej się ona ukorzenia i krzewi w naszym ogrodzie. Natomiast nie jest zalecane wysiewanie trawy np. w listopadzie, ponieważ pierwsze przymrozki mogą zniszczyć naszą murawę.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Przed rozpoczęciem wysiewu trawy należy przygotować podłoże. W tym wypadku ziemię najlepiej spulchnić i oczyścić z kamieni i chwastów oraz wyrównać. Trawa nie będzie rosła na twardym i gliniastym podłożu. Jeżeli taką właśnie ziemie posiadamy, to warto ja wymieszać z piaskiem, aby stała się bardziej przepuszczalna. Trawa nie lubi stać w wodzie.

Przeczytaj również  Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Praktyczne rady

Dla lepszego kiełkowania młodej trawy, na już wyrównany gruncie, warto posypać go ziemią próchniczną. Przygotowane podłoże pozostawiamy na 2 tygodnie, aby się ustabilizowało.  Po dwóch tygodniach uzupełniamy ewentualnie powstałe dołki. Następnie ponownie wyrównujemy całość grabiami. Tydzień przed sadzeniem trawy, warto podłoże posypać nawozem do trawników. Rozsyp go i obficie podlej. Na tak przygotowanym gruncie  można zacząć siać trawę.

Jaką trawę wybrać do wysiewu?

Na rynku możemy nabyć różne gatunki nasion trawy, dopasowane do potrzeb użytkowników. Zatem wybór czasem bywa trudny, bo mamy trawę rekreacyjną, na bujne trawniki, czy murawę piłkarską. Odpowiedni wybór trawy będzie gwarantował nasz sukces w postaci pięknie zielonej murawy ogrodowej. Zatem jeżeli zależy ci na gęstym i bujnym trawniku, najlepiej wybrać gotowe mieszanki traw, dobierając je odpowiednio do funkcji, jakie mają pełnić w twoim ogrodzie.

Jeżeli trawnik ma spełniać funkcje rekreacyjne, to mieszanka traw powinna zawierać ok. 40% życicy trwałej, 40% kostrzewy czerwonej i 20% wiechliny łąkowej.

Gdy twój trawnik ma stanowić dekorację twojego ogrody, to w tym wypadku mieszanka ze zdecydowanym udziałem (aż 70%) kostrzewy czerwonej z dodatkiem życicy trwałej, wiechliny łąkowej i kostrzewy owczej spełnią twoje oczekiwania. Niemniej jednak tak skomponowana mieszanka trawy nie lubi być za bardzo deptana.

Dzień wysiewu trawy

Na wysiew trawy najlepiej wybrać ciepły bezwietrzny dzień, kiedy gleba jest wilgotna np. po obfitym deszczu. Ilość przygotowanej mieszanki trawy, zależy od powierzchni naszego przyszłego trawnika. I tak na 100 m2 należy przeznaczyć ok. 3-5 kg mieszanki nasion. Nasiona trawy powinny znaleźć się na głębokości ok. 5-10 mm, dlatego po siewie trawy należy ja przykryć cienką warstwą ziemi lub po prostu zagrabić.

Kiedy trawę wysiewamy ręcznie, należy pamiętać, aby przy krawędziach, obrzeżach, płocie lub między płytami gęściej wysiać trawę. Po wysianiu trawy należy cały trawnik wałować, aby podnieść możliwości absorpcyjne ziemi i wspomóc lepsze kiełkowanie nasion. Po wysadzeniu trawy, podłoże obficie podlewamy. Jeżeli w najbliższych dniach nie będzie opadów, to musimy regularnie nasz trawnik podlewać.

Przeczytaj również  Ślimaki w ogrodzie - jak się ich pozbyć? 13 najlepszych sposobów zwalczania ślimaków

Wysiew trawy ręczny czy z siewnikiem?

Na małej powierzchni działki trawę sadzimy ręcznie metodą krzyżową. W tym celu należy:

  • powierzchnie do wysiania trawnika dzielimy na kilka  równych kwater
  • mieszankę nasion do obsiania dzielimy na tyle równych części ile mamy kwater
  • nasiona przeznaczone na daną kwaterę dzielimy na dwie równe części.

