Nawożenie iglaków - czym i kiedy to robić? Poradnik dla ogrodników

Iglaki to potoczna nazwa roślin, które zamiast liści posiadają igły. Wśród nich wymienić możemy nie tylko drzewa, ale również krzewy, które chętnie uprawiamy w swoich ogrodach. Nie ma w tym nic dziwnego. Iglaki doskonale sprawdzają się w roli naturalnej bariery i są stosowane przy ogrodzeniach. Mogą być również dekoracją posesji umiejscowioną w ciekawym punkcie. Aby jednak móc szczycić się pięknymi iglakami niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja tych roślin. Jej ważnym elementem jest nawożenie. Sprawdźmy więc kiedy nawozić iglaki oraz w jaki sposób robić to prawidłowo.

Kiedy nawozić iglaki?

Iglaki to rośliny, które ozdabiają nasze ogrody przez cały rok swoimi zimozielonymi igłami. Aby jednak cieszyć się ich pięknem i zdrowiem, należy zadbać o odpowiednie nawożenie. Kiedy i czym nawozić iglaki, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju? Spróbujmy wyjaśnić. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jeśli chcemy aby nasze rośliny prezentowały się doskonale powinniśmy zadbać o nawożenie iglaków przez cały czas trwania ich okresu wegetacyjnego. Jednocześnie jednak warto mieć świadomość, że potrzeby roślin zmieniają się w zależności od pory roku oraz fazy rozwoju.

Nawożenie iglaków rozpoczynamy wiosną, gdy tylko ruszy wegetacja (marzec, początek kwietnia). W tym okresie iglaki potrzebują dużo azotu (N), który odpowiada za rozwój młodych igieł i łusek. W lecie i jesieni nawożenie iglaków zmienia się nieco. W tym czasie iglaki potrzebują więcej potasu (K) i fosforu (P), które wzmacniają pędy, poprawiają odporność na choroby i szkodniki oraz przygotowują rośliny do zimy. Jeśli stosowane mieszanki zawierają azot należy je stosować najpóźniej do lipca. W sierpniu i wrześniu możemy podać iglakom nawozy jesienne, które nie zawierają azotu, ale mają dużo potasu i fosforu.

  Jaka ziemia do bukszpanu jest odpowiednia? Podłoże ma znaczenie

Czym nawozić iglaki?

Odpowiedni sposób oraz termin nawożenia iglaków to nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma bowiem również skład nawozów, które stosujemy. W zależności od fazy wzrostu rośliny te wykazują nieco inne zapotrzebowanie. Niemniej jednak, nawozy możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich są nawozy organiczne, zwane również naturalnymi. Wśród nich wymienić możemy: kompost, obornik, torf, kora, ściółka. Nawozy organiczne dostarczają roślinom głównie azot, ale także inne składniki odżywcze, choć w mniejszych ilościach niż nawozy mineralne. Nawozy organiczne mają również działanie zakwaszające glebę, co sprzyja iglakom. Nawożenie iglaków obornikiem warto więc przeprowadzać przede wszystkim na wiosnę. Azot, którego dostarcza nawożenie iglaków obornikiem granulowanym w późniejszym etapie wzrostu rośliny może bowiem zbytnio pobudzać rozwój pędów, które nie zdążą zdrewnieć przed zimą i obumrą w czasie mrozów szkodząc roślinie.

Druga grupa to nawozy mineralne, zwane również syntetycznymi. Są to przygotowane laboratoryjnie mieszanki, w których znajdziemy wszystkie niezbędne dla wzrostu i dobrej kondycji iglaków składniki. Istnieją oczywiście nawozy jednoskładnikowe, niemniej nie są one w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby iglaków. Dlatego też nawożenie iglaków siarczanem amonu, który dostarcza tylko azot jest niewskazane. O wiele lepiej sprawdzą się nawozy przygotowywane specjalnie z myślą o tych roślinach.  Nawozy specjalne zawierają bowiem mikroelementy i składniki zakwaszające glebę. Większość iglaków bowiem preferuje kwaśny lub lekko kwaśny odczyn podłoża.

iglak

Jak nawozić iglaki?

Wybór odpowiednich nawozów jest bardzo istotny. Zadbać jednak należy również o prawidłowe stosowanie wybranych nawozów;

  • Nawozy mineralne podajemy w postaci granulek, które rozsypujemy na powierzchni gleby wokół roślin. Następnie należy je delikatnie wymieszać z ziemią i obficie podlać. Nawozy mineralne stosujemy kilkakrotnie w sezonie, co 3-4 tygodnie, lub raz lub dwa razy, jeśli wykorzystujemy nawozy długodziałające.
  • Nawozy organiczne podajemy w postaci ściółki, którą rozkładamy na powierzchni gleby wokół roślin. Ściółka chroni glebę przed wysychaniem, chwastami i erozją, a także stopniowo uwalnia składniki odżywcze do gleby. Ściółkowanie iglaków wykonujemy raz lub dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią.
  • Nawozy do iglaków możesz również podawać w postaci płynnej, rozpuszczając je w wodzie i podlewając rośliny. Taka metoda jest szybka i skuteczna, ale wymaga częstszego powtarzania.Podlewanie warto powtarzać nawet do dwa tygodnie.
  Nawożenie róż - czym i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Nawożenie iglaków wiosną

Wiosna to niezwykle ważny czas dla rozwoju iglaków. Dlatego też w tym okresie warto zatroszczyć się o nawożenie, które zawiera sporo azotu wspomagającego rozwój nowych pędów. Jeśli decydujemy się na nawożenie mineralne warto powtórzyć je po ok3-4 tygodniach, z wyjątkiem korzystania z nawozów o przedłużonym uwalnianiu.

Nawożenie iglaków zimą

Wiele osób, które poszukują informacji na temat tego kiedy nawozić iglaki zastanawia się, czy istnieje konieczność stosowania nawozów zimą. Wynika to najczęściej z braku doświadczenia. Dodatkowo fakt, że iglaki pozostają zielone przez cały rok sprawia, że możemy mieć wrażenie, że potrzebują nawozów również zimą. Tymczasem nie jest to prawdą. Musimy mieć świadomość, że nawożenie iglaków zimą nie jest konieczne. W tym okresie rośliny te praktycznie nie pobierają składników odżywczych z gleby, minerały nie są im również potrzebne do rozwoju pędów. Dlatego też chcąc zatroszczyć się o swoje iglaki powinniśmy skupić się na nawożeniu jesiennym.