Nasiona bierzemy do ręki i rozsypujemy je w każdej kwaterze po krzyżu tzn. jedna część w jednym kierunku, a drugą prostopadle w przeciwnym kierunku. Mieszankę najlepiej co jakiś czas  wymieszać podczas siewu. Doświadczeni ogrodnicy mieszają nasiona z piaskiem, dzięki temu równomiernie wysiewają trawę.

Przy większej powierzchni trawnika warto użyć siewnika. Dzięki niemu trawa zostanie równomiernie wysiana.

Wysiew trawy a stary trawnik

Niektórzy ogrodnicy amatorzy, chcąc zagęścić trawę, wysiewają ją na istniejącym często rzadkim i zniszczonym trawniku. Liczą, że nowa trawa poprawi jego wygląd. Nic bardziej błędnego. Przed rozpoczęciem siania trawy na starym trawniku, należy starą darń usunąć. Trawę wyciągamy z korzeniami i w miarę możliwości ile się da, obsypujemy  ziemię z jej z korzeni. Najlepiej ją przekopać łopatą i wyzbierać ręcznie.

Następnie podłoże po starej trawie przekopać szpadlem, a braki ziemi uzupełnić przepuszczalną próchniczną glebą. Dodać nawozu lub nawóz wymieszać z próchnicą. Całość wyrównujemy grabiami i usuwamy wszelkiego rodzaju zagłębienia. Teraz dopiero wysiewamy nową trawę, a następnie wałujemy lekkim walcem.

Kiedy pojawi się pierwsza trawa?

Pierwsze źdźbła trawy powinny pojawić się już po dwóch tygodniach. Niemniej jednak, aby uzyskać piękny efekt, należy je regularnie podlewać. Podlewanie to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny wzrastającej trawy. Pierwsze podlewanie powinno być zaraz po wysianiu trawy.

Jeżeli trawę posialiśmy latem w okresie kiedy mamy mało opadów deszczu, to trawnik należy podlewać nawet dwa razy dziennie. Młodą trawę podlewamy rozproszonym strumieniem wody, dzięki temu nasze nasiona nie są wypłukiwane z gleby.  Należy również pamiętać o nawożeniu, gdyż młoda trawa potrzebuje dużo składników odżywczych do prawidłowego jej wzrostu i rozwoju.

Przeczytaj również  Przycinanie róż - kiedy, jak i dlaczego? Kompletny poradnik

Kiedy pierwsze źdźbła trawy się pojawią, wtedy należy unikać przebywania na murawie trawnika. Młode trawa jest słaba i dlatego nie jest odporna na zniszczenie i deptanie do pierwszego koszenia.   Z tego też względu podlewamy ją wężem ogrodowym lub przed wysianiem montujemy zraszacze, aby zminimalizować ryzyko jej zadeptania. Jeżeli młoda trawa wzrasta nierównomiernie lub nasiona są nierówno rozmieszczone, to warto przeprowadzić dodatkowy wysiew trawy.

A może trawa z rolki?

Trawa z rolki to idealne rozwiązanie dla tych, co nie lubią czekać na efekty wysiewu trawy z nasion. To ekspresowy sposób na szybką aranżację trawnika. Trawa z rolki pozwoli uzyskać odpowiedni efekt w przypadku stworzenia trawnika od początku lub uzupełnienia ubytków w już istniejącej murawie. Niemniej jednak wymaga również przygotowania odpowiedniego podłoża, a czynności są bardzo podobne jak w przypadku wysiewania trawy z nasion.

Należy przy tym pamiętać, że trawę z rolki należy regularnie podlewać i zasilać ją nawozem, podobnie jak tą wysiewaną. W innym razie nasza murawa zacznie schnąć i przestanie spełniać swoje dekoracyjne zadanie.

Za szybki efekt trzeba również zapłacić, trwa z rolki to koszt około 15 zł za 1m2 trawnika.